WP: Формулювання п'ятої статті статуту НАТО розмите. Якщо між Європою і Росією щось піде не так, США можуть опинитися осторонь

Поділитися
Та для Штатів не підтримати союзників було б немислимо, адже так рішення може розірвати Альянс, наголошує один з експертів. 

Скандальна заява Дональда Трампа про те, що він заохочував би Росію робити у Європі те, що вона захоче, наробила галасу. Мав на увазі експрезидент саме держави, які під час його попереднього перебування у Білому домі не погоджувалися збільшувати видатки на оборону в рамках функціонування НАТО.

Та у The Washington Post пояснили, що п'ята стаття статуту організації передбачає, що держави Альянсу вживатимуть "таких заходів, які вважатимуть необхідними", а президент кожної країни, будучи головнокомандувачем, вирішить, чи буде саме його армія воювати. Це пояснив політолога Джошуа Шифрінсон. За його словами, таке формулювання дозволяє лідерам  залишатися осторонь в випадку конфлікту між союзником та агресором. 

"Така гнучкість створює ризик того, що Трамп може залишитися осторонь, якщо щось піде не так", – вважає експерт.

Погоджується з тим, що формулювання п'ятої статті розмиті й професор Військово-морської аспірантури Джеффрі Ларсен. Втім, для Штатів не підтримати союзників було б немислимо, адже таке рішення може розірвати Альянс. 

"Було б катастрофічно з точки зору зовнішньої політики не прийти на допомогу союзнику, до якого ми взяли на себе це урочисте зобов'язання", – сказав він.

Нагадаємо, на тлі майбутніх президентських виборів у США над НАТО нависає стара загроза — республіканець Дональд Трамп. Про плани вивести Штати з Альянсу він сигналізував ще під час свого попереднього перебування у Білому домі. Причиною стали видатки на оборону країн-союзниць. У 2006-му партнери домовилися, що вони становитимуть 2% ВВП. Втім, торік Вашингтон витратив аж 3,49%, тобто 860 мільярдів доларів. Тому Трамп вважає, що інші держави роблять для Альянсу недостатньо. 

У грудні Конгрес прийняв закон, відповідно до якого будь-хто з президентів більше не матиме можливості ухвалити самостійно рішення про вихід з НАТО, для цього потрібен буде або акт від Конгресу, або "зелене світло" від Сенату. Так американські законодавці вирішили показати свою відданість Північноатлантичному Альянсу. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі