Озоновий шар Землі може відновитися протягом десятиліть – ООН

Поділитися
Озоновий шар Землі може відновитися протягом десятиліть – ООН Озоновий шар може незабаром відновитись © NASA
Зусилля, спрямовані на його відновлення, виправдали себе.

Організація об'єднаних націй опублікувала звіт, в якому заявила, що озоновий шар Землі може відновитись уже протягом кількох десятиліть. В організації наголосили, що міжнародні зусилля, спрямовані на його збереження, виправдали себе, повідомляє ВВС.

1987 року було укладено міжнародний договір про припинення використання шкідливих хімікатів, які завдавали шкоди озоновому шару. І цей договір відіграв важливу роль.

Озоновий шар – це тонка частина атмосфери Землі, яка поглинає більшу частину випромінювання Сонця. Коли він стоншується, більша частина цього випромінювання досягає поверхні і може завдавати шкоди живим організмам. Ультрафіолетові промені можуть пошкодити ДНК і спричинити сонячні опіки, а також збільшують ризик розвитку захворювань, таких як рак шкіри.

Озоновий шар почав потоншуватися у 1970-х роках. Головними винуватцями його руйнування вважаються хлорфторвуглеці (ХФУ), які зазвичай містяться в аерозольних балончиках, холодильниках, ізоляції пінопласту та кондиціонерах.

Озонова діра була виявлена вченими у 1985 році. Через два роки було підписано Монреальський протокол: 46 країн пообіцяли поетапно відмовитися від шкідливих речовин. Пізніше ця угода стала першим договором ООН, який одержав загальну ратифікацію, і світ відмовився від майже 99% заборонених озоноруйнівних речовин.

Антарктична озонова діра продовжувала зростати до 2000 року, а потім почала поступово зменшуватися. У новому звіті ООН спільно з агентствами США та ЄС йдеться про те, що Монреальський протокол спрацював, як очікувалося.

Очікується, що за збереження нинішньої політики відмови від ХФУ протягом десятиліть озоновий шар зможе відновитися до рівня 1980-х років. Це відновлення йтиме у кілька етапів. До 2045 він відновиться на Арктикою, до 2066 - над Антарктикою, близько двох десятків років знадобиться на відновлення над іншими регіонами Землі.

Руйнування озонового шару шкідливе через радіацію, але воно не є основною причиною глобального потепління. Разом з тим відновлення озонового шару може мати важливе значення для боротьби зі змінами клімату, оскільки деякі з газів, від використання яких відмовилися, були потужними парниковими газами.

Нагадаємо, влітку Цин-Бін Лу, професор кафедри фізики та астрономії Університету Ватерлоо в Онтаріо опублікував дослідження, в якому розповів про появу гігантської озонової діри над тропіками, яка залишалася непоміченою з 1980-х років. Разом з тим, експерти розкритикували це дослідження, назвавши його неспроможним.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі