Опубліковано текст Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Великою Британією

Документ
Поділитися
Опубліковано текст Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Великою Британією © Офіс президента України
Угода діятиме 10 років, якщо Україна раніше не стане членом НАТО

12 січня у Києві прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак та президент України Володимир Зеленський підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії. 

В тексті Угоди, опублікованої на сайті Офісу президента України, зазначається, що Україна та Велика Британія «сповнені рішучості назавжди припинити неспровоковані напади Росії на Україну з 2014 року та її повномасштабне вторгнення у 2022 році». 

Угода укладена на 10 років і сторони мають намір зберегти її чинність, доки Україна «проходитиме свій шлях до членства в євроатлантичній спільноті». У випадку, якщо Україна стане членом НАТО до закінчення терміну дії цієї Угоди, то сторони ухвалять рішення щодо її майбутнього статусу.

Угода передбачає: 

  • співробітництво у сфері оборони та безпеки, 
  • співпрацю на випадок майбутнього збройного нападу,
  • захист критичної інфраструктури, 
  • співробітництво у сфері безпеки та кібербезпеки, 
  • співробітництво у сфері інформаційної безпеки, 
  • співробітництво у сфері боротьби з небезпечною організованою злочинністю;
  • політичне співробітництво, 
  • фіскальну підтримку, 
  • відновлення та відбудову України, 
  • доступ до фінансового сектору, страхової галузі, технологічного сектору та інших сфер,
  • відшкодування втрат, шкоди і збитків, завданих російською агресією,
  • гуманітарне співробітництво,
  • підтримку у впровадженні реформ.

Співробітництво у сфері оборони та безпеки передбачає, що «Сполучене Королівство продовжуватиме підтримувати Україну стільки, скільки їй буде потрібно, щоб Україна могла ефективно захищатися». Для того, щоб «захищатися від майбутніх нападів» передбачене «поглиблення оперативної сумісності України з НАТО та прискорення переходу України на обладнання та стандарти НАТО».

У межах Угоди сторони «працюватимуть разом над забезпеченням стійких сил, здатних захистити Україну зараз і стримати російську агресію в майбутньому, шляхом постійного надання допомоги у сфері безпеки та сучасного військового обладнання на суші, в повітрі та на морі, в космосі та в кібернетичних сферах, визначаючи пріоритетами протиповітряну оборону, артилерію та засоби вогневого ураження дальньої дії, бронетехніку та інші ключові засоби, за необхідності, такі як бойова авіація». 

Сполучене Королівство:

  • надаватиме довгострокові консультації та підтримку управління та політики у сфері оборони з метою посилення Міністерства оборони України;
  • разом з іншими міжнародними партнерами допоможе Україні посилити стримування зовнішніх агресорів шляхом розвитку сучасних Збройних Сил, які стають все більш оперативно сумісними з НАТО та сприяють збільшенню збройних сил НАТО. 

Передбачається розвиток сучасного оборонного сектору в Україні та шлях до майбутнього в НАТО через:

  • підтримку потенціалу та навчання, а також інфраструктури, необхідної для здійснення Україною внутрішнього контролю над власним повітряним простором;
  • підтримку розвитку в Україні ВМС та Морської охорони Державної прикордонної служби України, здатних виконувати завдання з розмінування та здійснювати морську розвідку, патрулювання, берегову оборону й забезпечувати свободу судноплавства, допомагаючи Україні відбудовувати її економіку;
  • підтримку розвитку Збройних Сил України, включно з (але не обмежуючись): майбутньою структурою Збройних Сил; переходом до концепцій і оперативних процедур НАТО; командно-штабною підготовкою; спільними навчаннями; посиленням сумісності й оперативної взаємосумісності із союзниками по НАТО; 
  • підтримку захисту та оборони кордону, його інженерного та фортифікаційного облаштування, спостереження, моніторингу за пересуванням військ противника, післявоєнної відбудови прикордонної інфраструктури, розмінування та утилізації вибухонебезпечних предметів;
  •  підтримку медичної підготовки та протезування.

«Сполучене Королівство зробить значні внески до коаліції спроможностей, включно з морською безпекою, військово-повітряними силами, протиповітряною обороною, артилерією та бронетехнікою, а також надаючи інші системи озброєння та боєприпаси, узгоджені Учасниками».

В Угоді окремий розділ присвячений співробітництву в галузі оборонної промисловості:

  • Сполучене Королівство працюватиме з Україною над визначенням найбільш ефективних сфер інвестування, збільшуватиме зусилля щодо зменшення наявних бар’єрів для співпраці, підтримуватиме та заохочуватиме свою оборонну промисловість до інвестицій, зокрема шляхом підтримки локалізації виробництва в Україні, а також вивчення можливостей для спільного виробництва.
  • Сполучене Королівство працюватиме з Україною, щоб зменшити наявні проблемні моменти в ланцюгу постачання, які перешкоджають розвитку потенціалу та спроможностей Сполученого Королівства та України для виробництва пріоритетних видів озброєнь і боєприпасів.
  • Сполучене Королівство заохочуватиме свою оборонну промисловість працювати з Україною для підтримки локалізації ремонту, технічного обслуговування та виробництва оборонної продукції Сполученого Королівства в Україні. Сполучене Королівство працюватиме з Україною для посилення захисту переданих технологій і прав інтелектуальної власності. Водночас Україна гарантує захист цих технологій та інтелектуальної власності.
  • Україна та Сполучене Королівство сприятимуть обміну інформацією щодо їхніх відповідних досліджень і розробок, пов’язаних з обороною, з метою реалізації спільних проєктів і програм, спрямованих на розробку нових оборонних рішень.
  • Україна та Сполучене Королівство працюватимуть над трансформацією оборонної промисловості України у потужний актив для України та євроатлантичної безпеки, що дасть Україні змогу відновити свою територіальну цілісність, виступаючи головним рушієм економічного відновлення та сприяючи ефективному стримуванню майбутньої агресії.

Співпраця на випадок нового збройного нападу

Частина VIII Угоди передбачає співпраця на випадок майбутнього збройного нападу:

  1. Будь-яке майбутнє російське вторгнення порушить Статут ООН і основоположні принципи міжнародного права, а також серйозно підірве євроатлантичну безпеку, зокрема безпеку Сполученого Королівства.
  2. У разі збройного нападу Росії на Україну, на запит будь-якого з Учасників Учасники проведуть консультації протягом 24 годин для визначення заходів, необхідних для протидії або стримування агресії.
  3. Сполучене Королівство зобов'язується, що за таких обставин, діючи відповідно до своїх правових та конституційних вимог, надасть Україні швидку та сталу допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку в усіх необхідних сферах, а також економічну допомогу; накладе на Росію економічні та інші обтяження; консультуватиметься з Україною щодо її потреб, коли вона здійснює своє право на самооборону, закріплене у статті 51 Статуту ООН.
  4. З метою забезпечення найширшої та найефективнішої колективної відповіді на будь-який майбутній збройний напад Україна та Сполучене Королівство можуть внести зміни до цих положень, щоб узгодити їх із будь-яким механізмом, який Україна може згодом узгодити з її іншими міжнародними партнерами, включно з учасниками Спільної декларації від 12 липня 2023 року.

Нагадаємо, Ріші Сунак оголосив 12 січня про надання Україні військової допомоги на 2,5 млрд фунтів стерлінгів у 2024-2025 роках. Очікується, що з них щонайменше  200 мільйонів будуть витрачені на термінову закупівлю та виробництво військових дронів для України, включаючи розвідувальні, ударні та морські дрони.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі