Виверження вулкана на курорті Санторіні – лише питання часу, попереджають вчені

Поділитися
Виверження вулкана на курорті Санторіні – лише питання часу, попереджають вчені © unsplash.com/infinitexplorer
Минулого разу вулкан Колумбо вивергався 1650 року – тоді загинуло близько 70 людей.

Куди б ви не подивилися на середземному курорті Санторіні, скрізь є нагадування, що він знаходиться на вулкані. Місячні пейзажі, чорні та червоні пляжі, галька із застиглої лави. Чарівна краса грецького острова - результат бурхливої вулканічної історії цього регіону, пише CNN.

Санторіні відомий своєю кальдерою у формі півмісяця, половина якої занурена у воду, що робить її унікальною. Вона утворилася в результаті одного з найбільших відомих вивержень близько 3600 років тому. Вибух був настільки потужним, що зруйнував древнє місто Санторіні Акротірі і завдало смертельного удару по морехідній мінойській цивілізації, яка на той час влаштувалася на острові.

Сьогодні Санторіні – також відомий як Тіра – є найромантичнішим місцем у Греції, де розташовані розкішні вілли та курорти, що забезпечують відпочинок для знаменитостей та казкові місця для пишних весіль та фотосесій. Круті вулканічні скелі острова, розташовані на висоті близько 1000 футів над рівнем моря, створюють вражаюче геологічне полотно з білими будиночками, збалансованими на краю. Коли сонце починає сідати за скелі кальдери, небо перетворюється на яскраву картину червоних, помаранчевих та рожевих відтінків.

Лише деякі, що спостерігають ці пейзажі, усвідомлюють, що під гіпнотичним калейдоскопом фарб ховається вулкан, що діє. Санторіні є частиною Еллінської вулканічної дуги, одного з найважливіших вулканічних полів у Європі, де за останні 400,000 років відбулося понад 100 вивержень. Найактивніший підводний і потенційно небезпечний вулкан Східного Середземномор'я, Коломбо, розташований за п'ять миль на північний схід від Санторіні і є частиною тієї ж вулканічної системи.

Занурений у Егейське море, Колумбо мовчить уже майже 400 років, але він не спить. Востаннє він вивергався 1650 року, коли загинуло близько 70 людей і виникло цунамі заввишки 40 футів. Були зареєстровані сильні землетруси та підземні поштовхи, а також викиди токсичного газу та клуби диму.

Вчені знають, що вибух Коломбо може призвести до величезних руйнувань. Його відвідали деякі з найбільших у світі океанографічних експедицій, і за останні 20 років спостереження посилилося. Одне із найбільших американських дослідницьких суден, корабель для глибокого буріння JOIDES Resolution, вирушив на Санторіні для своєї першої середземноморської місії в період із грудня 2022 по лютий 2023 року.

За словами вулканолога та керівника експедиції Тіма Друітта, це грізне судно привезло "цілу плавучу лабораторію". Маючи можливість бурити на глибині понад 8000 метрів під поверхнею моря, дослідники зібрали раніше недоступні відкладення, щоб спробувати відновити історію вулканізму в цьому районі.

Перші звіти про результати дослідження очікуються наприкінці цього року, вони повинні допомогти вченим не тільки передбачити майбутні виверження, але й виявити поведінку інших активних вулканів по всьому світу, які становлять загрозу для мільйонів людей, що живуть біля них. Також вивчається зв'язок між вулканами та землетрусами.

Після катастрофічного землетрусу в Туреччині на початку цього року в ООН констатували, що світ все ще не готовий належним чином реагувати на кризи природного характеру. З 1990 року понад 10,700 катастроф вплинули життя понад 6 мільярдів людина.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі