Перші кроки італійського прем'єр-міністра в Єлисейському палаці 20 червня на запрошення президента Франції стали кульмінацією багатомісячних дипломатичних зусиль, спрямованих на врегулювання складних відносин між Італією та Францією – з моменту вступу Джорджії Мелоні на посаду наприкінці минулого року, пише Bloomberg.
«Італія і Франція – близькі, ключові гравці, і вони відіграють центральну роль в ЄС. Їм потрібно говорити і бути близькими зараз, як ніколи», – заявила Мелоні напередодні переговорів, натякаючи на зближення позицій у питаннях міграції, оборони та реформ Європейського Союзу.
Зустріч з Макроном готувалася місяцями, але офіційно була підтверджена лише за день до неї. Вона припадає на напружений тиждень для французького президента, який приймає світових лідерів в рамках амбітного плану з перебудови глобальної кредитної архітектури.
Франція та Італія, друга та третя найбільші економіки єврозони, мають багато спільних проблем, але їхні уряди вдаються до традиційного суперництва, в якому їхні лідери особисто відіграють певну роль.
Прикладів цьому не бракує. Міністр внутрішніх справ Франції Жеральд Дарманін нещодавно заявив, що Мелоні «не здатна вирішити міграційні проблеми Італії», а Мелоні в лютому розкритикувала Макрона під час вечері з президентом України Володимиром Зеленським та канцлером Німеччини Олафом Шольцем, назвавши недоречним те, що її не запросили.
Загальний брак особистої хімії між Мелоні та Макроном під час попередніх зустрічей, у тому числі на полях саміту G7 в Японії, додав тону.
Паризька зустріч відкладалася місяцями. Французькі офіційні особи заявили, що труднощі з призначенням дати відображають вагання Мелоні. За їхніми словами, Макрон з самого початку був відкритий до хороших відносин, але це не було взаємним.
Ситуація різко контрастує з відносинами французького президента з попереднім італійським лідером Маріо Драгі, яким він особисто захоплювався і з яким підписав договір про дружбу.
Порядок денний вівторкової зустрічі, який варіюється від міграції до відносин Європи з Китаєм і корпоративних угод, настільки ж важкий, як і очікування, пов'язані з цією зустріччю. Корпоративні досьє є одними з ключових питань.
Хоча Макрон прагне налагодити хороші робочі відносини з Мелоні, існують певні обмеження через політичні та ідеологічні розбіжності, кажуть французькі урядовці. Проте такі питання, як міграція, можуть бути вирішені лише за допомогою двосторонньої співпраці, зазначили вони, додавши, що підтримання теплих зв'язків з президентом Італії Серджо Маттареллою допомогло в цьому питанні.
Нагадаємо, що під час першої офіційної зустрічі Макрона та Мелоні у жовтні 2022 року, вони обговорювали спільну підтримку України у протистоянні російському вторгненню. Ця тема залишається актуальною, про що лідери заявили і на зустрічі 20 червня.