Країни Балтії хочуть прискорити відключення від російської енергомережі

Поділитися
Країни Балтії хочуть прискорити відключення від російської енергомережі У Литві вже протестували можливість відключення від мереж РФ © pixabay/susan-lu4esm
Раніше планували від’єднатися у 2025 році

Естонія, Латвія та Литва розглядають можливість прискорення плану відключення електромережі Балтійського регіону від російської мережі, повідомляє Reuters із посиланням на заяву прем’єр-міністра Латвії Кріш'яніса Каріньша. 

«Ми всі згодні з тим, що нам потрібно рухатися настільки швидко, наскільки це можливо на технічному рівні», – сказав Кріш'яніс Каріньш на спільній прес-конференції в Таллінні зі своїми естонськими та литовськими колегами, – «Безумовно, політична воля і рішучість є в усіх нас».

Наразі ці три країни, члени НАТО та ЄС, залишаються частиною радянського так званого енергетичного кола БРЕЛЛ разом із Росією та Білоруссю, та покладаються на російських операторів для контролю частот і балансу попиту та пропозиції.

У 2018 році Естонія, Латвія та Литва домовилися відокремитися від БРЕЛЛ та приєднатися до електромережі ЄС до кінця 2025 року через з’єднання з Польщею. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змушує їх змінювати плани.

«На жаль, ми маємо прямий досвід того, як Росія використовує енергію як зброю», – сказала прем’єр-міністр Литви Інґріда Шимоніте. – «Ми не можемо ігнорувати навіть найменшу можливість того, що Росія може використати нашу залежність від своїх електромереж у найкритичніший момент».

Прем’єр-міністри трьох країн домовилися, що їхні оператори мереж та Інститут енергетики Польщі до червня підготують звіт про відключення, після чого буде розглянута нова дата.

За словами Каріньша, Литва вже не купує електроенергію в Росії і успішно випробувала свою здатність відключитися від російської мережі в квітні. Він сказав, що вирішить до 6 серпня чи виходити з БРЕЛЛ в односторонньому порядку. Литовські енергетичні чиновники заявили, що це може статися вже на початку 2024 року.

Раніше, за словами міністра енергетики України Германа Галущенка, міжнародна енергетична компанія Ignitis Group зі штаб-квартирою у Вільнюсі вирішила спрямувати 10% своїх надприбутків на відновлення України. 

Як повідомлялося, у березні 2022 року енергосистеми України та Молдови були повністю синхронізовані з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E, що відкрило можливості для імпорту та експорту електроенергії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі