Розкриті таємні плани Росії щодо країн Балтії: більше російської мови, менше військ НАТО

Поділитися
Розкриті таємні плани Росії щодо країн Балтії: більше російської мови, менше військ НАТО © DELFI
Витік таємних документів Кремля свідчить, що російська влада збираються до кінця десятиліття тиснути на балтійських сусідів за допомогою енергетичного шантажу і військових погроз.

Кремль розробив низку планів, які окреслюють, як він може здійснювати свій вплив у країнах Балтії впродовж наступних років. Про це свідчить витік документів адміністрації президента Росії Владіміра Путіна.

Як пише Newsweek, ці документи були опубліковані шведським виданням Expressen, а також Yahoo News та іншими. До повномасштабного вторгнення Путіна в Україну представники Литви, Латвії і Естонії впродовж багатьох років попереджали про те, що Росія може розв’язати війну. Прес-секретар Кремля Дмітрій Пєсков у січні назвав Польщу і три балтійські країни «схильними до екстремізму представниками» Європи.

Newsweek пише, що стратегії були розроблені Управлінням з питань транскордонного співробітництва Адміністрації президента Росії. Це ж відомство підготувало інший документ, в якому йшлося про те, що Кремль планує поглинути Білорусь до 2030 року через проект так званої «Союзної держави».

В Естонії проживає близько 300 тисяч етнічних росіян, що становить близько 24% населення. Близько 471 тисяч етнічних росіян живе в Латвії (25% від населення) а в Литві - 140 тисяч росіян (5% населення країни).

Ключове питання для Кремля - це зменшення присутності військового альянсу НАТО в країнах колишнього Радянського Союзу з одночасним посиленням російського впливу і культури. 

«У документах йдеться про створення асоціацій та організацій, які можуть приховано просувати проросійські наративи та поширювати російську культуру. Пропаганда повинна стверджувати про дискримінацію російськомовних, а російськомовних студентів слід запрошувати до Росії. Водночас, слід запобігти знесенню або переміщенню пам'ятників Другої світової війни радянської епохи», - пише Newsweek.

В російських документах також сказано, що в Естонії бізнесменам потрібно пропонувати вигідні контракти.

«Потрібно працювати з естонськими бізнесменами, пояснюючи їм готовність Російської Федерації відкрити для них російський ринок за умови, що Таллінн змінить свою зовнішню політику на більш промосковську», - йдеться в одному з російських документів.

За даними Expressen, один із стратегічних документів припускає, що Росія має намір використовувати залежність країн Балтії від своєї електромережі як важіль впливу, вказуючи на ризик відключення Естонії, Латвії і Литви від російської електромережі.

Країни Балтії є частиною електромережі БРЕЛЛ, яку контролює Москва. Однак вони готуються до синхронізації своїх систем з континентальною Європою на початку 2026 року.

У документі щодо Литви йдеться про те, що Росія створить «умови, за яких литовське керівництво буде змушене визнати потенційну шкоду для своєї національної безпеки від нарощування військової присутності НАТО в регіоні».

Російські плани також передбачають, що Литва повинна бути позбавлена можливості отримувати засоби протиповітряної оборони, пов'язані з НАТО, а «кількість і масштаби оперативних і бойових навчань» альянсу в країні повинні бути скорочені. Даріус Яунішкіс, голова Служби безпеки Литви, сказав Expressen, що Росія часто намагається використовувати свою військову силу для тиску на інші країни.

«Мета Росії - переконати міжнародне співтовариство, що вона готова до військової конфронтації, якщо до її вимог не прислухаються», - сказав Яунішкіс.

У планах Кремля щодо Латвії згадується «стримування НАТО» і створення до 2025 року школи в Ризі, «яка стане центром зміцнення позицій російської мови, літератури і культури». Москва хоче, щоб до 2030 року російська мова стала в країні державною. Yahoo News зазначає, що і Естонія, і Латвія нещодавно ухвалили мовні реформи, які зрештою призведуть до заборони викладання російською мовою в дитячих садках і школах.

У лютому Служба зовнішньої розвідки Естонії заявила, що Росія може чинити «реальний військовий тиск» на країни Балтії. За її оцінкою, Росія вважає їх «найбільш вразливою частиною НАТО».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі