Від Енергетичного співтовариства виграють і Україна, і Євросоюз

Поділитися
На сьогодні ціни на газ залишаються найпотужнішим чинником залежності України від Росії. Саме в цьому контексті Україні потрібно замислитися над перевагами європейського Енергетичного співтовариства.

У найближчому майбутньому пропозиція дешевшого газу від Росії є, поза сумнівом, дуже спокусливою. А на сьогодні ціни на газ залишаються найпотужнішим чинником залежності України від Росії. Саме в цьому контексті Україні потрібно замислитися над перевагами європейського Енергетичного співтовариства.

Країни - учасниці Енергетичного співтовариства поступово інтегруються до енергетичного ринку Європейського Союзу. Вони будують економічно життєздатні, конкурентоспроможні, прозорі та збалансовані енергетичні ринки, здатні привабити потрібні інвестиції. ЄС переконаний, що членство України в Енергетичному співтоваристві великою мірою відповідає її власним інтересам. Для цього існують чотири головні причини.

По-перше, структурні реформи, що забезпечують економічну та фінансову життєздатність українського енергетичного сектора, дадуть Україні можливість залучити такі потрібні для неї інвестиції в енергетичну галузь і розвивати свої потужні внутрішні енергоресурси.

Завдяки реформам енергетичної галузі до України вже прийшли кілька іноземних енергетичних інвесторів - не лише в сферу розвідки та видобутку газу, а й у проекти газопоставок і розвитку відновлюваних джерел енергії. Підписання 24 січня 2013 р. Угоди про розподіл продукції з компанією Shell є позитивним прикладом.

Тепер важливо, аби Україна забезпечила умови, щоб ці інвестори змогли працювати так, як і було заплановано. З урахуванням цієї перспективи Україна має продовжити свої реформи відповідно до зобов'язань, які вона взяла під час вступу до Енергетичного співтовариства, зокрема стосовно недискримінаційного доступу до її газотранспортної системи.

По-друге, реформи газового сектора відповідно до правил Енергетичного співтовариства дадуть Україні доступ до великого газового ринку ЄС, а відтак, можливість експортувати до ЄС газ власного виробництва. Євросоюз прагне вирішити питання майбутніх газових потоків, що надходитимуть у ЄС, у рамках збалансованого тристороннього діалогу між ЄС, Україною та Росією. Також Євросоюз бажає долучитися до тристоронніх консультацій щодо транзиту газу.

Європейська комісія готова активно підтримувати реформування газового сектора України та у співпраці з міжнародними фінансовими інституціями - Європейським інвестиційним банком, Європейським банком реконструкції та розвитку і Світовим банком - надавати підтримку модернізації української газотранспортної інфраструктури. Мета цієї модернізації полягає в тому, щоб Україна залишалася ключовою частиною всеєвропейської енергетичної мережі.

По-третє, членство в Енергетичному співтоваристві передбачає спільне з ЄС проведення диверсифікації поставок, збільшення енергетичної незалежності України та гарантування безпеки поставок у коротко- та довгостроковій перспективі. Київ уже вдало використовує цю можливість. Від листопада 2012 р. Україна отримує газ із Німеччини та Польщі (через реверсні потоки) за набагато нижчими цінами, ніж ті, за якими вона купує газ у Росії. Також Україна розробляє два додаткові шляхи реверсних поставок природного газу з Європи, а саме - зі Словаччини та Угорщини.

Створення перехрестя газових шляхів в Україні сприятиме подальшому зміцненню безпеки поставок і залученню інвестицій у внутрішнє виробництво.

У майбутньому Україна має отримати доступ не лише до надлишкового російського газу, присутнього у Західній Європі, а й до газу, наявного на міжнародних ринках.

ЄС прагне вивчити можливість створення "газових коридорів" з метою забезпечення триваліших варіантів диверсифікації газопоставок. Наприклад, можна використати діючі трубопроводи у Західній Україні, що ведуть до Румунії, Угорщини, Словаччини і Польщі.

Щоб ці проекти запрацювали, всі країни, які беруть у них участь, мають співпрацювати. Вони також повинні переконатися, що їхній операційний контроль за газовими потоками здійснюється відповідно до правових зобов'язань, узятих у рамках Угоди про Енергетичне співтовариство, та/або у рамках правил внутрішнього ринку Європейського Союзу. Українська газотранспортна мережа та потенціал її підземних сховищ (вони здатні зберігати 31 млрд кубометрів газу; всі газосховища Євросоюзу мають загальну місткість у 95 млрд) можуть і надалі приваблювати інвестиції та мати велику цінність, якщо газ зможе поставлятися до України з ЄС - для споживання або зберігання.

По-четверте, поступова інтеграція в енергетичний ринок ЄС допоможе поліпшити конкурентоспроможність і збалансованість українського енергетичного ринку. Вона сприятиме встановленню в Україні довгострокових конкурентоспроможних і доступних цін на енергоресурси. Вона також надасть стимули для поліпшення енергоефективності та зміцнить енергетичну безпеку України, завдяки диверсифікації джерел поставок енергоресурсів.

Підсумовуючи, можна сказати, що послідовна відданість реформам відповідно до Договору про Енергетичне співтовариство матиме позитивні наслідки для енергетичної безпеки і незалежності України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі