Транзитні нюанси

Поділитися
Напередодні запланованого на 30 вересня 2005 року візиту до Москви урядової делегації України на чол...

Напередодні запланованого на 30 вересня 2005 року візиту до Москви урядової делегації України на чолі з новим прем’єром Юрієм Єхануровим повідомлення про підписання угоди між російським «Газпромом» і узбецьким газотранспортним ВАТ «Узтрансгаз» додало «веселих ноток» у і без того не нудне життя українського уряду. Тим більше що мало не основним питанням майбутньої зустрічі значилося «газове». А точніше — переговори про обсяги і ціни поставок газу в Україну 2006 року. Щоправда, поки що невідомо напевно, хто поїде на переговори з боку НАК «Нафтогаз України» — Олексій Івченко чи вже новий глава НАК? А якщо буде призначено нового голову української газової монополії, то чи встигне він належним чином підготуватися до майбутніх непростих переговорів із «Газпромом»? І ще запитання: буде це професіонал нафтогазової галузі, чи ж просто людина, близька до колишнього першого помічника президента «з нафтогазових» питань?

Тим часом, сам факт газотранзитної домовленості росіян з узбецькими газотранспортниками для України — за інших умов — був би незначним. Але сьогодні це може позначитися на можливостях газотранспортної системи, по якій в Україну постачається туркменський газ.

«Газпром» підписав з акціонерною компанією «Узтрансгаз», «донькою» національної холдингової компанії «Узбекнафтогаз», середньострокову угоду на транспортування природного газу територією Узбекистану на 2006—2010 роки. Угоду укладено з метою організації транспортування середньоазіатського, насамперед туркменського, природного газу з використанням газотранспортних систем Середня Азія — Центр (САЦ) і Бухара—Урал, які проходять територією республіки.

«Газпром» законтрактував до 2010 року всі потужності газотранспортної системи Узбекистану, які залишилися вільними після завантаження газотранспортної системи експортними обсягами узбецького газу й обсягами газу, призначеного на технологічні потреби.

Крім того, росіяни вже повідомили імпортерів свого газу в Європі, що мають намір переглянути всі діючі контракти на поставку російського газу з урахуванням можливої зміни його вартості на кордоні України. Іншими словами, у «Газпромі» уже готові до підвищення вартості транзиту газу по території України. До такого кроку українська сторона буде змушена вдатися у разі зміни вартості доставки середньоазіатського газу.

Утім, в Мінпаливенерго України поки що не розглядають російсько-узбецьку домовленість як провал української газової політики. За словами глави департаменту нафтової, газової і нафтопереробної промисловості Мінпаливенерго Володимира Зіневича, Україна не була суб’єктом газотранзитних контрактів у середньоазіатських державах. Навіть туркменський газ НАК «Нафтогаз України» купувала на кордоні Туркменистан—Узбекистан. Далі його транспортування було турботою оператора газопоставок в Україну. Колись — компанії Eurals TG, тепер — RosUkrEnergo. Українська сторона за послуги завжди сплачувала оператору визначений відсоток від обсягу транспортованого в країну газу. Тому сама ставка транзиту газу територіями Узбекистану, Казахстану і Росії, м’яко кажучи, була умовністю. Просто існувала домовленість із «Газпромом» про те, що ставка транзиту, наприклад, туркменського газу в Україну буде на рівні ставки транзиту по території України — 1,09 дол. за транспортування 1000 кубометрів газу по 100 км газопроводу.

Хоча, звичайно, Україні бажано було б мати безпосередні контракти на транспортування газу територіями Узбекистану, Казахстану і Російської Федерації. Тоді б у відносинах і з російським «Газпромом», і з Туркменистаном наша держава в особі НАК «Нафтогаз України» мала б додаткові аргументи. Нині ж доводиться зважати на те, що росіяни, як і узбеки, можуть обмежити обсяг транспортованого в Україну туркменського газу, посилаючись на технічні можливості газотранспортної системи Середня Азія — Центр. Росіяни наступного року мають намір додатково закупити 8 млрд. кубометрів середньоазіатського газу для своїх потреб. Таким чином може бути обмежений обсяг транспортованого в Україну туркменського газу.

Втім, поки що це не факт. І майбутні україно-російські переговори можуть внести ясність у ситуацію із закупівлею газу для нашої країни у 2006 році. До речі, і з Туркменистаном обіцяний довгостроковий договір на закупівлю газу для України поки що теж не підписано. Передбачалося, за словами глави НАК «Нафтогаз України» Олексія Івченка, що з 2007 року Україна поступово збільшуватиме обсяги закупівель туркменського газу аж до 60 млрд. кубометрів на рік. Але візит президента Туркменистану С.Ніязова до Києва вже вкотре переноситься, як і підписання довгострокової українсько-туркменської «газової» угоди.

Борги ж «Нафтогазу» за використаний у першому півріччі поточного року туркменський газ поки що не скорочуються. Дійшло до того, що прем’єр-міністр України Юрій Єхануров доручив Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» поліпшити динаміку товарних розрахунків за туркменський газ. Про це повідомила прес-служба уряду України з посиланням на результати проведеної 27 вересня наради, під час якої було розглянуто питання українсько-туркменського співробітництва.

Голова правління «Нафтогазу України» Олексій Івченко запевнив прем’єр-міністра, що компанія відповідно до умов підписаних угод забезпечить проведення всіх товарних розрахунків за туркменський газ до кінця 2005 року.

За інформацією прес-служби уряду України, Ю.Єхануров наприкінці жовтня відвідає з робочим візитом Ашгабат.

НАК «Нафтогаз України» до 1 липня 2005 року сплачувала за постачання в Україну туркменського природного газу валютою і товарами у співвідношенні 50/50.

Україна і Туркменистан наприкінці червня поточного року уклали новий контракт, який передбачає зниження ціни на туркменський газ для «Нафтогазу» із 58 до 44 дол. за 1000 кубометрів із 1 липня 2005 року і виключення товарної складової в оплаті газу. «Нафтогаз України» із другого півріччя поточного року має оплачувати туркменський газ винятково валютою. Також він до 31 грудня 2005 року зобов’язався здійснити постачання товарів як оплату за отриманий у першому півріччі туркменський газ. У першому півріччі 2005-го «Нафтогаз» не здійснював товарних розрахунків за туркменський газ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі