Перед зниженням податків потрібно зменшити бюджетні видатки, про це під час круглого столу на тему «Оподаткування в Україні: ключові проблеми та шляхи їх усунення», організованого Лігою фінансового розвитку, Представництвом Світового банку в Україні та «Дзеркалом тижня», заявили заступник директора Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України Алла Соколовська та завідувач відділу фінансового та бюджетного прогнозування Інституту економіки та прогнозування НАН України Інна Луніна.
«Якщо за такого рівня бюджетного дефіциту ми намагатимемося знижувати податки, то обов’язково потрібно буде шукати компенсатори. Отже, доведеться не тільки підвищувати ставки інших податків, а й, можливо, запроваджувати нові, розширювати податкову базу, в тому числі за рахунок скасування пільг. Однак якщо ми в наступному році знизимо ставки ПДВ до 17, а податку на прибуток до 19%, то й ці компенсатори не допоможуть, і проблеми бюджетного дефіциту та його зменшення ми не вирішимо. Проблема зменшення податків — це все ж проблема не сьогоднішнього дня», — зазначила Соколовська.
На думку Інни Луніної, «обговорюючи проблему зниження податкового навантаження на економіку, ми насамперед повинні обговорювати умови, за яких це можна зробити. І найважливіша з них — невідкладна реформа пенсійної системи».
«Торік у ПФ було спрямовано кожну п’яту гривню з держбюджету і додатково кошти єдиного казначейського рахунку. Тобто майже 40% видатків Пенсійного фонду було профінансовано за рахунок бюджетних коштів», — зазначила науковець.
Луніна вважає, що потрібно «негайно провести інвентаризацію відповідних правових актів і скасувати всі пільги, не пов’язані із захистом найвразливіших верств населення», «порушувати питання про повернення до прогресивної шкали оподаткування доходів фізичних осіб», «широко обговорювати, попри протести з Грушевського, питання про запровадження податку на нерухомість. Без цього податку проблеми місцевих бюджетів не можуть бути розв’язані».
Детальніше читайте у розділі «Оподаткування в Україні: ключові проблеми та шляхи їх усунення» спецпроекту «Банківський КПД» на сайті «Дзеркала тижня».