Останніми роками український нафто- і газовидобуток був парафією вузького кола фахівців, співробітників компаній і чиновників, які пов'язані з ним по роботі або годувалися з галузі.
На відміну від споживчого ринку, де ціни на газ цікавлять усіх, видобуток для громадськості є закритим і малозрозумілим навіть зовні. А про те, що відбувається всередині цієї величезної структури, який її стан і перспективи, здогадується мало хто, хоча DT.UA тільки цього року неодноразово розповідало про проблеми галузі (№7 від 27 лютого 2015 р., "Якщо ви щось недоговорюєте..."; №34 від 18 вересня 2015 р., "Газовий кошик" України: яка частка припадатиме на вітчизняний газ?"). Але, попри недостатню увагу з боку ЗМІ, видобувна галузь продовжує відігравати винятково важливу роль не тільки в економіці, а й у таких значущих напрямах, як енергетична безпека та соціальна сфера.
Редакція DT.UA у силу своїх можливостей приділяє увагу питанням і проблемам нафтогазового ринку, у тому числі й роботі найбільших - державної компанії "Укргазвидобування" та напівдержавної "Укрнафта". Однак з урахуванням масштабів цих компаній, а в кожній працює понад 20 тис. чоловік, висвітлювати їхню роботу непросто.
Майже три місяці в "Укргазвидобуванні" працює новий топ-менеджмент. Що вдалося вже зробити та які реформи очікують компанію вже найближчим часом, як це позначиться на рівні видобутку та ціні на газ - про це DT.UA розмовляло з головою правління ПАТ "Укргазвидобування" Олегом ПРОХОРЕНКОМ, першим заступником голови компанії виконавчим директором Олександром РОМАНЮКОМ, директором з комерційних питань Сергієм ФЕДОРЕНКОМ і директором із питань матеріально-технічного забезпечення Андрієм ТОКАРЕМ. Розмова вийшла ґрунтовною, але для статті ми вибрали найцікавіші моменти.
14 з половиною тижнів
Минуло менш як сто днів з моменту призначення головою правління ПАТ "Укргазвидобування" Олега Прохоренка. Звичайно, казати про фундаментальні реформи ще зарано, але як заявляють в "Укргазвидобуванні", "наші пріоритети - швидкі перемоги перших тижнів, і вже є відчутні результати, зокрема в закупівлях і реалізації, крім того, запустили ряд ініціатив зі зміни процесів, регламентів, процедур". Часу на розкачування немає.
Першими швидкими перемогами стали зміни в топ-менеджменті компанії. Крім керівника компанії та його першого заступника, які прийшли з міжнародних консалтингових та інвесткомпаній, було залучено ряд керівників напрямів із приватних компаній з досвідом роботи в нафтогазовій сфері - закупівлі, комерція, безпека, юридична служба.
На превеликий жаль, до роботи в компанії поки що не вдалося залучити зі сторони фахівців - геологів, буровиків, технологів. В "Укргазвидобуванні" скаржаться, що зарплати в державній компанії набагато нижчі за ринкові, що не дає можливості залучити хороших спеціалістів. А працювати на голому ентузіазмі охочих немає. Проте керівництво компанії сподівається все-таки залучити таких працівників й активно веде пошук висококласних фахівців із досвідом роботи в міжнародних і місцевих приватній компаніях. Одна з таких можливостей - залучення високооплачуваних фахівців через окремі проекти. Наприклад, гучний тендер "на надання консалтингових послуг у сфері видобутку, буріння та інтенсифікації". Тендер цей поки що скасовано, його майбутнє під сумнівом.
Інші перемоги можна розділити на дві групи. Одна з них - зміни в сфері закупівель, де досягнуто значних результатів: за кілька місяців компанія заощадила близько 320 млн грн. Такого значного ефекту досягнуто за рахунок зниження цін за існуючими контрактами (близько 120 млн грн), проведення нових відкритих тендерів (ефект близько 200 млн) і участі в державній системі закупівель ProZorro. Приклад нещодавнього нового тендера - закупівля бурильної труби, де брало участь 11 компаній, з них три китайські виробники. У результаті економія від колишніх цін закупівель становила 30–50%. Компанія також швидко ввійшла в п'ятірку лідерів із використання та економії на системі електронних закупівель ProZorro. Нині у системі від "Укргазвидобування" подано заявок на більш як 50 млн грн, а за закритими тендерами економія вже становить 2,1 млн.
Інші перемоги пов'язані з реформою в сфері реалізації продукції. Тут стоїть завдання стати ближче до ринку, тобто продавати нафтопродукти за максимальною ціною. Для цього ведеться відкритий процес відбору найбільш прийнятної біржі, майданчика, через який проводитимуться електронні аукціони. Поки що компанія працює з трьома майданчиками, договори з якими дісталися від колишнього керівництва. Також проведено велику роботу з Міністерством оборони. Уперше за тривалий час "Укргазвидобування" прямо - без посередників - брало участь у тендерах МО на закупівлю палива. У підсумку, кажуть в "Укргазвидобуванні", військові заощадять 10–15 млн грн тільки на двох лотах по бензину.
Та задля справедливості треба зазначити, що від самого "Укргазвидобування" залежить тільки процес і форма реалізації, тим часом ринкові ціни на нафтопродукти пішли вниз слідом за падінням цін на нафту. Обсяги продажів нафтопродуктів теж перебувають на мінімумі, що пов'язано з проблемами у видобутку та переробці, є проблеми з якістю нафтопродуктів, про що йтиметься нижче.
Компанія веде роботу з урегулювання судових позовів, реструктуризувала частину боргів.
На цьому перелік "швидких перемог" добіг кінця. Список же проблем компанії набагато більший і різноманітніший. Але, як у всіх, в "Укргазвидобуванні" на першому місці - гроші, тобто їхня нестача.
Як заявив керівник "Укргазвидобування" Олег Прохоренко, нині стан компанії визначають чотири основні фактори. Перший - ціна реалізації газу. Другий - ціна на нафту та ціни на вироблені нафтопродукти. Третій - рівень податків, передусім ренти. Четвертий фактор - рівень розрахунків із НАК "Нафтогаз України", яка є єдиним покупцем природного газу "Укргазвидобування".
За всіма переліченими факторами на сьогодні ситуація незадовільна.
Перше. Ціна на газ, який продається компанією, з квітня підвищилася майже в п'ять разів - із 349 до 1590 грн (без ПДВ) за тисячу кубометрів. Проте вона втричі нижча за ринкову чи навіть економічно обґрунтовану.
Друге. Ціна на нафту на світових ринках тривалий час перебуває на мінімальному рівні, у діапазоні 40–50 дол. за барель, відповідно, ціна на нафтопродукти, вироблені підприємствами "Укргазвидобування", теж низька. За словами О.Прохоренка, в "Укргазвидобуванні" не очікують зростання цін на нафту у світі та вже верстають "песимістичний" план із розрахунку ціни 30 дол. за барель.
Третє. "Укргазвидобування" у черговий раз, як і в минулі роки, змушене було звертатися в ДФС за розстрочкою рентних платежів. Причиною цього нинішнього року стало радикальне підвищення з квітня рентних платежів із 20 до 70%, при літньому розриві ліквідності. "Укргазвидобування" змогло домовитися з податковою про відстрочку виплат за рентою. Але умови угоди, м'яко кажучи, неприйнятні, говорять про 36% річних.
Четверте, найбільш неприємне. НАК "Нафтогаз України" заборгувала за газ "Укргазвидобуванню" на середину вересня понад 7 млрд грн, і борг стрімко зростає, а рівень розрахунків становить близько 80%. За таких обставин варіантів в "Укргазвидобування" не надто багато.
Проте ПАТ "Укргазвидобування", як переконує його керівництво, уперше за всю історію існування розпочинає масштабну інвентаризацію, яка й має показати реальний стан справ із активами, складськими залишками, неліквідами та непрофільними виробництвами.
Крім того, голова "Укргазвидобування" О.Прохоренко зазначає: "Уперше в історії компанії ми хочемо залучити до розробки інвестиційної програми міжнародних технічних експертів, які зможуть зробити чесний і прозорий аудит. Цього року вже були проведені та ще тривають проекти з технічного аудиту різних аспектів роботи компанії, зокрема, Ryder Scott - техаудит геологічних резервів, компанія Deloitte з використанням гранта US State Dept - з оцінки наземної інфраструктури та Petrad (Норвегія) - із зменшення втрат метану та аудиту стану забезпечення охорони праці. Водночас стоїть питання проведення техаудиту найважливіших сфер діяльності "Укргазвидобування": буріння, видобутку, інтенсифікації. Висновки та рекомендації техаудиту міжнародних експертів необхідні для залучення інвестицій і кредитів від міжнародних фінансових організацій, таких, як ЄБРР, Європейський інвестиційний банк, Міжнародна фінансова корпорація та інші".
"Другої Шебелинки ще десять років не буде"
Жалюгідний стан фінансів безпосередньо позначається на оперативній діяльності "Укргазвидобування". Особливо помітні проблеми на ключовому напрямку - видобутку газу та конденсату. Третій квартал 2015-го став найгіршим за всю історію існування компанії, темпи падіння досягли 5–6% на місяць. Усього з початку року компанія втратила 0,5 млрд кубометрів газу порівняно з минулим роком.
Ситуація з видобутком нафти та конденсату аналогічна. З початку року падіння становило 5,5%, компанія видобуває на місяць близько 40 тис. т рідких вуглеводнів, що не дає змоги завантажити потужності Шебелинського газопереробного заводу (ГПЗ) навіть наполовину.
Окреслити все коло проблем у видобутку не видається можливим, у компанії більше сотні родовищ у розробці та майже 3 тис. свердловин. Усі вони потребують окремого підходу та аналізу, але загальна картина з видобутку газу та конденсату гнітюча.
Важливо розуміти, що сама компанія, та й газодобувний бізнес загалом, дуже інертні, будь-які, навіть найбільш радикальні зміни не принесуть сьогохвилинних результатів, це бізнес на роки, якщо не на десятиліття. Найбільше родовище - Шебелинське вже розробляється більш як 50 років і залишається найбільшим за обсягами видобутку, його запасів ще вистачить на багато років.
Тим часом запаси на родовищах "Укргазвидобування" невблаганно тануть, підтверджених запасів не більш як 300 млрд кубометрів. Приріст запасів уже давно не поповнює видобуток, а шансів знайти велике чи навіть середнє родовище з кожним роком дедалі менше.
"Другої Шебелинки вже десять років немає та ще десять років не буде", - констатує виконавчий директор "Укргазвидобування" Олександр Романюк. У період із 2005-го по 2014 р. на континентальній частині України відкрито лише 24 нові родовища, але середній розмір відкритих запасів упав. Останніми роками середнє відкрите родовище має 2–3 млрд кубометрів, наприклад, Лютнянське родовище в Закарпатті, відкрите цього року, із запасами 2,4 млрд кубометрів. Видобуток ведеться в трьох основних регіональних підрозділах ПАТ, причому 57% припадає на згадуване вже Шебелинське родовище.
За останні роки "Укргазвидобування" не одержувало нових ліцензійних ділянок, а для стабільної роботи необхідно одержувати 20–30 нових ділянок щороку.
Як розповіли топ-менеджери "Укргазвидобування", з 2008-го по 2011 р. компанія не одержала жодного спеціального дозволу (ліцензії). Тільки торік "Укргазвидобуванню" дісталися дев'ять спецдозволів. Цього року, за словами О.Прохоренка, компанія розраховує одержати 21 спецдозвіл.
Крім того, у компанії гостро стоїть питання відновлення бурового парку, всі бурові установки радянського виробництва, яким далеко за 30 років. З 80 верстатів модернізації підлягає навряд чи половина, решта - вже історія... точніше, брухт.
Без істотного приросту ресурсів та інвестицій в "Укргазвидобуванні" вирішили принаймні стримати падіння видобутку доступними способами. У компанії мають намір приділяти більше уваги новим технологіям, таким, як горизонтальне буріння, проведення операцій гідророзриву пласта, ремонт свердловин із застосуванням технологій колтюбингу та азотних установок. Масове застосування цих технологій дає можливість більш ефективно розробляти вже існуючі родовища. Це, мабуть, найшвидший спосіб домогтися приросту видобутку.
На буріння нових свердловин, не кажучи вже про геологорозвідку та пошук нових родовищ, піде набагато більше часу. Але це проекти на майбутнє, а сьогодні в "Укргазвидобуванні" немає коштів навіть на найнеобхідніше.
Чи врятують "Укргазвидобування" нафтопродукти?
Великі надії "Укргазвидобування", як і раніше, пов'язані з виробництвом і реалізацією нафтопродуктів. Не секрет, що саме реалізація бензину, дизпалива, скрапленого газу та інших продуктів забезпечувала майже весь прибуток компанії. Продаж нафтопродуктів давав можливість фінансувати не лише оперативну діяльність, а й капітальні інвестиції.
Сьогодні, крім падіння переробки на Шебелинському ГПЗ, об'єктивних факторів, пов'язаних із видобутком, необхідно терміново вирішувати й питання з якістю продукції. Йдеться про невідповідність бензинів і дизпалива вимогам Євро-4, які набувають чинності навесні 2016 р.
Одним із основних інвестпроектів компанії має стати модернізація Шебелинського ГПЗ - будівництво установки гідроочищення, а також впровадження технології гідрування бензинів. Перелічені заходи дозволять перейти на випуск палив, які відповідають вимогам Євро-4.
Що ж до установки гідроочищення, то тут велика частина робіт була проведена ще попередниками, коли компанією керував Сергій Костюк. З великого залишилося встановити контрольно-вимірювальні прилади та протестувати роботу установки (КВП), провести монтаж усього обладнання. Однак, стверджують в "Укргазвидобуванні", до закупівель цього обладнання в нинішнього керівництва виникло багато запитань. При минулому керівництві в тендері на поставку КВП перемогла фірма-"прокладка", запропонувавши 51 млн грн за обладнання, яке насправді коштує в районі 22–23 млн. Нове керівництво проводить повторний тендер на закупівлю цього самого обладнання у виробників, що допоможе заощадити ще близько 28 млн грн.
Поліпшити якість бензинів складніше, сьогоднішнє керівництво не бачить можливості та необхідності будувати дорогу установку ізомеризації. Раніше цей проект розглядався як основний, ціна - понад 100 млн дол. Падіння переробки більш як удвічі за останні сім років змушує переглянути економіку проекту. Сьогодні більш прийнятним виглядає впровадження технології гідрування бензинів, що дешевше та швидше. Результат гірший, ніж при будівництві установки ізомеризації, але прийнятний з погляду якості бензинів.
Інший перспективний напрям - реалізація палива через власну мережу АЗС, яка налічує 18 автозаправок, усі розташовані в Харківській області. Попри зростання реалізації, компанія торгує в нижньому ціновому сегменті, тут існує ціла низка проблем. Більш як половина всього палива, що продається через АЗС, - скраплений газ, тоді як бензин і дизпаливо користуються помірним попитом. І річ не тільки в згаданій вище якості палива, а й у маркетингу, у відсутності звичайних для будь-яких АЗС послуг. Отже, ще є простір для поліпшення.
***
"Укргазвидобування" переживає, мабуть, найскладніший період трансформації. Поточні зміни наклалися на винятково складну фінансову ситуацію в компанії, на ринку та загалом у країні. Чи зможе "Укргазвидобування" вийти з зачарованого кола, чи її спіткає доля "Укрнафти", стане зрозуміло після прийняття держбюджету на 2016 р. Якщо ренту для держкомпаній не буде знижено, будь-які розмови про реформи державної видобувної компанії можна буде відкласти на далеке майбутнє.
Проте голова "Укргазвидобування" О.Прохоренко переконує, що при всіх складнощах його команда розуміє, чого вона хоче досягти та як це зробити:
- Ми взялися за величезну кількість питань, узялися за вирішення проблем, якими по суті 20 років ніхто не займався. Ми можемо це зробити, але потрібні ще добре підготовлені фахівці. У підсумку ми всі хочемо одержати європейську газодобувну компанію зі зростаючим видобутком, високим рівнем технологій, гідними зарплатами, хорошою матеріально-технічною базою.- Логічно розділити види діяльності та, наприклад, такі, як буріння, у середньостроковій перспективі зробити сервісами.
- Так, але спочатку ці компанії, як кажуть, потрібно причесати. І запросити фахівців світового рівня, які знають, як це зробити. Але для цього ми маємо їх зацікавити, гарантовано забезпечити замовленнями мінімум на найближчі три роки. Тоді ми зможемо сказати їм у випадку, якщо вони, наприклад, не виконують програми з буріння, що можемо запросити арабські або китайські компанії.
І захищати бюджет компанії з буріння на наступний рік ми будемо не в метрах проходки, як дотепер, а виходячи з кількості кубометрів видобутого газу на вкладену гривню. Це принципово новий підхід. І якщо так розглядати процес буріння, то найчастіше виявляється, що буріння - це "остання справа", набагато ефективніше використовувати сучасні методи інтенсифікації збільшення газовіддачі свердловин і пластів.
Довідка
Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" - вертикально інтегрована компанія із замкнутим циклом виробництва: від пошуку та розвідки родовищ нафти й газу, їхньої розробки, а також видобутку, транспортування, переробки вуглеводневої сировини до реалізації нафтопродуктів.
100% акцій ПАТ "Укргазвидобування" перебувають у корпоративному управлінні "Нафтогазу України".
Сьогодні ПАТ "Укргазвидобування" - основна компанія, яка добуває природний газ і газовий конденсат в Україні.
У 2014 р. підприємствами компанії видобуто 15,113 млрд кубометрів газу, що становить 75% газовидобутку в Україні.
До складу ПАТ "Укргазвидобування" входять десять філій, у тому числі три газодобувні управління, управління з буріння свердловин, управління з переробки газу та газового конденсату.