Вона жива: NASA знайшло свідчення недавнього виверження вулкана на Венері

16 березня, 2023, 19:18 Роздрукувати
Відправити
Відправити

Виверження помітили в даних, зібраних 30 років тому.

Вона жива: NASA знайшло свідчення недавнього виверження вулкана на Венері
У даних "Магеллана" знайшли фотографію активного вулкана © NASA

Поверхня Венери здається неживою, задушеною смогом з сірчаної кислоти та випаленою високими температурами. Довгий час вчені вважали і саму планету неживою, покритою товстою корою та позбавленою вулканічної активності. Але останнім часом стали з'являтися докази вулканізму, а нещодавно NASA знайшло навіть свідчення виверження. Це означає, що у всякому разі геологічно, планета жива, пише Science.

Відкриття зробили вчені, які вивчили дані апарату "Магеллан". 30 років тому він облетів Венеру і використав радар, щоб заглянути за її щільні хмари. Зображення, зроблені з різницею у вісім місяців, показують кругле гирло вулкана, або кальдеру, що різко збільшується внаслідок раптового обвалення. На Землі такі обвалення відбуваються, коли магма, яка підтримувала жерло кальдери, витікає або висихає, як це сталося під час виверження гавайського вулкана Кілауеа в 2018 році.

Читайте також: Сонце поглине Меркурій, Венеру та Землю: як це станеться

За словами вчених, або "Магеллану" дуже пощастило і він став свідком унікальної події, або виверження вулканів на Венері відбуваються так само часто, як і на Землі. У будь-якому випадку можна виключити ймовірність того, що це мертва планета.

Таким чином Венера стала третім небесним тілом у Сонячній системі, на якому була зафіксована вулканічна активність. Вона приєдналася до Землі та Іо, супутника Юпітера.

Роберт Херрік, планетолог з Університету Аляски, зізнався, що знайти ознаки виверження у даних «Магеллана» було нелегко. Він порівнює їх з пошуком голки у стозі сіна. Але після сотень годин стомливих порівнянь, що охоплюють менше 2% венеріанської поверхні, Херрік помітив щось схоже на кальдеру, що змінилася.

Щоб підтвердити спостереження, вчений зв'язався зі Скоттом Хенслі, спеціалістом з радарів з Лабораторії реактивного руху NASA, який у минулому вже знаходив неправдиві спостереження в даних "Магеллана". Хенслі змоделював, як мала виглядати незмінена кальдера під час другого проходу «Магеллана». І це результат різко відрізнявся від цього, що спостерігалося на зображеннях.

На другому зображенні було видно свіжі потоки лави, але вони могли бути приховані від очей під час першого прольоту апарату. Проте зміни кальдери є недвозначним свідченням вулканічної активності.

У найближчі 10 років до Венери буде запущено одразу три місії, які можуть принести нові відкриття.

Related video

Раніше вчені з Чикагського університету змоделювали клімат Венери в минулому. Моделювання показало, що у «молодості» планети у ньому існували океани і, мабуть, умови підтримки життя.

Підготував/ла : Фаїна Вауліна
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК