Вчений заявив про появу «тропічної озонової діри», експерти з ним не згодні

Поділитися
Вчений заявив про появу «тропічної озонової діри», експерти з ним не згодні Вчений заявив про виявлення нової озонової діри, але експерти з ним не згодні © twitter.com/Scott Kelly
Експерти вважають дослідження вченого неспроможним.

Цин-Бін Лу, професор кафедри фізики та астрономії Університету Ватерлоо в Онтаріо опублікував дослідження, в якому розповів про появу гігантської озонової діри над тропіками, що залишалася непоміченою з 1980-х років. Разом з тим, експерти розкритикували це дослідження, назвавши його неспроможним, повідомляє Live Science.

"Я здивований, що це дослідження взагалі було опубліковано в його нинішньому вигляді", - заявив Мартін Чіпперфілд, професор хімії атмосфери в Університеті Лідса в Англії. Він додав, що у нього викликають підозри такі масштабні зміни в озоновому шарі, які досі залишалися непоміченими.

"Наука ніколи не повинна залежати тільки від одного дослідження, і ця нова робота потребує ретельної перевірки, перш ніж її можна буде прийняти як факт", - зазначив Чіпперфілд.

Сам Цин-Бін Лу назвав критику свого дослідження безпідставною.

Статтю, що викликала суперечки, було опубліковано 5 липня в журналі AIP Advances. Заступник редактора журналу Чарлі Джонсон-молодший зазначив, що дослідження пройшло стандартний процес рецензування, під час якого незалежний експерт підтвердив, що воно підходить для публікації. Потім редактори журналу вважали статтю гідною того, щоб помістити її як обрану на їхньому сайті.

Джонсон також додав, що редакція не отримувала жодних повідомлень від наукового співтовариства, в яких достовірність даних дослідження ставилася б під сумнів. Він закликав читачів зв'язуватися з авторами чи журналом безпосередньо для того, щоб внести будь-які зміни чи уточнення до тексту.

Про що йдеться у дослідженні

Озон – це газ, що утворюється у верхніх шарах атмосфери Землі. Більшість озону знаходиться в стратосфері, атмосферному шарі, який розташовується на висоті 10-50 кілометрів від поверхні планети. Він діє як свого роду захисний екран, який захищає Землю від потужних ультрафіолетових (УФ) променів.

У 1980-х роках вчені виявили, що довгоживучі атмосферні забруднювачі, які називаються хлорфторвуглецями (ХФВ), розпадаються на хлор і бром під впливом УФ-променів за межами озонового шару. Ці хімічно активні елементи розривають молекули озону на частини і, таким чином, стоншують ділянки озонового шару, створюючи діри, в першу чергу над Антарктидою, де холодні атмосферні умови дозволяють дуже ефективно протікати реакціям руйнування озону.

Традиційно озонова діра визначається як область, де концентрація озону падає нижче 220 «одиниць Добсона» — міри кількості молекул озону в даному стовпі повітря, що тягнеться від поверхні планети до космосу. Відкриття озонових дір призвело до прийняття в 1987 році Монреальського протоколу, міжнародного договору, спрямованого на поетапну відмову від виробництва озоноруйнівних хімічних речовин, таких як фреони, і тепер, за даними Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), озоновий шар знаходиться на шляху відновлення.

Але у своєму дослідженні Лу заявив про те, що нова озонова діра може бути небезпечною для життя мільйонів людей, які знаходяться у тропіках.

Так, він заявив про виявлення «великої всесезонної озонової діри» у нижніх шарах атмосфери над тропічними регіонами Землі, яка знаходиться на висоті 10-25 кілометрів. Ця діра по «глибині» схожа на сезонну озонову діру, яка відкривається над Антарктидою наприкінці зими та на початку весни, але покриває площу в сім разів більшу, ніж весняна антарктична діра, заявив учений.

Але замість використання загальноприйнятого визначення озонової діри Лу позначив її як «область з втратою озону більше 25% порівняно з непотривоженою атмосферою». Озонові діри, що спостерігаються над Північним полюсом, були відзначені падінням озону приблизно на 25%, тому це нове визначення є виправданим, вважає вчений.

Водночас він сам визнає, що озонова діра над тропіками не спостерігатиметься «згідно з загальноприйнятим уявленням про озонові діри», оскільки концентрація озону тут не падає нижче 220 одиниць Добсона.

Критика дослідження

Незабаром після публікації дослідження Лу кілька вчених виступили з його критикою у Science Media Centre – незалежному прес-центрі, розташованому у Великій Британії, який працює з дослідниками, журналістами та політиками для поширення точної наукової інформації.

«Не існує жодної тропічної озонової діри. Ідентифікація автором «тропічної озонової діри» пов'язана з тим, що він розглядає відсоткові зміни озону, а не абсолютні зміни, причому останні набагато важливіші для руйнівного ультрафіолетового випромінювання, що досягає поверхні. Цікаво, що його стаття також не спирається на велику літературу, яка досліджує та документує тенденції озону у всіх регіонах атмосфери», - заявив Пол Янг з Ланкастерського університету в Англії та співавтор «Наукової оцінки виснаження озонового шару 2022 року, доповіді, підготовленої ВМО та Організацією Об'єднаних Націй.

Марта Абалос Альварес з Департаменту Фізика Землі та астрофізика в університеті Комплутенсе (Мадрид) додала, що одним з найважливіших факторів, що впливають на концентрацію озону в тропічній стратосфері, є явище, яке називається циркуляцією Брюєра-Добсона, глобальна модель циркуляції повітря, яка виштовхує озон від тропіків до полюсів. За її словами, останнім часом ця циркуляція прискорилася через зміни клімату і це пояснює довгострокові моделі виснаження озону, що спостерігаються у тропіках.

«На мій погляд, статті [Лу] не вистачає наукової суворості, необхідної для того, щоб бути надійним науковим внеском. Вона містить безліч міркувань з серйозними помилками та бездоказовими твердженнями, що суперечать попереднім результатам, що мають обґрунтування», - додала Альварес.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі