Європа готується до зими двох воєн — Politico

Поділитися
Європа готується до зими двох воєн — Politico © Iurii / depositphotos
В умовах бойових дій на Близькому Сході ЄС сподівається, що йому вдасться уникнути повторення минулорічної енергетичної кризи.

Минулої зими європейці зіштовхнулися з великими рахунками за енергоносії, оскільки континент був змушений швидко відмовитися від російського газу. Цього року ЄС краще підготувався, але тепер ще одна війна також загрожує розхитати енергетичні ринки. Про це пише Politico.

Конфлікт між Ізраїлем та ХАМАС загрожує порушити відносини Європи з Близьким Сходом або навіть втягнути Іран у пряму конфронтацію з Ізраїлем та його західними партнерами. Поки що ринки відносно спокійні, але будь-який із цих сценаріїв ризикує призвести до хаосу.

Проте, Європа "готова до того, що світовий ринок нафти і дизельного пального стане жорсткішим", заявила в інтерв'ю Politico єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон. Чиновники винесли уроки з війни Росії проти України і працюють над тим, щоб "добре зрозуміти всі вразливі місця, щоб найкращим чином їх подолати”, а також підготуватися до будь-яких інцидентів або надзвичайних ситуацій.

За її словами, за останні тижні чиновники ЄС провели низку зустрічей із представниками нафтовидобувних країн, як зі старими друзями, такими як Норвегія, так і з новими партнерами, такими як Алжир і Нігерія, щоб “діяти на випередження” у разі будь-яких потенційних перебоїв у постачанні.

"Після розгортання кризи в Секторі Гази ми зіштовхнулися з двома конфліктами в європейському сусідстві. Східне Середземномор'я є важливим для європейської енергетичної безпеки, оскільки енергетичний перехід Європи все ще обплутаний геополітичною невизначеністю", - сказала Сімсон, пояснюючи відсутність загострення на ринках "готовністю і кризовим менеджментом, які ЄС запровадив у відповідь на енергетичний шантаж Росії".

Бойові дії в Газі і, меншою мірою, вздовж північного кордону Ізраїлю з Ліваном мали лише обмежений вплив на нафтові ринки. Ціни спочатку зросли на новинах про напад бойовиків ХАМАС 7 жовтня і відповідь Ізраїлю, але ключова марка нафти Brent цього тижня впала на 4,2% до рівня близько 81 долара за барель, що приблизно відповідає рівню, який спостерігався до початку спалаху ескалації. 

Ринки уникнули повторення 1973 року, коли війна Судного дня між Ізраїлем та його сусідами змусила великих арабських постачальників на чолі з Саудівською Аравією запровадити ембарго на експорт до країн-союзників Ізраїлю. Відносини країн Перської затоки з Ізраїлем значно покращилися за останні 50 років: ОАЕ та Бахрейн визнали його суверенітет відповідно до угод 2020 року, а Саудівська Аравія веде переговори про те, щоб зробити те ж саме.

Тому трейдери роблять ставку на те, що поки конфлікт не розширюватиметься, поставки нафти залишатимуться більш-менш стабільними, вважає аналітик компанії Kpler Віктор Катона.

За його словами, ризик більшою мірою походить від Ірану. У найгіршому випадку розширення конфлікту може призвести до того, що Тегеран порушить постачання нафти з арабських країн Перської затоки через Ормузьку протоку. Власна нафта Ірану, попри санкції Заходу, експортується у великих кількостях до Китаю. 

"Якщо Ізраїль починає завдавати ударів по іранській території й Ірану, тоді, як наслідок, доведеться менше експортувати, Китаю не вистачатиме нафти і він буде змушений купувати її деінде. що призведе до стрімкого зростання світових цін"”, - каже Катона.

Хоча режим Ірану постійно обіцяє знищити Ізраїль і публічно підтримав напади ХАМАС, він заперечує свою причетність до організації атак. Армія оборони Ізраїлю заявляє, що завдала ударів по групах бойовиків у Сирії, тісно пов'язаних з іранським Корпусом вартових ісламської революції, але поки що не била по цілях у самому Ірані.

Засвоєні уроки

Газові ринки відчули більш безпосередній вплив війни. Ізраїль перекрив крани на своєму морському газовому родовищі Тамар через кілька годин після несподіваної атаки ХАМАС на тлі повідомлень про те, що родовище є ціллю для ракетних обстрілів. Хоча Ізраїль видобуває лише відносно невеликі обсяги природного газу - близько 21 мільярда кубометрів минулого року, порівняно з 618 мільярдами російського, він є ключовим експортером до сусіднього Єгипту, і простій погіршив регулярні перебої в постачанні електроенергії в цьому регіоні. З того часу потік відновлений, хоча і в менших обсягах.

Будь-яка ескалація у відносинах з Іраном може вплинути як на газовий, так і на нафтовий ринки, враховуючи, що третина світового скрапленого природного газу і шоста частина нафти постачається через Ормузьку протоку. 

"Якщо все залишиться так, як є, проблем не буде, але якщо почнеться війна, в яку буде втягнутий Іран, і він [заблокує торгівлю через Ормузьку протоку], то ціни напевно зростуть", - сказав дипломат ЄС, обізнаний із внутрішніми переговорами щодо енергетичної стратегії.

Однак "всі великі гравці хочуть уникнути ескалації, Іран хоче уникнути цього" через загрозу санкцій.

За відсутності такого несприятливого сценарію вплив на газові ринки ЄС, швидше за все, буде обмеженим, але більше через війну минулого року, ніж через нещодавню, вважає Том Марцек-Мансер з компанії ICIS, що займається дослідженням сировинних ринків.

"З точки зору європейських цін на газ, ми все ще виглядаємо відносно добре, і це значною мірою зумовлено слабким попитом. Багато промислових споживачів продовжують використовувати значно менше газу, ніж до енергетичної кризи минулого року, тому споживання в Європі залишається низьким", - сказав він.

За даними Єврокомісії, країни ЄС разом скоротили споживання природного газу майже на 20% напередодні минулої зими, при цьому промисловість знизила обсяги виробництва, а відновлювані джерела енергії відіграють більшу роль у виробництві електроенергії. Попри це, у жовтні споживання фактично зросло вперше з початку війни, що є першою ознакою того, що бізнес може спробувати відновити втрачену продуктивність.

Але навіть незважаючи на те, що газові сховища Союзу заповнені більш ніж на 99% з випередженням графіка, ціни все ще залишаються вперто високими на континенті порівняно з іншими регіонами. Це означає, що європейці більше ризикують зіштовхнутися з короткостроковими стрибками вартості енергії, а промисловість може знову сповільнити темпи зростання, якщо рахунки стануть непідйомними.

"Ми перебуваємо у значно кращій ситуації, ніж у 2022 році. У нас більше теплових помп, електростанції повернулися на арену, чого не було минулого року, і ми побудували більше терміналів для зрідженого природного газу”, - сказав Георг Захманн з аналітичного центру Bruegel. 

Однак він попередив, що якщо країни ЄС втратять зосередженість на скороченні попиту і спробують дати своїм галузям перевагу за допомогою субсидій, це може призвести до марнотратної гонки, "яка, по суті, зашкодить усім".

У той же час, зима в Європі вже не така, як раніше. Згідно з опублікованим цього тижня звітом супутникового моніторингу ЄС, впродовж останніх чотирьох місяців по всьому світу фіксуються рекордні температури, а минула зима стала другою найтеплішою за всю історію спостережень на континенті. Хоча це може бути гарною новиною для вразливих до конфліктів країн, що постачають викопне паливо, в короткостроковій перспективі, це, ймовірно, погана новина для майже всього іншого в не дуже довгостроковій перспективі, пише видання.

За прогнозами Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), світовий попит на природний газ до 2040 року буде навіть нижчим, ніж очікувалося, оскільки відновлювані джерела енергії займатимуть більшу частку в енергетичному балансі, тоді як частка Росії на глобальному газовому ринку скорочуватиметься. Цей прогноз ілюструє зміни в глобальному енергетичному балансі. 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі