Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що Україна відкрита до можливості атак на російську нафтогазову інфраструктуру, якщо Москва посилить удари на енергосистему країни цієї зими. Про це він сказав в інтерв’ю Politico.
Галущенко також розповів, що Росія регулярно здійснює кібератаки на українську електромережу і, як очікується, посилить фізичні удари, оскільки температура падає і люди все більше залежатимуть від енергії для опалення будинків.
Його коментарі з'явилися після того, як минулого місяця президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ "відповість", якщо Росія посилить атаки на енергосистему цієї зими. Це може відкрити двері до ще більших потрясінь на світових енергетичних ринках, пише видання.
На запитання, чи може "відповідь" України включати націленість на величезні нафтогазові операції Росії - безумовно, найбільшу рушійну силу економіки РФ, Галущенко відповів, що “це було б справедливо".
"У відповідь [на атаки Росії], ми б відповіли таким же підходом, атакуючи їхню енергетичну інфраструктуру", - сказав Галущенко.
Європа вже значно скоротила свою залежність від російської нафти і газу, здебільшого завдяки імпорту скрапленого газу. Але Росія все ще продає великі обсяги свого палива Китаю та Індії, допомагаючи утримувати світові ціни на нафту.
Галущенко не вважає, що удар по можливості Росії видобувати або транспортувати нафту і газ спричинить стрибок цін, заявивши, що інші виробники можуть компенсувати пропозицію.
"Атаки на інфраструктуру не будуть настільки критичними для цін, особливо коли йдеться про газ і нафту. Я маю на увазі, що це ті види палива, які можна було б купувати не лише в Росії. Я впевнений, що світ зміг би впоратися". сказав Галущенко.
Перебуваючи у Вашингтоні, він зустрівся з міністром енергетики США Дженніфер Гранхольм, помічником держсекретаря з питань енергетичних ресурсів Джеффрі Пайєттом та законодавцями, зокрема сенаторами Ангусом Кінгом та Кевіном Крамером, щоб обговорити потребу України в американських системах протиповітряної оборони та іншому обладнанні.
Галущенко заявив, що він також наполягав на запровадженні санкцій проти російської ядерної промисловості, включаючи компанію "Росатом", щоб змусити російський персонал покинути ЗАЕС, захоплену окупантами на початку 2022 року.
Ядерне паливо і технології займають значну частину російського експорту. Попри те, що Сполучені Штати і Європа скоротили імпорт російської нафти і газу, вони витратили сотні мільйонів доларів на російське ядерне паливо і технології, які, на думку критиків, фінансують війну Москви.
Галущенко назвав окупацію ЗАЕС однією з найбільших проблем в Україні. За його словами, обладнання на станції деградує, оскільки вона простоює, що викликає загрозу ядерної аварії.
Міжнародне агентство з атомної енергії, яке відправило свій персонал на ЗАЕС, має "ілюзію контролю" над ситуацією і не змогло переконати РФ залишити атомну станцію, додав Галущенко.
"Тому нам потрібно щось нове. Моя відповідь - санкції проти російської ядерної енергетики. Інакше ви не зможете витіснити їх", - заявив міністр.
Україна, і Захід очікують, що найближчим часом, а саме з настанням холодів, Росія розпочне нову хвилю ракетного терору. Президент Володимир Зеленський вже попередив, що такі атаки не залишаться без відповіді ЗСУ.
ZN.UA запитало українців, чи планують вони виїхати з України «на зимівлю», якщо РФ знову вдаватиметься до енергетичного терору? “Так”. відповіли лише 5% респондентів. Як українці підготувалися до нової хвилі енергетичного терору, розповідає Юлія Самаєва.