Виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай біля острова Тонга, яке сталося в січні цього року, призвело до збільшення концентрації вуглекислого газу в атмосфері. Дослідники прагнуть з'ясувати, як це може вплинути на клімат планети, повідомляє Китайська академія наук.
Наголошується, що в ході дослідження китайські вчені порівняли концентрацію парникових газів в атмосфері до та після виверження. Для цього вони використали пристрій для моніторингу парникових газів (GMI).
Дослідники вивчили дані про концентрацію парникових газів над Австралією та Новою Зеландією у січні 2019, січні 2020 та січні 2022 року. Вони з'ясували, що після виверження вулкана Тонга в січні 2022 концентрація вуглекислого газу (CO2) поблизу вулкана різко зросла до 414 частин на мільйон (ppm). Для порівняння, оціночна концентрація у разі, якби виверження не відбулося, становить 412 частин на мільйон. Збільшення на 2 частини мільйон еквівалентно річному викиду вуглекислого газу Землі.
Вчені підкреслюють, що до виверження концентрація вуглекислого газу над сушею та поверхнею океану в Південній півкулі зростала приблизно з однаковою швидкістю, близько двох частин на мільйон на рік.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені зі США вивчили бульбашки повітря, знайдені в «блакитному льоду» зі Східної Антарктиди, і з'ясували, що останні 0,8 мільйона років концентрація кисню на Землі падає. Аж до останніх 250 років концентрація вуглекислого газу також залишалася нижчою, ніж мільйон років тому.