Повернути впевненість українського населення у стійкості більшості банків зможе тільки оперативна рекапіталізація, що грунтується на зрозумілих і прозорих для суспільства принципах, вважає директор аналітичної групи «Центр», кандидат соціологічних наук Володимир Леонов.
«Це чудово усвідомлюють і потенційні вкладники, — відзначає він у статті для «Дзеркала тижня». — За даними наших досліджень, якщо для 29,0% населення важливим елементом стабільності фінансової установи виступає її здатність виконувати свої зобов’язання, то для 24,7% таким репутаційним критерієм може слугувати підтримка українських банків із боку уряду».
За його словами, дотримання кредитово-ощадними структурами своїх початкових зобов’язань (відмова від підвищення відсоткових ставок за кредитами і зниження їх за депозитами) може зміцнити довіру до них ще 17,5% населення, а готовність банків іти назустріч своїм клієнтам (насамперед у разі дочасної виплати депозитів і реструктуризації кредитної заборгованості) — ще на 15,6%.
«Виходить, що виконання вимоги МВФ щодо здійснення рекапіталізації українських банків допоможе запустити механізм відновлення довіри національного вкладника до вітчизняних депозитних структур, отже, і залучити величезні внутрішні інвестиції не тільки в банківську сферу, а й у реальний сектор економіки», — вважає він.
Сьогодні ж, за оцінками різних експертів, за межами кредитово-ощадної системи, населенням закумульовано десь 190 млрд. гривень готівки в національній і іноземній валютах, констатує Леонов. При цьому рівень довіри до банків, за його словами, сягнув однієї з найгірших позначок за весь час існування держави. Зокрема, за даними соціологічних досліджень аналітичної групи «Центр», до кінця березня цього року банкам не довіряло 74,8%, громадян.
Докладніше читайте у статті Володимира Леонова «Криза довіри, або Чому потрібна рекапіталізація» у свіжому номері «ДТ».