У той час як Німеччина, найбільша економіка Європейського Союзу, бореться з постійним спадом і сплеском імміграції, привид німецького націоналізму повернувся, залишаючи громадян більш конфліктними щодо напрямку руху своєї країни, ніж будь-коли з часів Другої світової війни. Ця напруженість поширюється і на решту країн ЄС, які протистоять російській агресії в Україні та заворушенням, спричиненим війною Ізраїлю з ХАМАСом.
Занепад старих галузей промисловості в Німеччині та нові хвилі мігрантів змушують країну до змін, небажаних для багатьох виборців, які страждають від зростання вартості життя – особливо на колишньому комуністичному Сході, де на економіці залишилися «глибокі шрами». Створення високотехнологічних кластерів та мільярдні інвестиції не змогли зупинити зростання підтримки партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD), пише Bloomberg.
«Справа не в економіці, дурню. Справа в ідентичності – хто ви? Чи це наша країна?», – сказав в інтерв'ю Bloomberg на мітингу в Дрездені Максиміліан Кра, представник AfD в Європейському парламенті.
Політичний ландшафт Німеччини фрагментований, а центристські соціал-демократи і блок Християнсько-демократичного союзу (ХДС) втратили домінування, свідчать результати опитування Wahlrecht.de щодо федеральних виборів.
AfD відрізняється від деяких правих партій в інших країнах Європи, які пом'якшили свої позиції з наближенням до влади. Її підтримка зумовлена її опозицією до імміграції, але інші політики викликають тривогу у союзників Німеччини, зокрема, бажання вийти з Європейського валютного союзу і налагодити тісніші зв'язки з Кремлем. Це дає надію таким країнам, як Угорщина та Словаччина, які ставлять під сумнів надання допомоги Україні.
Конфлікт між Ізраїлем і ХАМАС додає неспокою в Німеччині. AfD поширює зображення темношкірих молодих людей, які розмахують палестинськими прапорами на вулицях Берліна, щоб підкріпити свій наратив про те, що політичний мейнстрім втратив контроль над країною.
Через кілька днів після сутичок у Дрездені антиіммігрантський рух AfD переміг усі три партії з правлячого альянсу канцлера Олафа Шольца на земельних виборах у Баварії та Гессені, продемонструвавши, що розчарування, яке сприяло його підтримці на Сході, поширюється і на більш процвітаючі регіони. Таке занепокоєння стало більш очевидним, коли кількість злочинів правого спрямування зросла на 3,8% минулого року до середнього показника 57 на день, згідно з даними внутрішньої розвідувальної служби.
Незважаючи на підвищення мінімальної заробітної плати та успішне подолання минулорічної енергетичної кризи, тристороння коаліція Шольца, що складається з лівоцентристської Соціал-демократичної партії Німеччини, Зелених і пробізнесових Вільних демократів, є ще одним свідченням ширших розбіжностей у країні. Зелені та Вільні демократи мають значні розбіжності щодо міграції, і обидві партії публічно сперечаються щодо кліматичних заходів та фіскальної політики. Суперечки посилили розчарування.
«Фрагментація – це велика небезпека. Це дуже реальний ризик», – сказав мер Дрездена Дірк Гільберт, проводячи паралелі з небезпечною атмосферою 1920-х років, що передувала приходу нацистів до влади.
Ще одна ознака розколу політичного ландшафту походить від Сахри Вагенкнехт - відомого парламентаря від Лівої партії – яка минулого місяця оголосила про власні плани кинути виклик правлячим партіям. Група, відома як BSW, отримала підтримку 12% виборців під час попереднього опитування, що відображає незадоволення політичним статус-кво – навіть якщо частина цієї підтримки надійшла від виборців AfD.
У розкішному дрезденському театрі Шаушпільхаус політичні потрясіння, що їх супроводжують, стали темою нової постановки знаменитої «Тригрошової опери» Бертольда Брехта. Режисер Фолькер Льош переосмислив виставу як боротьбу за владу між правими супротивниками, відсунувши традиційну політику на другий план. Мета постановки, яка триватиме до кінця березня, – висвітлити ризики націоналістичного дрейфу Німеччини.
«Коли люди роками страждають від зниження соціального статусу і відчуття, що вони залишилися позаду, це створює небезпечну ситуацію. Вони готові прийняти фашизм, знизавши плечима, тому що нинішня система не працює для них», – сказав Льош в інтерв'ю.
Нагадаємо, уряд Німеччини, на тлі зростання в країні антисемітських злочинів, заборонив й наказав розпустити пропалестинські організації, пов'язані з угрупованням ХАМАС.
Раніше новообраного ультраправого німецького політика заарештували за підбурювання до заколоту та зберігання нацистських матеріалів. Даніель Халемба з AfD був затриманий за лічені години до того, як він мав зайняти своє місце в парламенті землі Баварія.