Саміт ЄС-Китай: сторони не подали ознак вирішення розбіжностей щодо низки питань — Reuters  

Поділитися
Водночас, лідери ЄС та Китаю вказали на важливість "збалансованих" торговельних зв'язків. 

Китай і Європейський Союз на першому за чотири роки двосторонньому саміті погодилися, що їхні торговельні відносини повинні бути більш збалансованими, але не подали жодних ознак вирішення розбіжностей із низки питань. Про це повідомляє Reuters.

Тиснучи на Пекін через великий дефіцит торгівлі ЄС із Китаєм, лідери Союзу заявили, що Європа не потерпить "недобросовісної конкуренції" з боку Пекіна, а Китай попередив Союз, що очікує від Брюсселя розсудливості при запровадженні "обмежувальної" торговельної політики.

Також не було жодних ознак того, що ЄС досягнув якогось прогресу у спробі переконати Китай використовувати свій вплив на Росію, щоб покласти край війни проти України, а також запобігати обходу санкцій проти РФ.

Китай і ЄС мають спільну зацікавленість у стабільних і конструктивних відносинах, заснованих на повазі до міжнародного правопорядку, заявив глава Євроради Шарль Мішель на прес-конференції після зустрічі делегації ЄС із лідером Китаю Сі Цзіньпіном і прем'єром Державної ради Лі Цянем.

"Ми повинні зробити наші торговельно-економічні відносини більш взаємовигідними і збалансованими", - сказав Мішель, додавши, що Союз очікує від Китаю конкретніших дій для розширення доступу на ринок для іноземних компаній.

Глава Євроради Урсула фон дер Ляєн сказала, що сторони обговорили першопричини дисбалансу в торгівлі, від відсутності доступу до китайського ринку і преференційного режиму для фірм Китаю до надлишкових потужностей у китайському виробництві.

"З політичної точки зору, європейські лідери не зможуть миритися з тим, що наша промислова база підривається недобросовісною конкуренцією", - сказала вона.

ЄС заявляє, що майже 400-мільярдний дефіцит торгівлі з Пекіном (431,7 мільярда доларів) відображає обмеження для бізнесу ЄС, який працює у Китаї.

Пекін цього року відвідала низка комісарів ЄС, в тому числі глави комісій з питань торгівлі та клімату. Основні подразники у відносинах залишаються, але прогрес у вирішенні технічних питань обмежений.

Фон дер Ляєн повідомила, що на саміті обговорювалися усунення торговельних дисбалансів. За її словами, був досягнутий "прогрес" щодо готовності Китаю пояснити обмеження на транскордонні потоки даних, які вплинули на фірми ЄС, що працюють у другій за величиною економіці світу.

Але, як удар по відносинах між ЄС і Китаєм, Італія офіційно повідомила Пекіну, що виходить з ініціативи "Один пояс, один шлях”.

Сі сказав, що Китай і Європа не повинні розглядати один одного як суперників або "вступати в конфронтацію" через свої різні політичні системи.

За його словами, Китай прагне зробити ЄС ключовим економічним і торговельним партнером, а також співпрацювати в галузі науки і технологій, включаючи штучний інтелект. Сі закликав ЄС "усунути всі види втручання" у відносини, додавши, що обидві сторони повинні розвивати "правильне сприйняття" одна одної і заохочувати взаєморозуміння та  довіру.

Лі заявив на окремій зустрічі, що Китай виступає проти "широкої політизації та сек'юритизації" економічних і торговельних питань, що порушує основні норми ринкової економіки.

Китай також виступив проти розслідування ЄС щодо китайських електромобілів та політики "зменшення ризиків" ЄС, спрямованої на скорочення залежності від поставок із Китаю, особливо критично важливої сировини.

Основна увага під час саміту була зосереджена на заклику ЄС до Сі вирішити питання потоку до РФ товарів подвійного призначення європейського виробництва через китайські компанії. Як пише Reuters, наразі непомітно жодних ознак прогресу в цьому питанні. 

Близько 13 компаній, що базуються в Китаї, перебувають у полі зору ЄС, оскільки Союз прагне посилити боротьбу з потоком товарів подвійного призначення до Росії, які, за словами Києва та його західних союзників, сприяють веденню агресивної війни проти України. За відсутності відповідних запевнень з боку Пекіна, лідери ЄС, які зустрінуться у Брюсселі наступного тижня, можуть вирішити назвати і присоромити ці компанії.

Раніше повідомлялося, що товарообіг Росії та Китаю у 2023 році досяг рекордного рівня, а саме виріс на 26,7 відсотка. Обсяг китайсько-російської торгівлі за перші 11 місяців цього року перевищив показник за 2022 рік у $190 млрд, який вважався рекордним. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі