Виконавча влада Європейського Союзу 23 листопада затвердила виділення 900 мільйонів євро авансових платежів Угорщині в межах раніше заморожених коштів за програмою економічного стимулювання після пандемії, які були заблоковані через занепокоєння Брюсселя щодо корупції у країні та відступу від демократії. Виділення коштів для країни пов’язане з намаганням Євросоюзу подолати вето Будапешта на допомогу Україні, повідомляє агентство Reuters.
Головний переговірник Угорщини в ЄС Тібор Наврачич, якого цитує державне інформаційне агентство MTI, заявив, що Будапешт продовжить переговори з Брюсселем, щоб якнайшвидше розблокувати «всі кошти ЄС, на які ми маємо право».
Авансові платежі підпадають під програму RePowerEU, що є частиною постпандемічного стимулу ЄС, спрямованого на підтримку енергетичного переходу від викопних видів палива. Чиновники ЄС заявили, що змінений план відновлення Угорщини коштує 10,4 мільярда євро протягом декількох років – або близько 5% ВВП Угорщини у 2023 році. Представники ЄС заявили, що Угорщина використає гроші RePowerEU для модернізації свого електроенергетичного сектору за допомогою «розумних» лічильників і діджиталізації енергетичних компаній.
Рішення Єврокомісії, ухвалене 23 листопада, тепер має бути схвалене іншими країнами ЄС, можливо, вже 8 грудня під час переговорів між міністрами фінансів 27 країн-членів.
Минулого місяця чиновники ЄС повідомили агентству Reuters, що блок розглядає можливість розблокування допомоги Угорщині, щоб заручитися підтримкою Будапешта в питанні підтримки України. Однак нещодавно джерела, залучені до підготовки саміту лідерів ЄС 14-15 грудня, на якому обговорюватиметься питання України, висловлювали дедалі більший скептицизм щодо того, що Орбана вдасться схилити на свій бік.
Нагадаємо, Угорщина заблокувала очікувані у грудні рішення ЄС про надання Україні 50 мільярдів євро економічної допомоги до 2027 року та початок переговорів про вступ України до Євросоюзу. Будапешт також заблокував план надання Києву військової допомоги ЄС у розмірі 20 мільярдів євро.
Як Будапешт хоче використати своє, як він вважає, «вікно можливостей» та «дотиснути» Київ і Брюссель пояснює оглядач відділу міжнародної політики «Дзеркала тижня» Володимир Кравченко у статті «Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України» на ZN.UA.