Успішна до останнього часу стратегія членів ОПЕК з утримання цін на нафту на досить високому рівні — близько 25 доларів за барель — видається дедалі менш працездатною, повідомляє Інтерфакс-АНІ з посиланням на аналітиків Wall Street Journal.
Підготовка до чергової конференції, яка має відбутися наступного тижня, проходить в умовах зростання тиску США на своїх союзників у Перській затоці з тим, щоб вони посприяли Вашингтону в пошуках організаторів терактів.
Крім того, США наполягають на збільшенні країнами ОПЕК постачання нафти на світовий ринок, тоді як нафтоексперти заявляли про намір скорочувати рівень нафтовидобутку.
На думку експертів, таке становище загострить суперечності всередині ОПЕК між союзниками й опонентами США, зокрема Саудівською Аравією й Іраном. Суперечності виявляться вже на конференції організації, яка має відбутися 26 вересня, коли, можливо, розпочнуться спроби скоригувати стратегію ОПЕК відповідно до нових політичних реалій. Єдність позицій, що панувала в картелі протягом двох років, буде неминуче порушена, вважає WSJ.
«Стратегія ОПЕК з утримання цін вичерпала себе, — вважає американський аналітик Роджер Дайвен. — Світ змінився, і єдність ОПЕК може перестати існувати в 2002 році».
Експерт вважає, що відтепер рівень цін на нафту визначатиметься станом економіки США, темпи зростання якої сповільняться. Це призведе до скорочення попиту на паливо й зниження цін на нафту. За його прогнозами, ціна «кошика» ОПЕК відтак упаде нижче межі встановленого картелем цінового коридора в 22 долари за барель.
Крім того, на думку аналітиків, світовий економічний спад у зв’язку з терористичними акціями у США неминуче призведе до посилення міжнародного тиску на ОПЕК із метою вирішення глобальних економічних проблем шляхом пом’якшення цін на сировину.
ОПЕК знизила з 1 вересня обсяги виробництва нафти на 4,2%, або на 1 млн. барелів на добу (б/д). Нова квота на видобуток становить 23,2 млн. барелів нафти на день. У цілому зниження обсягів видобутку нафти ОПЕК 2001 року досягло 13% (3,5 млн. б/д) з метою збереження цін на бажаному для картелю рівні.
Водночас у разі ударів США у відповідь по організаторах терактів і початку військових дій, підкреслюють експерти WSJ, ціни на паливо різко зростуть. За даними газети, збройні сили США вже розпочали закупівлі пального для свого флоту в Індійському океані й палива для авіації на півдні Іспанії.
Раніше аналітики прогнозували вищий рівень цін на вуглеводні в 2002 році, пов’язуючи зростання вартості сировини з низьким рівнем запасів і зниженням видобутку найбільшими нафтовидобувними компаніями.