Politico: чого хоче Орбан і навіщо він збирається «окупувати Брюссель»

Поділитися
Politico: чого хоче Орбан і навіщо він збирається «окупувати Брюссель» © EPA-EFE/OLIVIER HOSLET
Угорський прем’єр не хоче виходити з ЄС – він хоче його змінити

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вже давно виступає проти ЄС, використовуючи його як цапа-відбувайла, щоб заручитися підтримкою популістів, і перетворюючи відносини своєї країни з Брюсселем на битву «ми проти них». Таким чином, він утверджує у своїй країні праву ідеологію, засновану на націоналізмі і традиційних сімейних цінностях. Але в останні роки – і особливо після його переобрання на п'ятий термін у квітні 2022 року – спостерігається зміна тону Орбана і зміна його підходу до ЄС, пише POLITICO у статті «Окупувати Брюссель! План Віктора Орбана для Європи».

В особі угорського лідера ЄС стикається з новим типом євроскептика, який не хоче залишати Союз, а навпаки, формує його, накладаючи свій відбиток на політику – у питаннях від підтримки України до боротьби зі зміною клімату та міграції.

Орбан вливає гроші і ресурси в Брюссель, створюючи інфраструктуру для формування дискусії в столиці ЄС, готуючись до ротаційного головування в блоці в липні після очікуваного сплеску правих сил на червневих виборах до Європарламенту.

EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

«Орбан не повинен турбуватися про втрату влади вдома, тому що він накопичив величезну владу. Його мета тепер ширша, ніж Угорщина. Це було досить очевидно протягом деякого часу. Він хоче не лише захистити свій режим в Угорщині, але й вплинути на політичну культуру в Європі. Брюссель є наріжним каменем для цього», – вважає Жужанна Селеньї – колишня союзниця, яка перетворилася на критика Орбана – вона впевнена, що зусилля прем'єр-міністра, спрямовані на формування політичних дебатів в Європі.

«М'яка сила» Будапешта

Особняк у Брюсселі, який готують до головування Угорщини в органах ЄС у другому півріччі 2024 року і який угорські чиновники вже називають «Угорським домом», є лише останнім доповненням до зростаючого наступу «м'якої сили» Будапешта на серце Євросоюзу.

Очолює угорську ідеологічну атаку Колегіум Матіаса Корвінуса (MCC) – аналітичний центр, що підтримується Орбаном. У 2022 році ця пов'язана з урядом організація відкрила філію в Брюсселі, пропонуючи беззастережно консервативний погляд на справи ЄС і прагнучи зруйнувати мережу брюссельських аналітичних центрів.

Брюссельська філія зі штатом близько 20 співробітників є відгалуженням приватного освітнього фонду, що базується в Будапешті, якому угорська держава виділила 1,4 мільярда євро під час пандемії COVID – саме тоді, коли Будапешт закручував гайки іншим академічним організаціям в країні.

Головний радник угорського прем'єр-міністра Балаж Орбан каже, що MCC запропонує більш консервативний погляд на політику та філософію ЄС – те, чого не вистачало після виходу Британії з Європейського Союзу. 

«Всі можуть сказати, що існує повна згода щодо стратегічного напрямку розвитку Європи, але це не так. Наша мета – вплинути на європейські дебати», – сказав він.

Будапешт також фінансує The European Conservative, англомовний журнал і веб-сайт, що висвітлює новини ЄС під консервативним кутом зору, через неприбутковий Фонд Батяні Лайоша.

Сплеск правих сил у Європарламенті

Віктор Орбан / Facebook

Угорщина розглядає найближчі місяці як вирішальне вікно для політичних змін. На червневих виборах в ЄС громадяни по всьому блоку обиратимуть 720 членів Європейського парламенту, що спричинить більш широку перестановку на вищих керівних посадах в ЄС по всьому блоку.

Всі ознаки вказують на те, що це буде поворот вправо. Нещодавнє опитування, проведене Європейською радою з міжнародних відносин, спрогнозувало різке посилення правих сил на червневих виборах, коли популістські та націоналістичні партії набиратимуть обертів, а центристські та ліві сили втрачатимуть місця – цей зсув збігатиметься з тим, що Угорщина очолить Раду ЄС.

У рамках своїх зусиль з «об'єднання правих» Орбан шукає союзників. Його партія «Фідес» стала політичним безхатченком після виходу з правоцентристської Європейської народної партії у 2021 році, але ходять чутки, що вона намагатиметься приєднатися до правих Європейських консерваторів і реформістів (ЄКР), більш консервативної політичної сім'ї, в якій італійська партія Джорджії Мелоні є найсильнішим гравцем.

Хоча ультраправі Шведські демократи та Чеські громадянські демократи погрожували вийти з політичної сім'ї, якщо «Фідес» буде прийнятий – через постійне небажання Угорщини підтримувати Україну, – «більші звірі в джунглях ЄКР», такі як польська партія «Право і Справедливість», відкриті для нього. Опитування прогнозують, що якщо до ЄКР приєднається «Фідес», то після червневих виборів вона може стати третьою за величиною групою в Європарламенті.

То чого ж хоче Орбан?

EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Здебільшого угорський лідер та його оточення формулюють свої амбіції в негативному ключі: боротьба з бюрократією, мігрантами, «порядком денним ЛГБТК» та допомогою Україні у війні з Росією. Чого вони не роблять, так це не пропонують Угорщині вийти з ЄС.

«Ви можете спростити підхід і припустити, що Угорщина виступає проти європейських зусиль, але подивіться на реальність. Угорщина перебуває в європейському мейнстрімі на порядку денному в основному від 85 до 90 відсотків часу», – сказав Золтан Ковач, міжнародний речник угорського уряду. 

Підтримка ЄС в Угорщині залишається високою – і Орбан це знає. Регулярне опитування Єврокомісії «Євробарометр» постійно показує, що підтримка членства в ЄС в Угорщині значно перевищує 50%. Нещодавнє опитування показало, що 72% вважають, що членство в ЄС – це добре.

«Орбан може критикувати Європейський Союз. Він може говорити, що він рухається в неправильному напрямку, але він не може грати з членством Угорщини в ЄС. Це червона лінія навіть для його власних виборців з «Фідес», – сказав Андраш Біро-Надь, директор аналітичного центру Policy Solutions, що базується в Будапешті. 

Отже, замість того, щоб бажати виходу з ЄС, Орбан і його союзники наполягають на його реформуванні, з наданням більших повноважень національним урядам і менших – інституціям у Брюсселі.

«Суверенітет – це головна ідея. Нам потрібен хтось, хто представляє ідею співпраці окремих національних держав-членів, а не федеральну надбудову. Це, власне, було центральною ідеєю ЄС на самому початку», – сказав Балаж Орбан. 

Нагадаємо, у березні тисячі людей вийшли на протест у столиці Угорщини Будапешті, вимагаючи відставки генерального прокурора і прем'єр-міністра Віктора Орбана після того, як колишній член уряду звинуватив помічника Орбана у спробі втрутитися у справу про хабарництво.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі