Президент Європейської Ради Шарль Мішель 27 листопада відвідав Будапешт, щоб спробувати прокласти шлях до угоди з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном напередодні зустрічі лідерів ЄС у грудні. Орбан є найбільш близьким до Росії лідером Європейського Союзу і вперто блокує допомогу Україні, а також шлях Києва до членства в ЄС.
«Політичний бренд Орбана набуває все більшого впливу за кордоном. Угорський прем'єр одним з перших привітав Герта Вілдерса з перемогою на виборах у Нідерландах, що стало великою перемогою ультраправих сил, а новообраний президент Аргентини Хав'єр Мілей запросив його на свою інавгурацію», – пишуть Андраш Гергелі та Золтан Сімон для Bloomberg.
Вони зазначають, що в Угорщині влада Орбана не викликає сумнівів, але його правляча партія Fidesz минулого тижня зареєструвала законопроект, спрямований на боротьбу з імовірним іноземним втручанням. Законопроєкт сформульований досить розпливчасто, щоб змусити будь-кого з неурядових організацій, церков чи навіть компаній відчувати себе неспокійно через загрозу потрапити під його дію (під загрозою тюремного ув'язнення).
«Шанси приборкати Орбана зменшуються. Минулого тижня ЄС схвалив план виділення Угорщині певної фінансової допомоги, завдяки чому [нацвалюта] форинт відновився після кількох днів падіння», – зазначають Гергелі та Сімон.
Інші гроші ЄС для Угорщини залишаються замороженими – частково через вплив уряду Орбана на судову систему країни. В той же час один із суддів, який став мішенню для кабінету Орбана, заявив, що уряд виконав обіцянку зміцнити незалежність судової системи.
«Підбадьорений Орбан вже дивиться на десятиліття вперед. Академія, яку він оснастив активами вартістю понад 1 мільярд доларів, завдяки акціям нафтової компанії Mol Nyrt. і виробника ліків Gedeon Richter Nyrt., стає навчальним майданчиком для нового покоління з центрами в таких містах, як Брюссель і Відень, а також Будапешт. Наукові роботи, присвячені угорській національній ідентичності та просуванню консервативних поглядів уряду, гарантують, що вплив Орбана не зникне найближчим часом», – констатує Bloomberg.
Нагадаємо, 23 листопада Єврокомісія затвердила виділення 900 мільйонів євро авансових платежів Угорщині в межах раніше заморожених коштів. Їх виділення пов’язують з намаганням Євросоюзу подолати вето Будапешта щодо допомоги Україні.
Як Будапешт хоче використати своє, як він вважає, «вікно можливостей» та «дотиснути» Київ і Брюссель пояснює оглядач відділу міжнародної політики «Дзеркала тижня» Володимир Кравченко у статті «Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України» на ZN.UA.