В Україні повинен бути створений єдиний орган нагляду за всіма фінансовими установами, вважає вчений, банкір і дипломат, доктор економічних наук Олександр Шаров.
«Необхідно, нарешті, хоча б проголосити мету створення такого органу і намалювати «дорожню карту», якою і рухатися: нехай повільно, але невпинно. Першим етапом такої роботи має стати постійна координація й узгодженість дій різних фінансових регуляторів. Зрештою, такий підхід (відомий як процедура Ламфалуссі) є нормою в Європейському Союзі, куди ми так завзято прагнемо», — сказав учений в інтерв’ю «Дзеркалу тижня».
Водночас, за його словами, створення єдиного органу нагляду означає ліквідацію наглядових функцій центрального банку (що в багатьох, перш за все європейських, країнах давно вже відбулося), і це може помітно підірвати «баланс влади».
«Тому у нас «верхи не хочуть, а низи не можуть» змінити ситуацію. Посилаючись здебільшого на фінансові проблеми, з якими, мовляв, зіткнеться нагляд, якщо його відірвати від благополучного в цьому сенсі Нацбанку. Звісно, зіткнеться, якщо про це не подумати заздалегідь. Але ж це все одно доведеться робити з об’єктивних причин — диверсифікації та взаємопроникнення різних фінансових операцій і послуг», — відзначив учений.
На думку Шарова, органи нагляду повинні проявити нові підходи до кваліфікаційних вимог керівників банків.
«Уміння «швидко робити гроші», яке так цінують деякі власники банків, навряд чи має з таким самим схваленням прийматися можновладцями. Це саме той випадок, коли вони повинні справді утримувати господарів і акціонерів від поспішних рішень», — підкреслив він.
Докладніше читайте в інтерв’ю Юрія Сколотяного з Олександром Шаровим у свіжому номері «ДТ».