Німеччина отримала 600 млрд євро додаткової вигоди, яку експерти називають “мирними дивідендами”. Ці гроші припинили виділяти для підтримки ефективної діяльності Бундесверу та інших витрат на оборону та захист держави. Скорочення бюджетних витрат відбулося одразу після перемоги Заходу у холодній війні, пише Deutsche Welle.
На думку експертів, згадані мирні дивіденди, які Німеччина могла використати після падіння Берлінського муру та економічного зростання, не були використані в розвиток інфраструктури цифровізації або інвестиції у систему освіти. Частково гроші, що вдалося зекономити на оборонному бюджеті, використали для скорочення заборгованості держави та інші заходи, які поліпшували добробут країни. Здебільшого відповідні витрати можна класифікувати як ресурси, що були витрачені на “проїдання”.
Наразі Німеччина анонсувала використання спеціального фонду для розвитку та підтримки обороноздатності, обсяг якого має сягнути 100 млрд євро. Проте експерти вважають, що уряд недооцінює необхідні ресурси для відновлення обороноздатності країни. Загальна сума такого фонду має складати приблизно 250-300 млрд євро, необхідних для оснащення армії та забезпечення ефективної діяльності сил оборони.
Оглядачі зазначають, що наразі у Німеччині, одній з найпотужніших країн Європи, не вистачає потужностей військово-оборонного комплексу для виробництва необхідної кількості зброї та боєприпасів. Кризовий стан військово-промислового комплексу було помічено одразу, коли виникла потреба швидко заповнити лакуни, які утворилися внаслідок використання значної кількості снарядів для Gepard, гаубиць PzH 2000, танків Leopard.
Підприємства, які сильно обмежувалися державою в експорті, а для потреб Бундесверу практично нічого не виготовляли, згорнули своє виробництво, і для його розгортання необхідна не тільки велика кількість коштів, але й значний час.
Наразі уряд продемонстрував свою лояльність до промисловців та гарантував тривалі контракти на придбання техніки і забезпечення Бундесверу необхідним обладнанням. Як зазначається в публікації, це є значним поворотом в політиці німецького уряду, який традиційно десятиліттями демонстрував пацифізм та бажання збалансувати економіку без значних витрат на оборону та безпеку країни.
Раніше очільник німецького воєнно-оборонного концерну Rheinmetall повідомив, що його завод зможе виробляти для України до 600 тисяч артилерійських боєприпасів на рік.