Лідери ЄС обговорять використання прибутків від російських активів для озброєння України

Поділитися
Зустріч не передбачає прийняття рішень, лише обговорення напрямків руху.

Лідери Європейського Союзу у четвер обговорять план використання мільярдів євро прибутку від заморожених російських фінансових активів на закупівлю зброї для України, пише Reuters.

27 лідерів країн-членів ЄС також поміркують, що Європа може зробити для посилення свого захисту і розвитку своєї збройової промисловості з огляду на побоювання, що Росія може не зупинитися на Україні, а США в майбутньому не зможуть бути таким же відданим захисником Європи, як раніше.

На дводенній зустрічі у Брюсселі, яка розпочнеться о 14:00 за Києвом,  вони також обговорюватимуть теми війни у Газі, перспективи початку переговорів про членство в ЄС з Боснією та протести фермерів.

Однак головним питанням порядку денного буде Україна. Президент Володимир Зеленський приєднається до лідерів за допомогою відеозв'язку.

Лідери ЄС висловлюють дедалі більшу тривогу щодо стану війни в останні тижні, коли українські війська, яким бракує боєприпасів, намагаються стримати російську навалу, а пакет військової допомоги Києву на суму 60 мільярдів доларів застряг у Конгресі США.

«На третьому році агресивної війни Росії проти України ми стоїмо перед вирішальним моментом Невідкладність, інтенсивність і непохитна рішучість є обов'язковими», — написав Шарль Мішель, президент Європейської Ради лідерів ЄС, у листі-запрошенні на саміт.

Цього тижня Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, запропонувала отримати прибуток від російських активів, заморожених в Європі після вторгнення Москви, і перерахувати близько 90% до фонду ЄС, який використовується для фінансування озброєнь для Києва.

За оцінками Комісії, прибуток від цих активів — цінних паперів і готівки російського центрального банку — може становити від 2,5 млрд. євро до 3 млрд. євро на рік.

Активи заморожені центральними депозитаріями ЄС, переважно бельгійським Euroclear. Україна також отримає податок у розмірі 25%, який бельгійський уряд стягує з прибутку.

За словами дипломатів, ідея використання коштів на користь України користується широкою підтримкою серед урядів країн ЄС. Водночас використання грошей на купівлю зброї підтримують не всі країни.

Велика увага буде прикута до реакції прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який підтримує тісні зв'язки з Москвою і виступає проти надання зброї Україні.

Пропозиція також викликає питання у нейтральних або позаблокових країн, таких як Мальта, Австрія та Ірландія.

На саміті не очікується прийняття остаточного рішення. Але лідери окреслять, як ЄС має діяти з цією пропозицією.

У проекті декларації саміту йдеться про те, що лідери «проаналізували прогрес у використанні надходжень на користь України, в тому числі, можливо, для фінансування військової підтримки», і просять органи ЄС продовжити рух у цьому напрямку.

У декларації також йдеться, що ЄС прагне підвищити свою загальну оборонну готовність і спроможність відповідно до своїх потреб на тлі зростаючих загроз і викликів безпеці.

Посадовцям пропонується ретельно вивчити план Європейської комісії з розвитку європейської збройової промисловості шляхом заохочення країн ЄС купувати європейську зброю і об'єднуватися для реалізації спільних проектів.

Очікується, що лідери обговорять гостре питання про те, як фінансувати збільшення оборонних витрат.

Президент Франції Еммануель Макрон та інші підтримали пропозицію прем'єр-міністра Естонії Каї Каллас про європейські оборонні облігації. Але інші країни, в тому числі фінансово обережні Німеччина, Австрія, Нідерланди і Швеція, налаштовані скептично.

Щодо війни в Газі, дипломати намагаються знайти баланс у тексті, який би задовольнив близьких союзників Ізраїлю, таких як Угорщина, Чехія та Австрія, а також рішучих прихильників палестинців, таких як Іспанія, Ірландія та Бельгія.

«Текст, який ми маємо зараз - це крихка ваза. Я сподіваюся, що ця крихка конструкція залишиться», -сказав один з високопоставлених дипломатів ЄС.

У 2023 році Euroclear заробив 4,4 млрд євро на російських активах, які були заморожених санкціями ЄС. У Великій Британії заявили, що готові надати Україні всі заморожені активи російського центробанку у їхній країні – на тій підставі, що Росія все одно буде змушена виплатити репарації Україні після закінчення війни.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі