Міжнародна група вчених заявила про те, що 74 тисячі років тому відбулося одна з найбільших вивержень останньої геологічної епохи. Супервулкан Тоба, який знаходиться на території нинішньої Індонезії, викинув 2800 кубічних кілометрів лави і попелу, повідомляє Naked science.
Ці частинки, які потрапили в атмосферу, послабили світло і викликали настання вулканічної зими. Вважається, що молоде людство тоді ледь не зникло, пройшовши через «пляшкове горлечко», в якому його чисельність впала до декількох тисяч осіб. Свій внесок в цю катастрофу могло внести руйнування озонового шару, яке послабило захист Землі від впливу ультрафіолету.
«Тоба давно розглядається причиною "пляшкового горлечка", проте дані щодо змін температури і вологості не показують подій, які могли б настільки згубно позначитися на людстві. Ми ж вказуємо, що в тропіках основним фактором еволюції виступає ультрафіолетове випромінювання біля поверхні. Кліматичні умови стають більш важливими лише в більш нестабільних регіонах, далеко від тропіків», - заявив провідний автор дослідження Сергій Осипов з Інституту хімії Товариства Макса Планка.
Серед маси, яку викинув вулкан, була велика кількість діоксиду сірки. Він здатний «перехоплювати» УФ-фотони в верхніх шарах атмосфери, перешкоджаючи роботі природного механізму утворення озону, який з'являється з простих молекул кисню під дією УФ-випромінювання.
Вчені провели комп'ютерне моделювання наслідків виверження Тоба і з'ясували, що викинутого діоксиду сірки було б достатньо для глобального зниження кількості озону в атмосфері на 50%. Африканські тропіки, в яких тоді жили люди, виявилися практично беззахисні перед ультрафіолетовим випромінюванням Сонця, що позначилося на рівні смертності.
Осипов порівнює наслідки з ядерною війною. «Через стерилізуючий вплив врожайність рослин і водних екосистем різко впала. Вихід назовні без захисту вже через 15 хвилин міг викликати пошкодження очей та опіки. Згодом рак шкіри і загальне пошкодження ДНК також могло вести до скорочення популяції», - сказав учений.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше геологи з Монреальського університету заявили про те, що неглибокі резервуари магми вулканів можуть бути небезпечними. За їхніми словами, саме такі резервуари, які рідко видно при сейсмографічних зйомках, можуть визначати активність вулканів.