Амбіції біткоїна

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Амбіції біткоїна © depositphotos/shutter2u
Чи може криптовалюта, що використовується для швидких і безпечних розрахунків у анонімних операціях, стати ще й «цифровим золотом»

Біткоїн, найпопулярніша й найдорожча криптовалюта світу, продовжує дивувати не тільки своїх фанатів, а й серйозних інвесторів і простих обивателів на всіх просторах. Тільки за останній місяць ця цифрова валюта подорожчала вдвічі. В середині грудня біткоїн уперше подолав позначку 20 тис. дол. і відтоді, практично, щодня провідні ділові видання повідомляли про нові рекорди. Якщо копнути ще глибше, всього за 10 місяців ціна біткоїна зросла увосьмеро! У березні 2020 року за цю віртуальну монету давали 5 тис. дол., а 8 січня 2021 біткоїн коштував уже понад 40 тис. дол. Не менше вражають спостерігачів і різкі падіння курсу цієї криптовалюти. Так, 11 січня ціна біткоїна обвалилася з 42 тис. дол. до рівня нижче 31 тис. Правда, потім за три дні знову легко повернулася в діапазон 38–40 тисяч.

Експерти пояснюють нинішній ажіотажний інтерес до біткоїна спробами інвесторів компенсувати вплив інфляції, слабким доларом та поступовим зростанням кількості розрахунків у цій криптовалюті. Зокрема це пов'язано з можливістю купувати криптовалюту в електронних гаманцях на кшталт PayPal. Важливою стала і її роль у забезпеченні швидких та захищених розрахунків у анонімних операціях із метою уникнення контролю держави. Широко відома роль криптовалют у забезпеченні тіньових угод і відмиванні грошей. Однак останнім часом криптовалюту стали активно використовувати під час розрахунків і прості користувачі, й ентузіастами сучасних технологій. Особливу роль тут зіграв розвиток технологій так званих смарт-контрактів, коли безпеку угоди гарантує сама мережа криптовалюти.

Підвищена увага до біткоїна, певна річ, пов'язана і з різким зростанням його вартості. Ігнорувати можливість зіграти на такому зростанні тепер не можуть навіть найбільш скептично налаштовані інвестори. Дедалі частіше в пресі стали з’являтися повідомлення, що той чи той авторитетний фінансовий директор вирішив включити біткоїн у портфель своїх компаній «для диверсифікації активів». Однак волатильність курсу біткоїна залишається дуже високою, що свідчить про незрілість активу. 11 січня ціни на біткоїн упали тільки тому, що провідний фінансовий регулятор Великої Британії нагадав: споживачі, які інвестують у криптовалюти, мають «бути готовими втратити всі свої гроші».

І все-таки останнім часом серед шанувальників біткоїна панують запаморочення й ажіотаж. І для цього є вагомі причини. Але, здається, найбільше інвесторів криптовалюти надихають (крім їхніх цифрових станів, які казково зростають), ідеї, що біткоїн нині посідає одне з перших місць у світі за вартістю активів, а в перспективі може почати відігравати роль золота як захисний актив. Але чи так це?

Чи є біткоїн активом

Справді, якщо взяти рекордний максимум курсу біткоїна – 40 тис. дол. і просто помножити його на пропозицію біткоїнів (приблизно 18,6 млн монет), то можна отримати цифру 744 млрд дол. Тобто, суто теоретично, біткоїн лише трохи поступився б Microsoft (капіталізація у 2019-му — 905 млрд дол.) і Apple (896 млрд дол.), але перегнав би Facebook (476 млрд дол.). Єдина проблема в тому, що розрахувати вартість біткоїна таким чином не можна.

Перша причина – та, що біткоїн не є компанією (і навіть, за великим рахунком, його не можна назвати й активом), тому визначення його «ринкової капіталізації» — лише віртуальна ілюзія. Біткоїн із самого початку задуманий як валюта, котру можна використовувати для купівлі реальних речей. І, хоча він не відповідає всім критеріям, які зробили б його повноцінною валютою, в нього є одна спільна риса з традиційними валютами: його ціна побудована на чистій вірі людей. Різниця в тому, що, коли йдеться про фіатні валюти, ця віра, фактично, покладається на уряди національних держав, котрі їх випускають, тоді як у випадку з біткоїном віра покладається на те, що інші люди збережуть віру.

У компаній, звісно ж, є реальні активи з реальною вартістю. І є способи проаналізувати їх, визначити, переоцінені вони чи недооцінені, наприклад відношення ціни до прибутку, маржа чистого прибутку тощо. Що стосується біткоїна, вся ціннісна пропозиція базується на ідеї. Якщо прибрати власників монет, там нічого не залишиться, і тому намагання оцінити «ринкову капіталізацію» взагалі не має сенсу.

Друга причина полягає в тому, що, хоча справді на сьогодні було добуто 18,6 млн біткоїнів, у реальному обігу їх значно менше. Для початку: за оцінками експертів, близько 20% біткоїнів (на сьогодні – приблизно 140 млрд дол.) були загублені різними способами і, швидше за все, відновленню не підлягають. Переважно тому, що люди просто забули свої паролі. Після десятикратної спроби підібрати пароль гаманець із біткоїнами блокується назавжди. Крім того, є так звані «кити» — власники більшості біткоїнів, чиє домінування на ринку останніми місяцями тільки посилилося. Великі держателі свою криптовалюту на ринок не виводять. Понад 63% біткоїнів торік не були переміщені. Відтак, за оцінками експертів, лише 2,8% біткоїнів сьогодні контролюють 95% пропозиції.

Все це означає, що реальна ліквідність — фактична доступна пропозиція біткоїнів — насправді дуже низька. Саме тому біткоїн так жваво й зростає. Підвищений попит наштовхується на обмежену пропозицію. Однак якщо люди почнуть масово продавати, можуть статися прикрощі. А інколи це роблять. За оцінками фахівців, до січневого падіння ціни призвів продаж лише 150 біткоїнів. Більше двох тисяч гаманців містять понад тисячу біткоїнів. Що станеться з ціною, якщо бодай один із них спробує зразу вивантажити свої монети на ринок?

Чи може біткоїн відігравати роль золота

4 січня 2021 року аналітики одного з найавторитетніших інвестиційних банків — JPMorgan — зробили сенсаційну заяву, що біткоїн, фактично, став аналогом «цифрового золота» для міленіалів, і передбачили довгострокову цільову ціну на біткоїн – 146 тис. дол. Прогноз ціни зчинив уже багато галасу, але проаналізуймо першу частину заяви аналітиків. Чи зможе біткоїн стати «цифровим золотом», тобто відігравати роль захисного активу?

Причина купувати золото в лихоліття — це бажання мати реальний актив, який може застрахувати від насування інфляції й девальвації, такий актив, який не можна роздувати безжалісним друкуванням грошей та знеціненням валюти. Це особливо актуально в епоху низьких відсоткових ставок, які панують сьогодні в найбільш економічно розвинених країнах. Якщо уряди працюють над утримуванням відсоткових ставок нижче від інфляції для зниження реальної вартості свого боргового тягаря, всі знають, що їм потрібне безпечне сховище, але всі також знають, що традиційні гавані, такі як державні облігації, більше цього сховища не пропонують. Це повертає нас до золота, єдиного активу, який має 3000-літній досвід захисту купівельної спроможності. Не дивно, що з 2018 року ціна золота зросла приблизно на 40%. Чи може біткоїн бути золотом кращим, ніж золото?

Логіка прибічників цієї ідеї досить проста. Пропозиція золота не є цілком статичною — вона збільшується приблизно на 1,25% на рік із його видобутком у копальнях. Зберігання золота може коштувати дорого, а транспортування у фізичному вигляді — бути досить складним. Золото легко конфіскувати, і його не так легко швидко розділити. Біткоїну жодна з цих вад не властива, стверджують його апологети. Пропозиція нееластична і обмежена (існує програмний ліміт – 21 мільйон цифрових монет). Біткоїн розсилати по всьому світу майже так само легко, як лист електронною поштою (якщо не втратити кодів, котрі дозволяють отримати доступ). Він — взаємозамінний, стійкий, піддається перевірці, незалежний від жодного уряду і, що теж важливо, — легко ділиться. Мінімальна передавана величина — сатоші — дорівнює 0,00000001 біткоїна.

Однак ніщо з переліченого вище не наділяє його внутрішньою цінністю. Щоб стати захисним активом, біткоїну потрібна не тільки рідкісність, якою марять його фанати: дефіцит сам собою не підвищує цінності. Йому потрібні активніші інвестори, йому потрібен значно глибший і більш ліквідний ринок. І, головне, біткоїн усе ще потребує ширшого визнання.

Поки що ж засобом захисту від інфляції залишається золото, і саме з тієї простої причини, що воно — не нове. Якщо люди нервують із приводу перспектив наступних кількох років, їм потрібен не модний цифровий код, ціна якого казково зросла за 10 місяців, їм потрібен захисник їхніх заощаджень, що вже кілька тисячоліть є найкращим безпечним місцем і врятував за свою історію не один капітал.

Смарт-контракти

Та все ж біткоїн, як і інші криптовалюти, зміг стати для фінансів такою собі «захисною гаванню». Щоправда, з досить несподіваного боку. Біткоїн і раніше досить широко використовувався для безконтрольного переказу грошей, оплати тіньових контрактів із ухилянням від податків або з метою збереження анонімності. Однак недавно в середовищі блокчейну, на основі якого працюють мережі біткоїна та інших віртуальних валют, з'явилися рішення, які можуть замінити й автоматизувати більшість нинішніх комерційних і бюрократичних систем. Ідеться про смарт-контракти. У світі криптовалют смарт-контракт є комп'ютерною програмою, що виконується в мережі й виступає як цифрова угода, підкріплена певним набором правил. Ці правила визначені комп'ютерним кодом і виконуються всіма вузлами мережі без можливості будь-якого втручання в зазначений процес. Це означає, що обидві сторони контракту можуть взяти на себе зобов'язання через блокчейн навіть без знання чи взаємодовіри. Учасники цього процесу можуть не турбуватися про виконання зобов'язань іншою стороною, оскільки, якщо умов не буде дотримано, контракт анулює сама мережа.

Поки що технології смарт-контрактів тільки почали розбудовуватися і впроваджуватися, тому ще недосить досконалі. Смарт-контракти складаються з комп'ютерного коду, написаного людьми. Це — причина численних ризиків, оскільки код не захищений від слабких місць та помилок. В ідеалі, розробку мають здійснювати досвідчені програмісти, особливо коли йдеться про конфіденційну інформацію або великі суми. Ще одна вада смарт-контрактів пов'язана з їхнім невизначеним поки що юридичним статусом. Однак їх досить широко використовують, і вже видно, що потенціал смарт-контрактів разом із блокчейном може вплинути, практично, на всі сфери діяльності нашого суспільства. Правда, тільки час покаже, чи зможуть ці інноваційні технології подолати безліч бар'єрів на шляху до широкомасштабного впровадження.

* * *

Хоч би як не хотілося критикам це визнавати, але сам факт дальшого існування (коли не процвітання) системи біткоїна є чимось важливим, що відбувається прямо в нас на очах. Так, біткоїн ще не довів, що він ефективніший і зручніший у використанні, ніж звичайні паперові гроші. Так, його поки що не можна назвати надійним активом і він поки що не може стати надійною гаванню для капіталів більшості інвесторів. Але вже неможливо заперечувати його загальну стійкість. Оскільки ж стійкість завжди була сенсом існування біткоїна, це вже важлива перемога. Особливо коли взяти до уваги, що гроші інституційних інвесторів відчувають: вони більше не можуть дозволити собі ігнорувати криптовалюту. Схоже, біткоїн стане чудовою метафорою апетиту до ризику у 2021 році.

Більше статей Артура Федорчука читайте за посиланням.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі