Макрон намагається розширити роль Франції у Тихоокеанському регіоні на тлі протистояння США та Китаю — Bloomberg 

Поділитися
Макрон намагається розширити роль Франції у Тихоокеанському регіоні на тлі протистояння США та Китаю — Bloomberg  © Єлисейський палац
Президент Франції розкритикував "новий імперіалізм" під час турне острівними країнами.

Президент Франції Еммануель Макрон під час візиту до острівних країн південної частини Тихого океану розкритикував те, що він назвав “новим імперіалізмом”, прагнучи просувати Францію як силу балансу в регіоні, що має стратегічне значення як для Китаю, так і для США. Про це повідомляє Bloomberg

"Суверенітету багатьох держав, часто найменших і найслабших, загрожують новий імперіалізм і динаміка сил", - заявив французький президент у Вануату, де Пекін побудував дороги, стадіони і навіть будівлю парламенту. 

Він згадав про незаконне морське патрулювання і грабіжницькі кредити, не вказуючи безпосередньо на Китай.

Пекін і США намагаються посилити свій вплив у регіоні, що полегшило б військовий доступ до Тайваню в разі конфлікту. США пообіцяли не дозволити Пекіну взяти під контроль демократично керований острів силою.

Макрон хоче, щоб Париж виступив у ролі сили балансу, але Франція не має дипломатичної чи військової потужності двох наддержав. Тому Макрон поспішає визначити роль Парижа і те, що він може запропонувати маленьким острівним державам, яким загрожують наслідки зміни клімату.

Головною зупинкою Макрона в регіоні на початку цього тижня стала Нова Каледонія, французька територія, яка має ключове значення для стратегії Парижа. У п'ятницю, 28 липня, він вирушить до Папуа-Нової Гвінеї та Шрі-Ланки - це будуть перші візити до цих країн для французького президента. Тим часом міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер цими вихідними вирушає до Китаю з метою зміцнення економічних зв'язків, де зустрінеться з представниками автовиробника BYD Co. в надії на те, що він побудує автомобільний завод у Франції.

"Якщо незалежність означає, що завтра ви вирішите мати тут китайську базу або бути залежними від іншого морського флоту, удачі вам з цим - це не незалежність!”, - заявив Макрон у столиці Нової Каледонії, після того, як деякі лідери, що виступають за незалежність, відмовилися зустрітися з ним. 

Раніше Вануату заперечувала повідомлення ЗМІ від 2018 року про те, що Китай планує побудувати військову базу на острові.

Після від'їзду з архіпелагу, яким Франція володіє з 19 століття, Макрон у Вануату засудив "гегемонію або імперіалізм" "деяких великих сусідніх держав", які пропонують альянси в обмін на інвестиції. За словами Макрона, Франція незабаром відкриє посольство на островах Самоа, перше посольство в Полінезії, офіс агентства з розвитку у Вануату, а також розмістить ще 200 солдатів і модернізує оборонне обладнання в Новій Каледонії.

Уряд Макрона був неприємно здивований у 2021 році, коли Австралія відмовилася від масштабної угоди з Парижем щодо підводних човнів, щоб вступити в оборонний альянс із США і Великою Британією під назвою AUKUS. Ця відмова фактично загальмувала французькі амбіції в зоні і посилила уявлення про те, що Франція повинна залишатися незалежною від політики США, коли йдеться про Тайвань. 

Макрон “ходить по натягнутому канату”. Він намагається відстоювати інтереси Франції в регіоні, де проживає близько 1,5 мільйона її громадян, і з військовою присутністю на заморських територіях. Він також заявив, що Європа не повинна бути "васалом" США та Китаю, зокрема, щодо політики навколо Тайваню.

Макрон неодноразово намагався знайти баланс між Китаєм і США, застерігаючи від розколу світового порядку. Один із чиновників в офісі Макрона заявив, що Франція не має антикитайської політики, але хоче запропонувати альтернативну модель у цьому регіоні за підтримки регіональних держав, таких як Індія чи Австралія.

Парижу необхідно прояснити, як він буде співпрацювати з союзниками у випадку конфлікту високої інтенсивності в регіоні, вважає Селін Пажон з Французького інституту міжнародних відносин.

"У разі вторгнення  (Китаю на Тайвань - ред.) США обов’язково будуть на передовій військової відповіді. Франція і Європа діяли б насамперед за допомогою дипломатичних і економічних санкцій. Франція, однак, має військовий потенціал і певний рівень оперативної сумісності зі своїми азійськими і американськими партнерами, що може дозволити їй втрутитися в регіон, якщо виникне така потреба", - сказала Пажон.

Хоча французькі офіційні особи в приватному порядку висловлювали занепокоєння з приводу зростання впливу Китаю в регіоні, Пекін мав різний ступінь успіху у своїх спробах посилити дипломатичні зв'язки в Індо-Тихоокеанському регіоні протягом останнього десятиліття. Йому не вдалося укласти всеосяжну угоду з десятьма тихоокеанськими країнами під час візиту тодішнього міністра закордонних справ Ван І минулого року. Пропозиція була відкладена після спротиву з боку регіонального керівництва.

Франція є країною ЄС із найбільшою присутністю в Індо-Тихоокеанському регіоні, включаючи 93% її виключної економічної зони, де вона може використовувати морські ресурси. Вважається, що в Новій Каледонії знаходиться до чверті світових запасів нікелю - ключового металу для електромобілів, що лежить в основі переходу до зеленої енергетики.

Раніше повідомлялося, що США намагаються розширити взаємодію з країнами Тихоокеанського регіону на тлі протистояння з Китаєм.

Представник адміністрації президента США Джо Байдена на тихоокеанських островах Джозеф Юн заявляв, що Штати мають надолужити згаяне після багатьох років нехтування цим історично проамериканським регіоном на тлі намагання Пекіна розширити вплив.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі