У попередньому номері «ДТ» (№47 від 13 грудня 2008 року) було докладно розказано про піар-кампанію «Газпрому» в Європі та її можливі наслідки для НАК «Нафтогаз України» і країни загалом. Наслідки не забарилися: нині тільки дуже лінивий у Європі не поінформований про те, що коли виникають перебої з поставками газу, то винна в цьому буде НАК «Нафтогаз України».
Більш того, «Газпром» не полінувався й повідомив своїх партнерів у ЄС, що коли будуть проблеми з транзитом російського газу через територію України, то це буде пов’язане з неплатежами української сторони за газ. Мовляв, російська газова монополія тут ні до чого.
Оливи у вогонь росіяни долили, інтерпретувавши висловлювання Віктора Ющенка вранці у четвер, 18 грудня. Глава Української держави заявив, що як оплату боргу за газ перераховано 800 млн. дол. Ще очікується платіж у 200 млн. дол.
Однак ніхто ж не каже, що раніше «Нафтогаз» цього не робив, тобто не платив за газ, і не має наміру продовжувати платити. Просто представникам «Газпрому» було вигідно «обірвати» репортаж на фразі В.Ющенка: «На сьогодні питання оплати газу вирішене». Це після того, як Ющенко повідомив про 800 млн. дол. виплат і про найближчі 200 млн.
Не мені давати поради президентові, але по-доброму ліпше б він промовчав. Хоча б про цифри. Не варто, м’яко кажучи, в розпал переговорного процесу лити воду на млин опонентів...
Та В.Ющенко не змовчав. Що дало ще один привід представникам «Газпрому» просурмити на весь світ про те, що, мовляв, Україна більше не розраховуватиметься за використаний 2008 року газ. А отже, вона ненадійний партнер. В усіх значеннях.
Та ця заява - півбіди. Нюанс у тому, що без розрахунків за газ нібито неможливий прямий (без посередника «РосУкрЕнерго») контракт на поставку газу в Україну в 2009-му між «Газпромом» і НАК «Нафтогаз України». Це й справді задокументовано 2 жовтня 2008 року в міжурядовому меморандумі Ю.Тимошенко-В.Путіна. Та меморандум - не Святе Письмо, а лише керівництво до дії, рамкова угода. І якщо змінилися обставини, то чому б від нього не відійти? Не стратегічно, а тактично. Адже тому ж таки «Газпрому» ніщо не заважає використовувати навіть найменшу можливість, щоб хоча б спробувати скомпрометувати «Нафтогаз України».
Поки представники «Газпрому» метали інформаційні блискавки з негативним зарядом, голова і перший заступник правління НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина й Ігор Діденко разом з уповноваженим президента України з міжнародних питань енергобезпеки Богданом Соколовським провели низку зустрічей у Лондоні.
О.Дубина обговорив двостороннє співробітництво з ЄС у сфері транзиту газу в Європу через Україну. Зокрема, з членом Єврокомісії з питань енергетики Андресом Пібалгсом. До цього А.Пібалгс 10 грудня в Брюсселі зустрічався з представниками російського «Газпрому». І, як ви розумієте, одержав відповідний інформаційний заряд.
Та найпринциповіший момент у всій цій історії до неможливого простий. Якщо «Нафтогаз» не розплачується з «РосУкрЕнерго», то прямого контракту на 2009 рік між «Нафтогазом України» і «Газпромом» не повинно бути. Цього дуже хоче «РосУкрЕнерго». Щоб залишитися в цій схемі.
Президента й прем’єра РФ це не дуже турбує. За будь-якого розкладу вони у виграші. Вже хоча б тому, що 50% «РосУкрЕнерго» належать «Газпрому». А решту вони контролюють або санкціонують.
А Україна?