20 березня Європейська комісія представила проєкт рішення щодо використання на користь України прибутків від активів російського центрального банку, які були заморожені Євросоюзом після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Очікується, що це рішення дозволить спрямовувати на потреби України від 2,5 до 3 мільярдів євро на рік, повідомляє «Радіо Свобода».
У проєкті рішення йдеться, що 90% доходів від російських активів, заморожених у Європі, слід використати на закупівлю зброї для України через Європейський фонд миру, а 10% – передати до бюджету ЄС і використати їх на потреби української оборонної промисловості. Щоб це законодавство почало працювати, пропозицію Європейської комісії мають затвердити всі країни-члени ЄС.
Що ще відомо про «російські прибутки» для України:
- пропонується робити відрахування з рахунку центрального депозитарію, де генеруються прибутки, кожні пів року;
- перший транш очікується влітку 2024 року;
- передаватися будуть лише прибутки, які були накопичені з 15 лютого 2024 року (коли ЄС створив для цього спеціальний рахунок);
- прибутки, що були накопичені за попередні два роки будуть щонайменше 5 років зберігатися – на випадок непередбачуваних витрат (судові позови з російського боку, дестабілізація євро).
Окремо Україна отримуватиме щороку додаткову суму з прибутків з російських активів – 25% від прибутків – стільки становить податок на прибутки, який визначив бельгійський уряд (більшість російських коштів була заморожена через бельгійський кліринговий центр Euroclear), що погодився віддавати його на потреби для України. У 2024 році ця сума очікується на рівні 1,7 мільярда євро.
Нагадаємо, у 2023 році Euroclear заробив 4,4 млрд євро на російських активах, які були заморожених санкціями ЄС. У Великій Британії заявили, що готові надати Україні всі заморожені активи російського центробанку у їхній країні – на тій підставі, що Росія все одно буде змушена виплатити репарації Україні після закінчення війни.