УКРАЇНСЬКІ «ПІДЗЕМКИ»: «ЖАХ БЕРЕ МОРОЗОМ...»

Поділитися
Напередодні святкування десятилітнього ювілею незалежності України, незадовго до об’єднання ен...

Напередодні святкування десятилітнього ювілею незалежності України, незадовго до об’єднання енергосистем України та Російської Федерації керівництву Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» було піднесено, прямо скажемо, неприємний сюрприз — напівпорожні підземні газосховища без особливих шансів їх наповнити в майбутній літній сезон закачування резервного газу. У вітчизняних підземних сховищах газу залишалося з минулого сезону трохи більше 5,7 млрд. кубометрів. Причому тільки 1,19 млрд. кубометрів із них — активний газ, тобто той, що реально можна витягти. І враховувати при складанні «газового» балансу на наступний сезон.

Як і по закінченні сезону активного відбору газу з підземних газосховищ (ПСГ), так і вже в серпні, наприклад, російського (а точніше газу, що належить «Газпрому», а це основний постачальник газу НАКу) в українських ПСГ залишилося близько 3,5 млрд. кубометрів. Причому, як офіційно вже в серпні повідомив главі НАК «Нафтогаз України» Вадиму Копилову заступник правління ВАТ «Газпром» Олександр Пушкін, цим самим газом у четвертому кварталі (тобто в самісінький розпал осінньо-зимової холоднечі) «Газпром» має намір розрахуватися з НАКом за газотранзитні послуги останнього (відповідно до контракту). А це означає, що саме тоді, коли європейські покупці газу матимуть потребу в газпромівському резерві, «Газпром» і «попросить» Україну взяти запас із «підземок». Запас невеликий, і це означає, що сподіватися доведеться в основному на поточні поставки.

Що ж стосується теперішнього періоду закачування резервного газу, то представник «Газпрому» дослівно повідомив главі НАКа ось що:

«У ВАТ «Газпром» немає необхідності закачувати газ у ПСГ України...

Відсутність резервів газу в ПСГ України може призвести до порушень у постачанні газом, насамперед споживачів України, і поновлення українськими споживачами практики несанкціонованих відборів газу з транзитних газопроводів, про що ВАТ «Газпром» висловлювало свою стурбованість.

На підставі вищесказаного ВАТ «Газпром» не має наміру здійснювати закачування газу в ПСГ України в 2001 році».

У минулому сезоні в Україні в основному видалася порівняно тепла зима, і з українських «підземок» за сезон було відібрано близько 14 млрд. кубометрів газу. Яким виявиться прийдешній осінньо-зимовий сезон, достеменно невідомо, але в розпал традиційного (за технічними параметрами) сезону закачування резерву газу в українські «підземки» там реально знаходилося... 3,4 млрд. кубометрів. Боюся, що коли все так і триватиме, а точніше — залишиться, то восени, взимку і на початку весни більшості з нас доведеться зігріватися спогадами про минуле неймовірно спекотне літо...

Російський «Газпром» із зрозумілих причин, звісно, насамперед переслідує власні інтереси, у тому числі і коли відмовляється на НАКівських умовах зберігати газ в українських «підземках». Втім, це його право. Для нас же важливіше те, що ці самі вітчизняні «підземки» залишаються напівпорожніми, а восени з тим же «Газпромом» і урядом РФ ще доведеться вести серйозні переговори і про погашення українських «газових» боргів, які сягають півтора мільярда доларів, і про постачання в Україну російського газу з 1 січня 2002 року. Як ви гадаєте, у кого на руках будуть всі тузи й королі за такої роздачі? А якщо до цього всього «підключаться» ще й енергетики зі своїми вічними проблемами?..

У НАКу, щоправда, не хочуть лякати народ. Представники НАК «Нафтогаз України» публічно заспокоюють усю країну: мовляв, не хвилюйтеся, газу всім вистачить, і цього добра в українських ПСГ ну просто — завалися. І що, мовляв, більша його частина належить українським резидентам, зокрема тому ж НАКу.

На перший погляд, може, так воно комусь і здається. Може, так хтось думає й у самому НАКу. Насправді ж ситуація із запасами газу в українських «підземках», схоже, далека від декларованої. Далека настільки, що, як висловлюються деякі гумористи, «жах бере морозом».

З одного боку, воно й зрозуміло: не хотіли рідний народ засмучувати напередодні святкування 10-річного ювілею незалежності рідної країни. Але що очікує цей же народ і цю ж країну невдовзі після пишних святкувань? Укотре хочу помилитися з приводу вищесказаного, але боюся, що зима нас очікує «спекотна», як ніколи раніше.

Дійсно, до початку нинішнього серпня в українських «підземках» значилося близько 11,6 млрд. кубометрів газу. А в тім-то й біда, що тільки значилося. Ажде 4,6 млрд. кубометрів із цього обсягу — так званий буферний газ, тобто той, що із «підземок» у принципі не витягається. І гірше того, журяться спеціалісти галузі, за останні кілька років із вітчизняних ПСГ і так примудрялися викачувати газу більше, аніж закачували в резерв. А «підземки» — це вам не старі невичерпні «засіки батьківщини»: існує цілком визначена фізична межа і режим тиску. І за нею — малюй хоч цифру 20 млрд. кубометрів запасу газу в ПСГ, хоч 200 — порожнеча.

Однак у НАК «Нафтогаз України» на початку серпня називали цифру 11,6 млрд. кубометрів наявності газу в ПСГ. І при цьому наполягали, що 5,3 із них — власність НАКу.

Але ми вже знаємо, що з цієї «власності» понад 4 млрд. кубометрів — невилучуваний газ. Так що на все про все у НАКу в резерві було — 1,2 млрд. кубометрів газу.

Далі — ще веселіше. Решта резерва газу належала: 0,6 млрд. кубометрів — Держрезерву; 0,24 млрд. — Мінфіну; 0,69 млрд. — компанії «Регіон» і ще 1,47 млрд. — декільком дрібнішим власникам. До речі, із резервом Мінфіну не все ясно: газ за ними нібито значиться, а ось актів прийому-передачі більше 400 млн. кубометрів газу знайти не вдалося.

Втім, інформація про наявність газу у вітчизняних «підземках» настільки суперечлива, що... За даними керівництва того ж НАКу, на 21 серпня в ПСГ було закачано 7,8 млрд. кубометрів газу. А до початку традиційного опалювального сезону в середині жовтня (якщо раніше морози не вдарять, однак, тепер це навряд чи послужить підставою для включення опалення) глава «Нафтогазу України» обіцяв «закачати» усього 9,56 млрд. кубометрів газу. А що він міг обіцяти, коли урядовим розпорядженням від 21 серпня із симптоматичною і теж традиційною назвою «Про підготовку підприємств ПЕК до роботи в осінньо-зимовий період 2001—2002 років» саме НАКу й доручено закачати в ПСГ саме такий обсяг. Ні більше ні менше. У принципі, напевно, «закачають». Тільки навряд чи розкажуть тому ж уряду, скільки там невилучуваного буферного газу...

Уряд, до речі, має безліч й інших ПЕКівських турбот. Напередодні того ж ювілею Кабмін устиг (знову ж 21 серпня) затвердити постанову «Про концепцію створення єдиної системи обліку природного газу». Через три місяці уповноважені урядом її розробники мають «видати на-гора» уже цілу «Програму створення єдиної системи обліку природного газу». Поетапну програму. Справа ця, звісно, гарна і потрібна. Та де ж на це грошей взяти і чим усе це закінчиться?..

А тим часом вирішили, що газотрейдерів у країні забагато розвелося. Тож варто ввести систему спецрозподільчих рахунків за газ і послуги з його транспортування. Як в електроенергетиці. Напевно, це вважається першим кроком до налагодження контролю за споживанням газу і розрахунками за нього. Глава Мінпаливенерго пан Сташевський проект такої постанови вже навіть завізував. Назва теж симптоматична — «Про порядок забезпечення галузей національної економіки і населення природним газом у 2002 році». Тож Кабміну залишилося повірити йому на слово. А щодо порядку... доживемо — дізнаємося.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі