Кількість європейців, які вважають РФ противником, подвоїлася — опитування

Поділитися
Кількість європейців, які вважають РФ противником, подвоїлася — опитування
Однак думки респондентів щодо довгострокових відносин ЄС із Москвою значно відрізняються.

Через п'ятнадцять місяців після повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже дві третини європейців розглядають Москву як супротивника або конкурента — це вдвічі більше ніж було до війни. Але думки щодо довгострокових відносин континенту з РФ все ще сильно відрізняються, повідомляє The Guardian.

Опитування, проведене Європейською радою з міжнародних відносин (ECFR) у кількох країнах, також показало, що переважна більшість респондентів виступає за те, щоб ЄС посилював власну обороноздатність, а не покладався на США. Також багато опитаних бачать у Китаї партнера, а не конкурента.

«Європейці хочуть, щоб ЄС став більш самостійним у зовнішній політиці і нарощував власну обороноздатність», - сказала одна з авторів дослідження Яна Пульєрін, додавши, що ці вимоги «загострила» війна і зростання напруженості у відносинах між США і Китаєм.

«Це може стати визначальним моментом для ЄС, чи зможе він примирити розбіжності в думках всередині блоку і перейти від залежності від США до позиції, коли буде відстоювати власну політичну думку», - заявила дослідниця.

Близько 64% респондентів з 11 країн ЄС, які взяли участь в опитуванні, заявили, що бачать у Росії конкурента (9%) або опонента (55%) – це вдвічі більше, ніж було у 2021 році.

Однак частка людей, які мають різко негативне ставлення до Росії, широко варіюється: від 74% у Данії, 71% у Польщі, 70% у Швеції, 67% у Нідерландах і 62% у Німеччині до 37% в Італії і лише 17% у Болгарії.

Близько 39% жителів Угорщини і 65% Болгарії бачать у Росії союзника або необхідного партнера.

«Тривожно, що Італія знаходиться десь посередині. Інші столиці можуть побоюватися, що Рим перегляне свою [проукраїнську] позицію», - пишуть автори звіту.

Менша частка європейців - майже половина (48%), вважають, що їхня країна повинна мати лише «обмежені» відносини з Росією, якщо війна закінчиться мирним врегулюванням шляхом переговорів, наприклад, зберігши торгівлю лише в певних галузях.

Знову ж таки, думки розділилися: Польща (39%) найбільше виступає за розрив усіх зв'язків з Росією, тоді як Німеччина (26%), Угорщина (32%), Австрія (36%) і Болгарія (51%) демонструють рішучу підтримку повної післявоєнної співпраці з РФ.

«Переважає думка, що Європа повинна підтримувати обмежені відносини з Росією. Загалом, це створює основу для згоди серед європейської громадськості... Але певні розбіжності виглядають неминучими», - зазначають автори звіту.

Звіт виявив, що США значною мірою відновили свою репутацію друга і партнера ЄС із часу попереднього опитування, коли у відповідях респондентів було помітно, що президентство Дональда Трампа сильно вплинуло на їхню позицію.

У 2021 році жодна країна ЄС не розглядала Вашингтон як союзника, який поділяє європейські інтереси та цінності. Цього року 32% респондентів в 11 країнах вважають США союзником, який поділяє цінності ЄС — від 55% у Данії до 13% у Болгарії, тоді як 43% бачать у США необхідного партнера.

Однак існувало явне занепокоєння щодо можливого переобрання Трампа: 56% вважають, що це послабить відносини із США. Це призвело до значної підтримки більшістю (74% опитаних) ідеї про те, що ЄС повинен дбати про власну оборону, а не покладатися на США в питаннях безпеки.

Більшість респондентів (62%) в усіх 11 країнах також заявили, що їхня держава повинна залишатися осторонь будь-якого конфлікту навколо Тайваню. Менше чверті висловили бажання, щоб їхній уряд став на бік США, причому найбільше таких респондентів у Швеції, Польщі та Нідерландах. Однак, як показав звіт, мало хто з європейців погодився з главою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, яка закликала блок переоцінити відносини з Пекіном і розробити чітке уявлення про ризики.

Лише кожен п'ятий вважає, що торговельні та інвестиційні відносини Європи з Китаєм несуть більше ризиків, ніж переваг, при цьому значна частина опитаних (в середньому 43%) заявила, що вважає Пекін необхідним партнером і не сприймає ідею запровадження санкцій.

Попри те, що 70% європейців визнали Китай і Росію партнерами на світовій арені - про що свідчить їхнє економічне партнерство «без обмежень», оголошене в лютому минулого року, бажання розірвати відносини з Пекіном серед опитаних було незначним.

Однак існувало занепокоєння щодо економічного порядку денного Китаю та амбіцій «м'якої сили», причому багато європейців відчували дискомфорт від того, що Китай володіє ключовими об'єктами інфраструктури, такими як мости або порти (65%), а також технологічними компаніями (58%).

Для багатьох можливе постачання китайської зброї до Росії стало б чіткою червоною лінією: в середньому 41% опитаних заявили, що це спонукало б їх підтримати економічні санкції проти Пекіна, навіть якщо це завдало б шкоди західним економікам.

Пульєрін і її співавтор Павел Зерка вважають, що європейські лідери повинні визначити, де громадськість відкрита до амбітної політики - такої, як посилення оборони ЄС, визнаючи при цьому варіації і обмеження в підтримці.

На їхню думку, існує можливість знайти спільну мову щодо відносин із Китаєм, оскільки європейці скептично ставляться до практичної економічної присутності Пекіна, а також побудувати дискусію щодо Китаю навколо збереження європейських цінностей.

Раніше повідомлялося, що у перемогу України вірять понад 60% європейців, свідчать результати опитування eupinions. Найбільше у нашій перемозі впевнені поляки – 81% громадян. Щодо скептиків, то таких багато в Італії, проте навіть там 51% респондентів запевнили, що вірять саме у нашу перемогу. А у ФРН таких 55%.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі