Опубліковано текст угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Німеччиною

Документ
Поділитися
Опубліковано текст угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Німеччиною © Офіс президента
Угода діятиме упродовж 10 років. У 2024 році Німеччина надасть на військову допомогу в сумі 7,1 мільярда євро.

16 лютого 2024 року під час зустрічі в Берліні канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент України Володимир Зеленський підписали угоду про довгострокові зобов’язання у сфері безпеки. 

В тексті Угоди про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною та Федеративною Республікою Німеччина, опублікованої на сайті Офісу президента України, зазначається, що Україна та Федеративна Республіка Німеччина "рішуче засуджують невиправдану, неспровоковану, незаконну та жорстоку агресивну війну Росії проти України, якою Росія серйозно порушує міжнародне право, включаючи Статут ООН. Німеччина непохитна у своїй підтримці незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах кордонів, міжнародно визнаних із 1991 року, включаючи територіальне море та вільну економічну (морську) зону".

В Угоді закріплено розмір фінансової військової допомоги Україні, зокрема там сказано, що "у 2024 році Німеччина вирішила надати фінансові кошти на військову допомогу на загальну суму 7,1 мільярда євро. Більш того, з 2022 року було надано додаткові дозволи на ухвалення зобов'язань на наступні роки на суму в кілька мільярдів євро. Німеччина продовжуватиме надавати підтримку Україні протягом усього строку дії цієї Угоди".

Угода передбачає:

  • безпекову та військову допомогу;
  • співробітництво у сфері забезпечення економічної стабільності, стійкості і відновлення, сталого розвитку;
  • технічну, фінансову підтримку, сприяння реформам;
  • політичну співпрацю;
  • підтримку України на шляху до євроінтеграції.

У сфері оборони та безпеки Німеччина:

  • продовжуватиме і, за необхідності, розширюватиме свою підтримку у зміцненні потенціалу особового складу Сил безпеки і оборони України;
  • прагне забезпечити індивідуальне та колективне навчання для українських військових, включно з програмами підготовки інструкторів, зокрема з систем озброєнь, що постачаються Німеччиною;
  • вивчатиме шляхи заохочення та сприяння залученню своєї оборонної промисловості до розвитку оборонно-промислової бази України, у тому числі шляхом здійснення німецьких промислових інвестицій та створення відповідних стимулів для інвестування, а також намагатиметься визначити можливості для більш тісного оборонно-промислового партнерства та співробітництва, у тому числі з метою отримання взаємної комерційної вигоди та координації;
  • розгляне разом з Україною заходи щодо усунення існуючих вузьких місць у ланцюгах постачання, які перешкоджають розвитку потенціалу та можливостей як Німеччини, так і України у виробництві пріоритетних видів озброєнь і боєприпасів;
  • заохочуватиме свою оборонну промисловість до співпраці з Україною, надаватиме їй допомогу у визначенні потенційних сфер співробітництва, а також продовжуватиме вивчати можливість локалізації ремонту та технічного обслуговування в Україні.

Крім того, в Угоді передбачено співпрацю у реформування сектору безпеки та оборони, допомогу у протидії хімічним, біологічним, радіологічним та ядерним ризикам (ХБРЯ), а також кібер- та гібридним загрозам, співробітництво у сфері розвідки та безпеки.

В Угоді окремо йдеться про компенсацію втрат, шкоди та збитків, спричинених російською агресією. У документі сказано, що учасники угоди "підтверджують, що Російська Федерація має бути притягнута до відповідальності за збитки, завдані на території України. Російські суверенні активи повинні залишатися замороженими доти, доки Російська Федерація не заплатить за шкоду, яку вона завдала Україні".

Німеччина, зазначає, що працюючи зі своїми партнерами в Європейському Союзі та в рамках "Групи семи", "прагне і надалі використовувати всі законні шляхи, за допомогою яких доходи від російських активів можуть бути використані для підтримки України, відповідно до європейського та міжнародного права".

В угоді з Німеччиною, так само, як і з Великою Британією, є окремий розділ, що регулює взаємодію та співпрацю у випадку майбутньої нової збройної агресії Росії проти України:

1. У випадку майбутнього збройного нападу Росії на Україну на вимогу будь-якого з Учасників Учасники проведуть консультації протягом 24 годин для визначення відповідних подальших кроків.

2. Німеччина підтверджує, що за таких обставин, діючи відповідно до своїх правових і конституційних вимог та згідно з міжнародним і європейським правом, вона надасть Україні за необхідності швидку та сталу допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку в усіх необхідних сферах, а також економічну допомогу, шукатиме згоди в ЄС щодо накладення на Росію економічних та інших витрат, а також консультуватиметься з Україною щодо її потреб під час здійснення нею свого права на самооборону, закріпленого в статті 51 Статуту ООН.

3. З метою забезпечення найширшої та найефективнішої колективної відповіді на будь-який майбутній збройний напад Німеччина та Україна можуть внести зміни до цих положень, щоб узгодити їх з будь-яким механізмом, який Україна може з часом погодити з іншими міжнародними партнерами, включно з учасниками Спільної декларації від 12 липня 2023 року.

Нагадаємо, 12 січня у Києві прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак та президент України Володимир Зеленський підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії. Угода України та Німеччини стала вже другим таким двостороннім документом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі