Остання зима яскраво висвітлила проблеми країни із забезпеченням промисловості і населення електричною енергією. Попри заколисуючі запевняння Міненерговугільпрому, в зиму країна ввійшла непідготовленою - вугільні склади теплоелектростанцій були напівпорожніми. Деякі електростанції зупиняли свою роботу, що могло призвести до трагічних наслідків - втрати балансу Єдиної енергетичної системи України. Були проблеми також із поставками коксівного вугілля на металургійні комбінати, адже шахти з таким вугіллям залишилися в окупованій зоні Донбасу. Однак коксівне вугілля є у Львівсько-Волинському вугільному басейні, де є всі підстави для будівництва потужної шахти "Любельська" №1–2.
Улітку добрий господар мусить думати про наступну зиму, зокрема накопичувати вугілля на складах теплоелектростанцій (ТЕС). Воєнно-політичні проблеми з Донбасом поки що залишаються, тому і ситуація з поставками вугілля з цього регіону все ще потребує свого вирішення.
Карпати допомагають Донбасу
Крім Донецького вугільного басейну з його проблемами, в Україні є хоч і не такий потужний, але спроможний зробити неабиякий позитивний внесок у вуглезабезпечення ТЕС країни Львівсько-Волинський вугільний басейн. Дехто у владних структурах не хоче про нього навіть слухати: мовляв, басейн малопотужний, вугілля низької якості з високою зольністю та вмістом сірки, шахти малопродуктивні, тому видобуток вугілля нерентабельний. Але коли в країні біда, слід використовувати всі наявні можливості для нарощування видобутку вугілля. Це краще, ніж привозити його з далеких країн за великі гроші і мати з цього багато політичних проблем.
Нагадаю: у Львівсько-Волинському басейні нещодавно видобувалося 15,5 млн т вугілля на рік, балансові запаси вугілля становлять близько 2 млрд т, а промислові запаси діючих шахт - близько 100 млн т. Тут є тисячі досвідчених і патріотично налаштованих шахтарів, які бажають у цей тяжкий для країни час зробити свій внесок в усунення енергетичної кризи.
Родовища коксівного вугілля: перспективи
DT.UA неодноразово звертало увагу керівництва країни на Львівсько-Волинський вугільний басейн і на необхідність надати йому допомогу для значного збільшення видобутку вугілля, яке може поставлятися на ТЕС країни.
Однак зараз хочу привернути увагу до іншого аспекту розвитку басейну, а саме - до можливості розв'язати проблему із забезпеченням металургійних підприємств країни коксівним вугіллям. Саме воно становить основну частину балансових запасів вугілля у Львівсько-Волинському басейні.
Перспективами видобутку цього вугілля займається акціонерна компанія "Сі-Сі-Ай-Любеля". Починаючи з 1996 р. ця компанія проводить роботу з метою побудувати шахту з видобутку вугілля в Жовківському районі Львівської області. Відтоді тут виконано величезний обсяг пошукових робіт, у результаті яких виявлено ділянки для видобутку вугілля із загальними балансовими запасами до 700 млн т, які у перспективі дадуть можливість побудувати п'ять нових вугільних шахт.
Зазначена компанія вже має спеціальний дозвіл на користування на полі шахти "Любельська" №1–2. Проектним інститутом "Луганськдіпрошахт" розроблено проект будівництва шахти, який пройшов комплексну державну експертизу та отримав позитивний висновок. Британською консалтинговою компанією Wardell Armstrong розроблено банківське техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) будівництва шахти.
Враховуючи всі останні розробки та напрацювання у гірничій галузі, ТЕО було доопрацьоване і уточнене провідними міжнародними консультантами: німецькою компанією IMC-Montan Consulting, Польською гірничою академією, CETCО (США), численними вітчизняними та іноземними науково-дослідними інститутами.
Протягом кількох останніх років компанія-ліцензіат завершила з державними органами процес відведення земельних ділянок, здійснила комплекс підготовчих будівельно-монтажних робіт на промисловому майданчику шахти. Від початку реалізації в проект інвестовано понад 52,9 млн дол., усе повністю готове до початку будівництва.
До реалізації проекту залучено відому компанію - будівельника вугільних шахт China
Coal Mine Construction Corp (CCMCGC, вугільна шахтобудівельна група з обмеженою відповідальністю), яка спільно з Хефейським проектним дослідним інститутом вугільної промисловості (КНР) завершила адаптацію ТЕО будівництва шахти до вимог китайських фінансових інститутів, які планують взяти участь у фінансуванні проекту.
Проектна потужність шахти "Любельська" №1–2 становить: за рядовим вугіллям - 7,8 млн т на рік, за товарною продукцією - 6,0 млн. Проведено також геологічне вивчення ділянки "Любельська" №3 з апробованими запасами обсягом 133,3 млн т.
Реалізація проекту "Любельська" №1–2 дасть можливість створити 3 тис. робочих місць і до 7 тис. супутніх робочих місць. Працююча шахта забезпечить надходження до державного бюджету і до бюджетів Львівської області та Жовківського району в сумі понад 140 млн дол. на рік у вигляді податку на прибуток і додатково понад 30 млн дол. плати за користування надрами і надходжень до соціальних фондів.
Згідно з уточненими торік Хефейським проектним дослідним інститутом вугільної промисловості розрахунками, загальний обсяг фінансування будівництва шахти "Любельська" №1–2 становить 1,081 млрд дол., термін будівництва - до 38 місяців, період окупності - 22 місяці від часу введення шахти в експлуатацію. Собівартість видобутку однієї тонни готової продукції - 28,7 дол.
Будівництво нової сучасної шахти надзвичайно важливе для нашої країни. Це дасть змогу майже наполовину замістити імпорт коксівного вугілля, потреба в якому значно зросла через війну в Донбасі.
Місце будівництва майбутньої шахти має надзвичайні економічно-інфраструктурні, майже ідеальні характеристики. Воно розташоване поруч із нині діючими шахтами вугільного басейну. У разі закриття цих шахт звільнений персонал може перейти на нову шахту, навіть не виникне критичної необхідності будувати додаткове житло для нових працівників. Поруч досить розвинена транспортна інфраструктура - залізничний та автошляхи. Електрична енергія може подаватися в Об'єднану енергосистему країни від Добротвірської ТЕС, яка розташована на відстані
38 км. У 5 км розміщуються вугільні поля іншого родовища - Тяглівського з прогнозними покладами вугілля марки "Ж" (жирне) обсягом до 400 млн т.
Розташування шахти - 30 км від кордону з ЄС - відкриває перспективи реалізації високоякісного коксівного вугілля як на українському ринку, що дедалі більше споживає імпортованого, переважно російського вугілля, так і на європейському. За якісними показниками любельське вугілля, безперечно, складе гідну конкуренцію традиційним поставкам вугілля на європейські коксохімічні заводи.
Переробка рядового (видобутого і незбагаченого) вугілля марки "К"(коксівне) у вугільний концентрат з показниками зольності 8–10%, вмістом сірки 0,9% і фосфору до 0,007% здійснюватиметься на збагачувальній фабриці, що буде побудована в одному технологічному ланцюжку із шахтою. Якість отриманого вугілля визнано найкращою серед подібних шахт після його аналізу іноземними фахівцями, зокрема Хефейським проектним дослідним інститутом вугільної промисловості.
Висновки міжнародних експертів щодо проекту будівництва шахти "Любельська" №1–2 були схвальними: передбачені заходи максимально зменшать викиди в атмосферу та унеможливлять забруднення ґрунтів і ґрунтових вод шкідливими речовинами і повністю відповідають міжнародним стандартам.
Слід відзначити, що місцеві громади із розумінням поставилися до того, що поряд із населеними пунктами буде побудовано потужне промислове підприємство. І плекають надію, що завдяки цьому з'являться додаткові можливості для соціально-економічного розвитку територій місцевих громад.
Не лише в особистих інтересах
Важливість будівництва шахти "Любельська" №1–2 в енергетичному аспекті для країни і соціальному - для Львівського регіону не всіма сприймається позитивно, що також зрозуміло, адже перевагу надають власним інтересам. Зокрема, складно домовитися про відведення земельних ділянок для встановлення опор для ліній електропередачі, що має забезпечити підведення електроенергії до шахти від Добротвірської ТЕС. Це над завдання не вдається вирішити роками, однак сподіваємося, що зрештою буде досягнутий консенсус.
"Група фахівців для контролю"… метаморфозу?
Міністерство енергетики і вугільної промисловості України 3 червня 2015 р. адресувало лист компанії "Сі-Сі-Ай-Любеля" і тим самим продемонструвало, що не довіряє попереднім висновкам експертів щодо якості вугілля з "Любельської" №1–2. Жорстко, але це лише початок. Чиновники Міненерговугільпрому не довіряють висновкам провідних установ світового рівня і вважають доцільним проведення контрольного буріння - із залученням незалежних експертів для підтвердження марочного складу вугілля. Після цього, як повідомив листом чиновник відомства, "буде визначена група фахівців для контролю за технологічним процесом буріння, переборювання вугільних пластів, відбору керна з них та подальшого подання проб на експертизу".
Недостатньо висновку Українського державного науково-дослідного вуглехімічного інституту? Його квінтесенція: "Вугілля ділянок "Любельська" №1–2 має високу технологічну цінність як сировина для коксування, яка відповідає кращим світовим аналогам. Воно може мати підвищений попит як в Україні, так і в європейських країнах, що імпортують вугілля для коксування".
Якість вугілля названих ділянок підтверджує також висновок Національного гірничого університету Міністерства освіти і науки України: "За результатами коксування дослідних шихт вугілля, поля шахти "Любельська" №1–2 спроможні у повному обсязі заміщувати у шихті вугілля марки "К" Донецького басейну; вугілля аналогічне вугіллю марки "К" Донецького басейну і суттєво не відрізняється від вугілля закордонних басейнів, яке знаходиться на однаковій стадії метаморфізму і використовується для коксування; вугілля характеризується високими значеннями коефіцієнтів технологічної цінності органічної маси, характеризується незначною сірчистістю і високою спікливістю. Основним напрямом його використання є коксохімічна промисловість".
Мало того, що виконання вказівки першого заступника міністра потребує додаткових витрат у 2,5 млн грн, так воно ще й затягує час для вирішення питання будівництва шахти. Невже краще закуповувати коксівне вугілля у "братній" Росії?
Кредитування… за умови суверенної гарантії
Уряд України через складну економічну ситуацію навряд чи зможе фінансувати проект будівництва шахти. Зважаючи на те, що за останні 40 років в Україні не було введено в експлуатацію жодної вугільної шахти як за державні, так і за приватні кошти, будувати шахту на сучасному світовому рівні через відсутність кваліфікованих будівельників також проблематично. Для прикладу: будівництво шахти "Нововолинська" №10 триває вже понад 25 років!..
Будувати шахту на Львівщині погодилася китайська CCMCGC - потужна шахтобудівна компанія, яка має міжнародний досвід будівництва таких об'єктів. Ця компанія підтвердила свою зацікавленість і участь у будівництві. Вона готова гарантувати виконання проекту в зазначені терміни, а також забезпечити найкращі технічні характеристики обладнання для реалізації проекту китайськими сертифікованими виробниками.
Компанія CCMCGC як потенційний інвестор 16 лютого 2015 р. повідомила прем'єр-міністра України А.Яценюка, що вже отримала попереднє підтвердження високої ймовірності кредитування від Банку розвитку Китаю на суму, яка може становити 70–85% від загального бюджету проекту (капітальні витрати включно з ПДВ, витратами на супровід проекту та обслуговування кредитів).
Китайська сторона пропонує уряду України надати суверенні гарантії фінансування будівництва шахти за рахунок існуючої, але не використаної суверенної гарантії у розмірі 3,656 млрд дол., які були надані НАК "Нафтогаз України" під кредит Банку розвитку Китаю на реалізацію проекту газифікації вугілля.
Надання суверенної гарантії під фінансування проекту "Любельська" №1–2 дозволить почати будівництво шахти у найкоротші терміни, зважаючи на те, що проект має надвисоку ступінь готовності. Підтримка проекту підтвердить зацікавленість нашої країни у залученні галузевих і фінансових компаній КНР для реалізації нових можливостей в Україні.