Європейський Союз розглядає можливість відновлення справи у Світовій організації торгівлі проти США через суперечку щодо сталі та алюмінію епохи колишнього президента Штатів Дональда Трампа, в результаті якої союзники запровадили один для одного тарифи на товари на суму понад десять мільярдів доларів. Про це повідомляє Bloomberg.
Але важливо, що ЄС утримається від негайного запровадження тарифів на американські товари через суперечку, поступившись Вашингтону ключовим моментом у переговорах.
Відновивши справу в СОТ, ЄС залишить двері відкритими для запровадження тарифів у майбутньому, водночас продовживши врегулювання, яке дозволить уникнути повернення мит на мільярди доларів експорту наступного місяця. Остаточне рішення ще має бути прийняте у Брюсселі.
Раніше агентство Bloomberg повідомляло, що ЄС не підтримує запровадження тарифів проти США через побоювання, що це може посилити кампанію Трампа напередодні виборів у листопаді наступного року. ЄС і США вже кілька місяців ведуть інтенсивні переговори, намагаючись знайти шляхи вирішення цієї суперечки.
У межах перемир'я з 2021 року США частково скасували свій захід і запровадили набір тарифних квот, в разі перевищення яких застосовуються мита на метали. Натомість ЄС заморозив усі свої обмежувальні заходи. Це створило незбалансовану ситуацію, яка, за даними Союзу, призвела до того, що експортери ЄС сплачують понад 350 мільйонів доларів США мита на рік.
Оскільки переговори щодо угоди зайшли в глухий кут, США та ЄС обговорюють продовження термінів перемир'я. Штати хочуть продовжити статус-кво після американських виборів до кінця 2025 року. ЄС просить замінити нинішню систему, яка складається з десятків квартальних квот і категорій сталі, на річні квоти, щоб краще відображати торговельні потоки.
За словами джерел Bloomberg, адміністрація Байдена поки що відхилила цей запит. Однак багато країн ЄС не бажають відповідати на цю відмову повторним запровадженням тарифів на деякі американські товари через побоювання, що це може підвищити шанси Трампа на виборах наступного року. Водночас, як пише Bloomberg, Штати все ж можуть піти на деякі незначні поступки.
Торговельний конфлікт розпочався, коли Трамп запровадив мита на європейську сталь та алюміній, посилаючись на міркування національної безпеки, що спонукало ЄС відповісти власними обмежувальними заходами. У 2021 році Єврокомісія досягла тимчасового перемир'я з адміністрацією чинного президента США Джо Байдена.
ЄС і Штати встановили дворічний термін для досягнення угоди, яка б назавжди поклала край конфлікту і тарифам. Якщо угода не буде досягнута, деякі з цих мит можуть повернутися наступного року.