Як і хто "кермуватиме" газовим вентилем та енергетикою в Україні

Поділитися
Як і хто "кермуватиме" газовим вентилем та енергетикою в Україні
Як і раніше, "Газпром", олігархи чи нарешті українська держава?

Навіть майданівці визнають, що захищати Батьківщину, особливо на барикадах - це одне, а управляти державою, тим більше в кризовий період - зовсім інше. Віче Майдану в середу з трибуни запропонувало Верховній Раді свій список Кабміну. Не те щоб там були зовсім невідомі українцям особистості. Однак там справді небагато "з колишніх", та й ті лише тому опинилися в списку Майдану, що заслужили це право як професіонали. Щоправда, про всіх кандидатів сказати цього не ризикну.

Багатьох призначених парламентом у четвер міністрів ми ще не бачили в справі державного менеджменту. А також у процесі захисту інтересів українців - у власній країні та за її межами.

Напевно, нас чекають відкриття і розчарування. Навіть якщо парламент затвердив відмінний від майданівського список Кабміну. Та й не всі кандидати від Майдану зважилися прийняти пропозицію співтоваришів. З багатьох і різних причин. Утім, хто став віце-прем'єрами й міністрами, ми вже дізналися. Та суть навіть не в цьому. Після скромних вимог переважно молоді підписати Угоду про асоціацію з ЄС, розгону мирних демонстрацій, загибелі людей справа дійшла не просто до зміни влади в Україні - до вимог змінити саму систему влади. Без цього всі жертви,
на жаль, можуть виявитися…

Як і багато інших галузей, газова й електроенергетична за попередні роки були корумповані, що називається, вище даху. Багато хто до цього доклав руку. А тепер розводять ними, мовляв, хто ж знав, що так усе обернеться.

У сенсі газу й електроенергії Україна - величезний споживчий і транспортуючий ринок. Він цікавий і Росії, і ЄС, і навіть США. Тому запитання, хто візьме на себе відповідальність керувати цим досить непростим, з технічної точки зору, господарством, зовсім не зайве. Це, крім інших важливих нюансів, ще й безпека і АЕС, і ГЕС, і ТЕС. А також газо-, нафто- та електротранспортна інфраструктура. Плюс шахти. Незалежно від форми власності, усе це добро розташоване в Україні й потребує щогодинної уваги і турботи. Працівники цього величезного комплексу чекають і вимагають заробітної плати. А всі жителі України - безпеки та прозорості роботи цієї галузі. Хотілося б, щоб ніхто не обманувся в очікуваннях. Та це тільки бажана і частково відома частина енергопроблеми.

Громадяни України ніколи достоту не знали, в який спосіб формується енергетичний баланс держави. А це й електроенергетика (атомна, гідро-, теплова, альтернативна, у тому числі вітрова, сонячна, біоенергетика), і нафта, і нафтопродукти, і газ, і вугілля, і торф. Чи розповість публічно про енергобаланс України новий глава Міненерго, хоч би хто його висував? Це, звичайно, стратегічна інформація. Але коли всім і так заправляв "Газпром" та його ставленики, то які тепер можуть бути секрети власне від українських громадян? Чи нам читати й слухати про все це в засобах масової інформації Росії, а також Європи та США?!

Крім того, по-перше, грошовий оборот енергоринку України значно більший від обороту газового і нафтопродуктового. По-друге, ще восени 2013 р. в Україні було прийнято закон про кардинальну реформу енергоринку (див. DT.UA №47 від 13 грудня 2013 р.). Але без належних постанов Кабміну ніхто в енергосистемі України нічого не стане робити. Це якщо м'яко висловлюватися.

Сама назва - Міненерго - говорить про призначення цього міністерства: менеджмент енергетичних держкомпаній. Але про це немає і згадки. Хіба що при черговій аварії створюється спецкомісія, до якої входять представники Міненерго.

Хто, скажіть, за останні роки від імені держави ефективно управляв держпакетами акцій енергетичних компаній? Ніхто. Хто лобіював у парламенті закони, вигідні не енергоолігархам, а державі? Ніхто.

Список такої "турботи" про державні активи в енергетичних компаніях можна продовжити. Але рік у рік він стає дедалі коротшим. І якщо так далі підуть справи, то існування "енергетичного" міністерства без енергооб'єктів втратить сенс.

По-третє, є маленька надія на те, що новий глава Міненерго (або як там буде називатися це міністерство) розбереться з дотаціями, умовно кажучи, двом десяткам державних шахт, які залишилися, і з тим, куди щорічно, як у прірву, ідуть мільярди держдотацій шахтарям. І чому ті самі шахтарі, вибачите, регулярно не одержують тих самих дотацій і… гинуть.

Питання навіть не в тому, хто очолив профільне міністерство. Питання в тому, що газ у російського "Газпрому" купує не держава Україна, а здебільшого суб'єкт економічної діяльності НАК "Нафтогаз України". Щоправда, поки що "Нафтогаз" - це компанія зі стовідсотковим державним капіталом, а її засновник - Кабінет міністрів. Тому бажає уряд чи ні, але він регулярно змушений "подавати руку допомоги" "Нафтогазу" і всіма способами допомагати йому розплачуватися з "Газпромом". Начебто за борги. Мало не з часу створення НАК "Нафтогаз України" наприкінці
1998 р. державному бюджету, а виходить, кожному платникові податків додатково (як вирішить Кабмін) доводиться покривати видатки "Нафтогазу України". Не прямо - опосередковано: через тарифи, вартість товарів тощо.

Так було аж до серпня-вересня 2013 р. Відтоді "Нафтогаз України" не платить "Газпрому", а лише просить росіян укотре пролонгувати "газовий" кредит. Цього разу - з 25 січня до середини квітня 2014 р. (див. DT.UA №6 від 22 лютого 2014 р.). На що розраховують - не зовсім зрозуміло.

Зате зрозуміло, що якщо, як і раніше, "кермувати" газовим вентилем у тому ж "Нафтогазі" і за тією самою схемою буде "стара гвардія", те це все одно, що "кермуватиме" "Газпром". Причому як йому зручно і потрібно. І та сама Європа змушена буде з цим рахуватися. А ми ще дивуємося, що Європа не перешкоджає будівництву російського "Південного потоку" в обхід України…

З видобутком нафти і газу приватними компаніями, як і з пошуком "ефективних менеджерів" та інвесторів для вітчизняної нафтопереробної та нафтотранспортної галузей, мабуть, уже доекспериментувалися, як кажуть, до ручки. Час хапатися за соломинку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі