Скандал в Угорщині навколо президентки викриває вразливі місця Орбана – The Guardian

Поділитися
Скандал в Угорщині навколо президентки викриває вразливі місця Орбана – The Guardian © EPA-EFE/Szilard Koszticsak
Це може дати шанс опозиції, якщо пасивні виборці прислухаються до ситуації.

Скандал в угорській політиці з відставкою президентки Каталіни Новак викрив  вразливість прем’єра країни Віктора Орбана та випробовує його опозицію напередодні місцевих і європейських виборів у червні. Як пише The Guardian,  глава уряду Угорщини проводить значну кількість часу в подорожах по всьому світу, прагнучи створити міжнародний бренд консервативного діяча, відданого просуванню традиційних цінностей. Але внутрішні критики Орбана вже давно стверджують, що вдома «Фідес» має мало спільного з ідеологією і побудувала систему управління, яка спрямована на збагачення вузького кола осіб.

Розрив між риторикою уряду та його поведінкою вийшов на перший план після того, як угорські ЗМІ повідомили, що президентка країни Каталіна Новак помилувала чоловіка, засудженого за допомогу в приховуванні справи про сексуальне насильство в дитячому будинку. Трохи більше ніж через тиждень після публікації статті Новак, яка побудувала свою кар'єру на іміджі консервативної християнської матері, подала у відставку.

З нею також пішла Юдіт Варга, провідний кандидат «Фідес» на виборах до Європейського парламенту, яка підписала це рішення на посаді міністра юстиції. Водночас попри ці гучні  відставки у правлячій партії Угорщини ситуацію не коментували.

«Відсутність будь-яких значущих спроб комунікації до цього і швидкість відставок свідчать про те, що уряд хоче уникнути більш глибокого вивчення цього питання», - зазначила науковий співробітник Німецького фонду Маршалла Жужанна Вег.

Масла у вогонь підлив Петер  Мадяр, колишній чоловік Юдіт Варги і людина з тісними зв'язками з урядом, який публічно звинуватив високопосадовців «Фідес» у тому, що вони ховаються за спинами Новак і Варги, та працюють лише заради власного збагачення.

«Мені довелося довго йти до усвідомлення, що все це насправді лише політичний продукт, цукрове покриття, яке слугує лише двом цілям: приховати роботу системи і придбати величезні багатства», - написав він.

В інтерв'ю, яке швидко стало сенсацією в Угорщині, Мадяр розповів про тиск і погрози, з якими він нібито стикався з боку урядовців.

Він також розкритикував Антала Рогана, впливового міністра, який контролює розвідувальні служби країни і, як вважають, приймає рішення про зміст угорських новин.

Для угорських антикорупціонерів, які роками говорили про вплив корупції, рішення Мадяра висловитися було важливим.

Інсайд Маляра «підтвердив критику з боку угорських організацій громадянського суспільства, ЗМІ та інституцій Європейського Союзу щодо того, як корупція стала системною за прем’єр-міністра Орбана, що призвело до надзвичайного збагачення його близьких соратників», — сказав угорський активіст-антикорупціонер Шандор Ледерер.

При цьому видання зазначає, що Орбан, який консолідував владу більше десяти років, все ще має сильну позицію.

З огляду на те, що угорські ЗМІ перебувають під контролем уряду, а опозиція розділена, залишається незрозумілим, скільки деталей суперечки дійдуть до вух основних виборців Орбана – і чи вплине це на їхні погляди.

«Я думаю, що прем'єр-міністр ізолював проблему і обмежив шкоду, завдану президентом. Вона зробила величезну помилку, це точно. Прем'єр-міністр про це не знав», - заявив виданню високопоставлений угорський чиновник на умовах анонімності.

Для опозиційних партій Угорщини, які останніми роками намагалися потрапити в адміністрацію Орбана, скандал означає рідкісну можливість, але також і серйозний виклик.

Один опозиційний політик сказав, що важливими питаннями є те, чи «існує справжній розкол в Фідес, чи це лише особиста помста?». Також незрозуміло, чи допоможе це «достукатися до апатичних або невизначених виборців за межі ядра опозиції».

«Позтиції Фідес є досить міцними, тому наша робота полягає в тому, щоб переконатися, що повідомлення та наслідки досягнуть невизначених і апатичних виборців. Якщо нинішня опозиція не може скористатися подібною можливістю, то сама її легітимність і підстави для існування в такому вигляді стають під сумнів», - додав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі