ЄС може і повинен зробити все можливе, щоб Орбан зазнав невдачі – Bloomberg

Поділитися
ЄС може і повинен зробити все можливе, щоб Орбан зазнав невдачі – Bloomberg © EPA-EFE/GRIGORY SYSOEV /SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT
«Боротьба, яку обрав Орбан, має бути болючою»

Минуло майже десять років відтоді, як прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан сміливо заявив про свою мету перетворити країну на «неліберальну державу», засновану на «національних» цінностях за зразком таких країн, як Китай, Індія, Росія і Туреччина. Він залишився вірним своєму слову. Угорщина більше не є демократією в повному розумінні цього слова та стала єдиним членом Європейського Союзу, якого американська некомерційна організація Freedom House оцінює як лише частково вільну країну.

«[У 2014 році Орбан] чітко дав зрозуміти, що його мета – зробити свою неліберальну націю взірцем для інших нинішніх і майбутніх членів ЄС. У разі успіху це змінило б дизайн Союзу, створеного після Другої світової війни, з такого, що спрямований на запобігання відродженню націоналістичних автократій, на такий, що приймає і фінансує їх. Саме в цьому Орбан досі мав менший успіх, і саме тут ЄС може і повинен зробити все можливе, щоб він зазнав невдачі – завдання, яке стало ще більш нагальним після приголомшливої перемоги ультраправого депутата Герта Вілдерса на виборах у Нідерландах», – пише Марк Чемпіон для Bloomberg.

За його словами, Орбан зазнав низку ударів – втратив Польщу у якості свого єдиного союзника в боротьбі з Брюсселем. Владімір Путін – лідер, яким Орбан захоплюється, – принижений військовим шляхом в Україні і відрізаний від європейських ринків. Економіка іншого союзника, Туреччини, щойно уникнула ледь не смерті, спричиненої експериментами президента Реджепа Таїпа Ердогана з неортодоксальною монетарною політикою, а «китайський двигун зростання з турбонаддувом давав збої в роботі».

«Однак Орбан не був покараний, а навпаки, подвоїв темпи наступу. Судячи з промови, яку він виголосив у середу [22 листопада] в Цюріху, де закликав Європу переглянути свою підтримку України або опинитися наодинці з нею, якщо Дональд Трамп повернеться на посаду президента США наступного року. Прем'єр-міністр Угорщини залишається впевненим, що Захід перебуває на шляху до ультраправих, антидемократичних перетворень», – пише Чемпіон. 

На думку колумніста Bloomberg, найбільш показовим є ерзац-референдум, який уряд Орбана запропонував провести, щоб зафіксувати підтримку громадськості щодо вступу до ЄС у питаннях економіки, міграції, гендерної рівності, верховенства права та зовнішньої політики. Ця «консультація» виглядає як підготовка до того, щоб змусити ЄС виділити Угорщині понад 30 мільярдів євро фінансової допомоги, яку Європейська комісія призупинила на тій підставі, що Орбан порушив основні вимоги членства в ЄС. Одне з питань «референдуму» безпосередньо прив'язує питання фінансової допомоги ЄС для України з наданням заблокованих грошей Угорщині.

«В ідеалі, ЄС мав би призупинити право голосу та грошові потоки Угорщини доти, доки вона не відновить фундаментальну вимогу членства, визначену в так званих Копенгагенських критеріях союзу. Будь-який кандидат на вступ до ЄС повинен продемонструвати «стабільність інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу і захист меншин». Це те, що Угорщина перестала робити», – зазначає Чемпіон, зауваживши, що модель Орбана зі знищення демократичного вибору, вільних ЗМІ та незалежної судової системи не повинна фінансуватися чи підтримуватися ЄС.

«Допоки цей авторитарний острів залишатиметься в ЄС, він постійно підриватиме європейський процес прийняття рішень, постійно намагатиметься поширювати цю неліберальну хворобу і діятиме як точка входу для інтересів Росії та Китаю», – наводить автор слова Даніеля Гегедуса, старшого наукового співробітника з питань Центральної Європи в Німецькому фонді Маршалла. 

23 листопада стало відомо, що Європейська комісія готується виділити 1 мільярд євро на план відновлення Угорщини після епідемії ковіду, а до кінця цього року може надійти ще 13 мільярдів євро, заблокованих через відступ уряду Орбана від демократії. 

«Жодне з цих євро не повинні бути виділені доти, доки Орбан не внесе більше, ніж на папері, коректив у свою керовану демократію. Навряд чи він підкориться, і економіка виживе без грошей ЄС. Але для країни з валовим внутрішнім продуктом трохи менше 180 мільярдів доларів, 30 мільярдів доларів – це величезна втрата. У таких питаннях, як Україна, Угорщину слід просто обходити стороною, а не дозволяти шантажу досягти успіху, використовуючи структури допомоги, організовані поза офіційними інституціями ЄС – практика, що має прецеденти у спірних питаннях», – пише Чемпіон.

«Лібералізм не є священним. Але в межах ЄС демократія повинна бути, і не існує такого поняття, як неліберальна демократія. Це просто не демократія. Демонтаж інституцій, які забезпечують верховенство права, свободу ЗМІ та політичної опозиції, обмежує майбутню здатність виборців обирати, хто буде ними керувати, ліберальний чи ні. Це уможливлює кумівство, корупцію та зловживання владою, що суперечить всьому, заради чого був створений ЄС. Союз повинен бути невблаганним у встановленні ціни за кожну дію Орбана, яка загрожує цим основам, залишаючи його в дипломатичній ізоляції та під мікроскопом за те, як Угорщина витрачає кошти ЄС, які вона все ж таки отримує. Боротьба, яку він обрав, має бути болючою», вважає оглядач Bloobmerg.

Як Будапешт хоче використати своє, як він вважає, «вікно можливостей» та «дотиснути» Київ і Брюссель пояснює оглядач відділу міжнародної політики «Дзеркала тижня» Володимир Кравченко у статті «Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі