Виверження вулкана Тонга може призвести до збільшення озонової діри – вчені

26 сiчня, 2023, 13:39 Роздрукувати
Відправити
Відправити

В атмосферу було викинуто величезну кількість води.

Виверження вулкана Тонга може призвести до збільшення озонової діри – вчені
Виверження вулкана може пошкодити озоновий шар © CIRA

Виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай, яке відбулося у січні минулого року, призвело до того, що в атмосферу надійшла величезна кількість води. На думку вчених, це може призвести до зростання озонової діри найближчими роками, повідомляє Space.com.

За наявними даними, катастрофічне виверження, яке було видно з космосу, спричинило збільшення вмісту води в стратосфері на 10%. Стратосфера - це другий знизу шар атмосфери Землі, в якому знаходиться озоновий шар, що захищає планету від шкідливого ультрафіолетового випромінювання.

Читайте також: Виверження вулкана біля Тонга різко збільшило концентрацію вуглекислого газу в атмосфері – вчені

Тепер цей озоновий шар опинився під загрозою. За словами Пола Ньюмана, головного наукового співробітника Центру космічних польотів імені Годдарда NASA, вода від виверження вулкана Тонга викликала «значне похолодання у стратосфері у південних середніх широтах».

Глава Європейської служби моніторингу атмосфери Copernicus Вінсент Анрі П'юч додав, що нижчі температури у стратосфері прискорюють процес деградації озону. Коли стратосфера стає холоднішою і в ній спостерігається підвищення концентрації води, вчені фіксують більш часте утворення полярних стратосферних хмар, тонких хмар, що плавають на висоті від 15 до 25 км над Землею. Ці хмари утворюються в зимові місяці, коли температура стратосфери є найнижчою, і створюють умови для дії озоноруйнівних речовин на основі хлору, які були заборонені в 1989 році, але все ще існують високо в атмосфері.

«Під час полярної ночі в полярних стратосферних хмарах відбувається попередня обробка сполук, що містять хлор. Це працює протягом усієї антарктичної зими в липні та серпні, а коли у вересні в полярні райони повертається світло, вся ця попередня обробка перетворюється на руйнування озону, яке ми потім бачимо як озонову діру», — сказав П'юч.

У міру того, як стратосфера прогрівається з настанням антарктичного літа, озонова діра починає закриватися і зазвичай зникає до кінця листопада. Оскільки виверження відбулося у січні, цього року вчені не спостерігали його впливу на озонову діру, тому вся увага прикута до наступного. Ньюман зазначає, що доволі спекулятивно стверджувати, що озонова діра неодмінно збільшиться, але він упевнений, що вчені точно помітять зміни.

Related video

Водночас, тимчасове збільшення озонової діри не повинно викликати сильного занепокоєння. Нещодавно Всесвітня метеорологічна організація заявила, що озоновий шар відновлюється від руйнівного впливу, що розпочався у 1950-х роках. За прогнозами вчених, він може повністю відновитись уже протягом десятиліть.

Підготував/ла : Фаїна Вауліна
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК