На розгляді у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) перебуває понад 8 тисяч скарг проти Української держави, а за їх кількістю країна перебуває у першій п’ятірці. Про це повідомив суддя ЄСПЛ від України Микола Гнатовський в інтерв’ю «Укрінформу».
Він зазначив, що скарги українських громадян є типовими, а проблеми, яких вони стосуються, не вирішуються протягом десятиліть. Великою системною проблемою він назвав умови тримання під вартою. Гнатовський зазначив, що кількість заяв на цю тему збільшується. Також є проблеми з тривалістю тримання під вартою та обґрунтуванням такого рішення. Крім того, ЄСПЛ розглядає справи, пов’язані безпосередньо з війною.
«Їх з початку широкомасштабного вторгнення не така величезна кількість, як можна було прогнозувати, але вони вже становлять суттєву кількість. Мушу також згадати, що досі розглядаються деякі заяви, пов’язані з етапом збройного конфлікту, який в Україні мав назву «Антитерористична операція», наприклад, коли люди скаржилися на зруйновану власність і вимагали компенсації», - повідомив суддя від України.
Він підкреслив, що заяви до ЄСПЛ свідчать про системні проблеми України у пенітенціарній, правоохоронній, судовій системах та із загальним функціонуванням правової системи. Гнатовський зауважив, що виконання рішень суду контролює підпорядкований Комітету міністрів Ради Європи відповідний департамент, який є у структурі секретаріату організації.
Нагадаємо, у 2023 році ЄСПЛ відмовив у задоволенні позовних вимог РФ проти України. У суді врахували поведінку Росії та відсутність будь-якої співпраці з країною з березня 2022 року.