Чи може Європа захистити себе? Вона має лише три роки, щоб це з'ясувати — Bloomberg

Поділитися
Страх перед майбутнім конфліктом домінуватиме на Мюнхенській конференції з безпеки.

Високопосадовці знають, що не варто розраховувати на США в питанні захисту вропи, але розбудова власного військового потенціалу вимагає рішучості, яку вони ще мають довести. За словами джерел видання Bloomberg, континент наразі відстає щонайменше на десять років від того, щоб бути здатним захищати себе без сторонньої допомоги.

На тлі побоювань, що вторгнення Росії в Україну може бути лише першим етапом набагато ширших імперських амбіцій, оцінки західних розвідок свідчать про те, що Кремль може бути в змозі напасти на країну-члена НАТО протягом набагато коротшого проміжку часу — від трьох до п'яти років.

Цьому сприяє  потенційне політичне відродження Дональда Трампа, який заявив, що вітав би російську атаку на союзників по НАТО, які не виконують своїх зобов'язань щодо витрат. Згідно з новими даними, оприлюдненими в середу, більше третини членів Альянсу опиняться поза межами американської парасольки безпеки.

При цьому європейські лідери не потребують заохочення з-за океану, щоб перетворитися на серйозну військову силу, однак усе — від проблем з ланцюгами постачання до розбіжностей щодо закупівель — свідчить,  що вони не виконують своїх зобов'язань.

«На все потрібен час. На жаль, у нас його немає», — сказав міністр оборони Естонії Ханно Певкур в інтерв'ю в Брюсселі 30 січня.

Оскільки Європа є свідком найбільшого конфлікту на своїй території з часів Другої світової війни, вона відчуває загрозу. Через те, що вона довгий час покладалася на США, вона відчуває себе непідготовленою. А оскільки Трамп в опитуваннях перед листопадовими виборами має незначну перевагу над своїм демократичним суперником, вона відчуває себе дедалі більш збентеженою.

Ці побоювання, ймовірно, домінуватимуть на панельних дискусіях і в розмовах на щорічній Мюнхенській конференції з безпеки — зустрічі лідерів, військових і експертів з питань безпеки, яка відбувається за кілька днів до другої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Провокаційні висловлювання Трампа на вихідних були лише останніми войовничими заявами, які нагадують європейським лідерам про те, що в той час, коли вони борються з непередбачуваними ворогами, вони мають справу також з непередбачуваними союзниками.

Привид повернення Трампа до Білого дому підвищив ставки. Але вони вже вийшли на перший план у зовні більш затишному трансатлантичному партнерстві з Джо Байденом, який з усіх сил намагається проштовхнути вкрай необхідну для України, військову допомогу.

Партнери США по НАТО зупинили довгострокову тенденцію, збільшуючи з моменту анексії Криму Росією в 2014 році витрати на оборону щороку, а надто різко — після повномасштабного вторгнення.

Але цього все ще недостатньо для того, щоб конкурувати з американською щедрістю, а тим більше для того, щоб заповнити діру в разі, якщо США вийдуть з НАТО.

Якби європейські країни зазнали нападу сьогодні, вони все одно залежали б від США у багатьох сферах, і в певних галузях прогалини особливо великі. За словами посадовців, знайомих з цим питанням, це стосується протиповітряної і протиракетної оборони, ракет великої дальності і передових комп'ютерних систем, необхідних для ведення бойових дій.

Найгірший сценарій може виникнути, якщо три речі відбудуться послідовно: Європа не діятиме достатньо швидко, щоб інвестувати у свою оборону, США не нададуть Україні більше допомоги, а Трамп переобереться на другий термін і виведе США з НАТО.

Оскільки лише останній з цих варіантів є зовнішньою перспективою, неважко зрозуміти, чому європейські чиновники перебувають на межі нервового зриву.

Деякі з них повідомили Bloomberg, що підозрюють, що Трамп хоче налякати континент, аби змусити його витрачати більше, а не вийти з альянсу повністю. Ризик того, що він реалізує такі погрози, пом'якшений новим законопроектом, який забороняє президенту виходити з Альянсу в односторонньому порядку. Але страх перед тим, що він просто припинить допомогу Києву і віддасть перемогу Москві, для них є набагато більш значним.

Трамп вже давно дає союзникам підстави сумніватися в його відданості статті 5 Північноатлантичного договору, яка зобов'язує кожного члена НАТО підтримувати інших, хто зазнає нападу. Єдиний раз на неї посилалися після терористичних атак на США 11 вересня 2001 року.

Питання допомоги Україні на суму понад 60 мільярдів доларів заблоковане у Конгресі і це посилює скептицизм європейців щодо відданості США їхній безпеці. Спалах конфлікту на Близькому Сході також нагадав Європі про розпорошеність уваги Вашингтона, і вона побоюється, що сили можуть бути перекинуті в інше місце, в тому числі в Азію, якщо Китай коли-небудь нападе на Тайвань.

Один із способів, яким Європа намагається утримати США на своєму боці, - це підкреслити за лаштунками, що вона поділяє занепокоєння Вашингтону щодо Китаю. Це може слугувати нагадуванням американській громадськості про важливість НАТО для США.

Якщо Росія переможе в Україні, і якщо США вийдуть з НАТО — до або після цього — головним державам ЄС потрібно буде зробити більше, ніж просто заповнити існуючий дефіцит, щоб захистити східний фланг альянсу. За словами високопоставленого європейського дипломата, присутність НАТО уздовж нового кордону з Владіміром Путіним, який відчує оптимізм, має бути потроєна.

Ніколи знову

Після закінчення холодної війни європейські країни скоротили оборонні бюджети і відмовилися від великої кількості обладнання, вважаючи, що великі війни на континенті залишилися в минулому.

Цього року 18 країн-членів НАТО перебувають на шляху до досягнення мети Альянсу — виділення на оборону 2% від ВВП, тоді як у 2014 році таких країн було лише троє, одна з них — США. Але наслідки цього стануть відчутними не одразу, оскільки вони намагаються виробляти боєприпаси і озброєння в той час, коли попит на них стрімко зростає в усьому світі, що призводить до конкуренції як за компоненти, так і за сировину.

Порівняно з 2023 роком, цього року ЄС планує потроїти виробництво артилерійських снарядів до приблизно 1,4 мільйона одиниць. Проблема полягає в тому, що Росія нарощує виробництво швидше, ніж очікувалося, і, за оцінками естонської сторони, цього року виробить 4 мільйони одиниць.

Наразі США мають близько 80 тисяч військовослужбовців, дислокованих по всій Європі, мають об'єкти протиракетної оборони в Польщі і Румунії і чотири есмінці в Іспанії. Вони очолюють бойову групу і надають війська іншим на східному фланзі. Важливо, що Сполучені Штати також зберігають близько 100 одиниць тактичної ядерної зброї у п'яти країнах НАТО: Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині.

За словами генерал-лейтенанта у відставці Бена Ходжеса, колишнього командувача Сухопутними військами США в Європі, Франція і Велика Британія мають ядерну зброю, але цього буде недостатньо, щоб стримати Росію від застосування нею своєї власної.

«США забезпечують ядерну парасольку, і саме тому росіяни ніколи не наважаться напасти на країну НАТО», —вважає Ходжес.

Заклик до пробудження

НАТО і європейські союзники працюють над тим, щоб забезпечити більшу оперативну сумісність своїх озброєнь, зважаючи на те, що в Європі використовується багато різних типів систем озброєнь, що заважає військам воювати пліч-о-пліч.

Ця проблема стала очевидною, коли українські бійці спробували — і зазнали невдачі — використовувати боєприпаси одного калібру в наданому різними західними союзниками подібному обладнанні.

Але, намагаючись наростити військовий потенціал, Європа зіштовхнулася з майже трампівським занепокоєнням — протекціонізмом. Сутички між Парижем і Берліном щодо того, чи купувати іноземні системи озброєнь, розпалюють напруженість у той час, коли спільні закупівлі могли б збільшити потенціал.

Франція утрималася від приєднання до очолюваної Німеччиною протиракетної програми під назвою «Європейський небесний щит», яка передбачає закупівлю систем протиповітряної оборони з-за кордону, в тому числі ізраїльських «Arrow 3» і американських «Patriot».

У Парижі занепокоєні тим, що закупівлі за межами ЄС витісняють інвестиції, які в іншому випадку могли б піти на розвиток місцевої промисловості, особливо з огляду на те, що великі закупівлі озброєнь передбачають тривалі контракти і багаторічне технічне обслуговування.

«Ми всі згодні з тим, що в Європі відбулася фрагментація, тому що у всіх нас є рефлекс робити все самостійно. Тепер ми повинні напрацювати європейський рефлекс, і це зробить усіх нас сильнішими», — сказала міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен в інтерв'ю 31 січня.

За словами джерел видання, серед пропозицій, що обговорюються, є впровадження посади комісара ЄС з питань оборони або навіть запровадження невеликих батальйонів, підзвітних Брюсселю. Водночас, на думку сівпрозмовника, до виборів в Європейському союзі в червні змін чекати не варто.

У короткостроковій перспективі групування замовлень між різними країнами-членами допомогло б вирішити проблеми оперативної сумісності і стимулювати виробництво, надавши оборонним підрядникам чітке уявлення про попит. І великі багатонаціональні замовлення вже відбуваються, в тому числі через закупівельну агенцію НАТО і Європейське оборонне агентство.

Найближчими тижнями комісар ЄС з питань промисловості Тьєррі Бретон має представити оборонну стратегію ЄС, яка, серед іншого, визначить стратегічні сфери для інвестицій і усуне бюрократичну тяганину для бізнесу.

На заході минулого місяця він вказав на Трампа, коли закликав Європу зробити «радикально більше» для посилення власної оборони.

«Зараз, як ніколи, ми знаємо, що ми самі по собі», — наголосив він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі