Власним коштом

03 лютого, 2019, 10:42 Роздрукувати Bипуск № 4, 2 лютого-8 лютого 2019р.
Відправити
Відправити

Коли і хто встановить лічильники газу населенню? І хто компенсує витрати громадянам, які самостійно оплатили встановлення?

Власним коштом

Коли чиновники говорять, що когось до чогось зобов'яжуть, це вже насторожує.

Прем'єр Володимир Гройсман заявив, що лічильники газу для населення зобов'яжуть установити "Нафтогаз України". Більш як 3 млн приладів обліку газу можуть обійтися НАКу в 2,5 млрд грн, вважають у Міненерговугільпромі. Хто оплатить ці витрати НАКу, якщо всі кошти за лічильники все одно повернуться в "Нафтогаз"? Споживачі газу.

Підрахувавши витрати за нормами споживання, багато хто встановив лічильники газу самостійно, тобто власним коштом. Донедавна це обходилося в майже 3 тис. грн при вартості лічильника 1200–1500 грн плюс послуги з його встановлення, пломбування. Окупалися такі витрати порівняно швидко залежно від обсягу використання газу. Якщо в січні ви одержали платіжки на 250 грн, то можете самі підрахувати, як швидко окупляться покупка та встановлення лічильника газу.

Хто ощасливить вас лічильниками?

Але є кілька "але". Так звані побутові лічильники газу зобов'язані встановлювати споживачам постачальники газу. Вони ж мають контролювати стан установленого обладнання.

З особистого досвіду. Поки в мене не було приладу обліку витрати газу, 20 років я як абонент не цікавила "Київгаз".

Справно платила за їхніми платіжками, суми в яких складно було проконтролювати. Але нещодавно встановили, опломбували й теоретично взяли на облік лічильник газу. Як ви думаєте, чи прийшли невдовзі перевірити стан газового обладнання (лише плита на кухні)? Ні. Прийшла жінка-інспектор "Київгазенерджі" і просто переписала дані лічильника. Дані, які щомісяця я й так передаю в компанію.

Колеги, друзі з інших, у тому числі невеликих, міст кажуть, що газовики до них приходять регулярно. І не для того, щоб перевірити ще раз дані для обліку витрати газу. Перевіряють саме справність обладнання, особливо в приватних будинках!

Якщо в країні близько 9 млн побутових споживачів газу, а лічильників немає у трохи більш як 3 млн (причому переважно в містах, у багатоквартирних будинках), то або, як запевняє голова НАКу, не називаючи конкретних прикладів, це вигідно "газзбутам, що належать облгазам", або останні все ж таки встановлювали споживачам лічильники (не рахуючи встановлених за кошти самих споживачів). Встановлювали, як вдалося з'ясувати DT.UA. Притім, що НКРЕКП практично не передбачала в останні роки коштів для них у тарифі. Так звідки гроші? З прибутку?

Що нового пропонує "Нафтогаз" у цьому контексті? Врахувати витрати у фінплані за рахунок дивідендів або за рахунок споживачів. У чому відмінність? Тільки в тому, що НАК встановить лічильники лише за умови, що ощасливлені ними газоспоживачі стануть її абонентами? Інші способи виявилися недієвими?

Ще НАК пропонує інші прилади обліку газу, що не означає права вибору споживача. Але цю ініціативу держкомпанії можна поки що умовно зарахувати в плюс.

Платити чи ні?

Припустимо, ви використовуєте газ тільки для приготування нехитрого сніданку й вечері та щоб раз на два тижні спекти пиріг або запекти м'ясо. Але при цьому одержуєте позахмарні рахунки за газ. Очевидно, у вас немає лічильника газу. І тому рахунки за використаний ресурс явно вищі, ніж ви самі порахували. Особливо за попередній місяць. Хто з жахом, хто з обуренням очікує рахунку від газових компаній за січень.

Однак заклик міністра соціальної політики Андрія Реви не платити за завищеними рахунками у грудні спантеличив навіть голову правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва. Представляю, щоб він сказав, якби це були абоненти НАКу.

Звичайно, можете не платити, але газозбутова компанія підсумує борг. І коли він досягне 5 тис. грн, - неминучою є пряма дорога до суду. І цілком імовірно, що рішенням суду вас зобов'яжуть заплатити газовий борг. Тому логічніше й далекоглядніше розібратися з газопостачальником якомога раніше, якщо ви не згодні з виставленим рахунком.

Зворотний бік цієї медалі: якщо ви вирішите змінити постачальника газу, вам доведеться надати довідку від колишнього про відсутність боргів. Чи видадуть вам таку довідку за вищеописаних умов? Малоймовірно.

Якщо, або За яких умов НАК готова встановити лічильники газу

За словами Коболєва, на засіданні уряду 30 січня ніхто з очолюваної ним компанії не був присутній, тому на прес-конференції того ж дня очільник "Нафтогазу" фактично відмовився коментувати заяви Кабміну і про вартість лічильників з їхнім установленням, і про норми споживання газу без них (за місяць усім не встановлять). Але назвав три умови, за яких НАК готова закупити та встановити прилади обліку газу для побутових споживачів.

По-перше, "Нафтогаз України" готовий поставити лічильники для побутових споживачів, якщо вони укладуть договори й фактично стануть клієнтами газопостачальної компанії НАКу.

Таким нехитрим способом "Нафтогаз" може одержати чимало споживачів (ті самі 3 млн або трохи більше абонентів).

По-друге, кошти на закупівлю та встановлення лічильників мають бути передбачені акціонером "Нафтогазу" (Кабміном) у фінансовому плані компанії.

По-третє, "Нафтогаз" згодний погашати вартість закупівлі та встановлення лічильників газу для населення за рахунок частини дивідендів, виплачуваних НАКом акціонерові, тобто Кабміну. Нагадаю, що йдеться про більш як 3 млн абонентів (побутових користувачів газу) і, за розрахунками Міненерговугільпрому, про 2,5 млрд грн. Це кошти тих самих споживачів газу!

Не дивно, що керівник "Нафтогазу" намагався відповісти на запитання, не відповідаючи по суті. У тому числі й про плани уряду зменшити норму газу на одного споживача без приладу його обліку з 9,8 до 3,29 кубометра/місяць.

Усе це можна було б списати на цілком природну боротьбу за споживача. Якби не ризик, що новим і потужним монополістом на ринку розподілу й постачання газу, замість компаній Д.Фірташа, може стати "Нафтогаз України". Як запевняє Антимонопольний комітет, проблема не в тому, що якась компанія - монополіст (адже не визнав АМКУ монополістом ДТЕК). Проблеми виникають тоді, коли монополіст починає зловживати своїм монопольним становищем, але для нього спокуса все ж таки велика, особливо при різкому скороченні зовнішнього ринку. Та й дохід уже зовсім не той.

Норма споживання газу як середня температура по лікарні

"Норма споживання газу без лічильника - це завжди усереднена величина", - заявив Коболєв. Ті, хто використовує газ у межах норми й нижче, будуть задоволені, хто перевищує норму - зрозуміло, ні. "Тільки встановлення лічильників забезпечить облік використаного газу", - наголосив він.

Щодо обіцянки Гройсмана повернути для споживачів без лічильників зменшені норми споживання газу Коболєв зазначив: "Коли НАК знатиме, на підставі чого Кабмін знижує норми споживання, ми проаналізуємо та зможемо сказати, наскільки це реально на наш погляд". Але докладніше про це іншим разом.

Нагадаю, 30 січня прем'єр-міністр Гройсман заявив, щоКабмін має намір рекомендувати "Нафтогазу" забезпечити домогосподарства приладами обліку газу за рахунок держпідприємства. Але в цьому разі рекомендацій мало, - треба точно визначити термін установлення лічильників (не раз подібні починання пролонгувалися й у результаті провалювалися) і визначити надійні джерела його фінансування. Інакше й ця чергова ідея реально нічого не варта, а може бути розцінена громадянами лише як черговий передвиборний хід.

Окрім того, Гройсман пообіцявповернути для споживачів без лічильників зменшені норми споживання газу, які було скасовано судовим рішенням наприкінці минулого року (рішення Верховного суду скасовувало постанови Кабміну від 23 березня 2016 р. про норми споживання газу №203 і №204). Правда, деякі юристи запевняють, що навіть після рішення суду Кабмін може прийняти іншу постанову…

Норми то непомірно завищували, то з такою ж старанністю знижували. І чимало політиків зіграли на цьому. Президента Порошенка намагалися не згадувати у зв'язку з цим. Але як же без нього, якщо лише при згадуванні про власника більшості облгазів він, імовірно, почувався некомфортно: Фірташ, навіть перебуваючи в Австрії, заробляє на продажу газу в Україні, а я що гірший? Уже і його хімімперія (щоправда, переважно через зміну кон'юнктури ринку) розвалюється, а "Нафтогаз" нічого не може зробити…

От Кабмін (здебільшого Гройсман і Рева) і почав робити. Спочатку - гучні заяви. Тільки не врахували в уряді, що голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв вимагатиме не включати до тарифу витрати на встановлення побутових лічильників (як це відбувається в облгазів), що однозначно веде до збільшення тарифу, а передбачити ці витрати у фінплані або зменшити дивіденди на загальну суму близько 2,5 млрд грн. Для Кабміну недорахуватися такої суми в період виборів президента - майже політичне самогубство. Тож усі вони зараз думу думають (незалежно від прийнятих рішень), як би і облгази у Фірташа відібрати, і самим не сісти, але не в урядові крісла, а на лаву підсудних. Вибори цього року закінчаться, а життя триватиме.

Та це тільки приповідка - казка попереду.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК