От коли до сторожа приставити сторожа...

Поділитися
Нам може подобатися чи ні те, що відбувається в секторі газу. Дуже складною темою переймаються далеко не всі...

Нам може подобатися чи ні те, що відбувається в секторі газу. Дуже складною темою переймаються далеко не всі. Однак... Уже незабаром ми з вами отримаємо рахунок за всі «комунальні» послуги, і насамперед за газ і тепло (одержуване внаслідок згорання того самого газу). І навряд чи після цього залишимося байдужими.

Поки що нас усіх «пощадили» (читай — дали відстрочку з оплати). У січні ціни на газ для населення не підвищували. Та, мабуть, у лютому чи березні уряд перегляне наші фінансові «погляди на життя», а Національна комісія регулювання електроенергетики цю «корекцію», швидше за все, затвердить. Ми всі платитимемо більше. Набагато більше, ніж ми розраховували. На жаль, із цим нічого не поробиш. Допомагати батькам і одне одному — єдиний наш рецепт. Правда, якщо новими рахунками населення оплатить більшу прозорість і сталість газового ринку та відносин у ньому — це одне, а якщо збереження діючих каламутних схем чи зміну їхніх кураторів — це зовсім інше. Поки що уряд декларує готовність до дій за першим варіантом. Та процес вникання і консультацій навіть усередині країни, не кажучи вже про «Газпром», потребує щонайменше часу. Одна НАК «Нафтогаз України» чого варта.

Від цієї компанії залежать тепло в наших будинках, наявність (чи відсутність) газу в конфорках плит, а нерідко і доступ до електроенергії.

Підбадьорливою новиною піс­ля перших рішень уряду України в секторі газу стало повідомлення міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, яке підвищило пріоритетний незабезпечений рейтинг Націо­нальної акціонерної компанії «Нафтогаз України» із рівня «B+» до «BB-» і виключило цей рейтинг зі списку Rating Watch «Негативний».

«Підвищення рейтингу зумовлене тим, що державний бюджет передбачає гарантії за існуючою заборгованістю «Нафтогазу» перед нерезидентами», — йдеться в прес-релізі агентства.

Fitch додає, що рейтинг повернення активів НАК «Нафтогаз України» підтверджено на рівні «RR4».

Крім того, довгострокові рейтинги дефолту емітента («РДЕ») компанії в іноземній та національній валюті, які перебувають на рівні «B+», залишаються під наглядом у списку Rating Watch із позначкою «Негативний» через збереження невизначеності щодо поточної та майбутньої фінансової позиції компанії.

«У лютому 2008 року щодо «Нафтогазу» буде проведений регуляторний перегляд цін. На той час має бути підготовлена звітність компанії за МСФО за 2006 рік, і тоді буде проведено перегляд рейтингів», — повідомляє Fitch.

Як уже відомо читачам «ДТ», в ухвалений в останні дні 2007 року держбюджет-2008 закладено гарантію з боку держави Україна в розмірі максимум 12 млрд. грн. за існуючою заборгованістю «Нафтогазу» перед нерезидентами України.

Це положення стосується євро­облігацій компанії на суму 500 млн. дол. із погашенням у 2009 році, пріоритетний незабезпечений рейтинг яких підвищено до рівня «BB-».

Агентство нагадує, що власники облігацій «Нафтогазу» 25 жовтня 2007 року прийняли рішення тимчасово не починати дій щодо технічного дефолту, після того як компанія не опублікувала звітність за МСФЗ за 2006 рік до 31 серпня 2007 року. Проте НАК не опублікувала фінансової звітності за МСФЗ за 2006 рік і до нового терміну — 31 грудня 2007 року. Це означає, що до прийняття нового відповідного рішення держателів фінансових зобов’язань компанія «Нафтогаз» перебуває в стані технічного порушення умов документації за єврооблігаціями із погашенням у 2009 році (це емісія облігацій, які являють собою участь у кредиті, через Standard Bank London Holding PLC).

З огляду на закладену в бюджет України державну гарантію за існуючим боргом «Нафтогазу», Fitch вважає, що власники облігацій, швидше за все, погодяться знову не починати кроків з технічного дефолту, тому пріоритетний незабезпечений рейтинг компанії виключений із списку Rating Watch «Негативний».

Крім того, беручи до увагу чіткість гарантії, Fitch підвищило пріоритетний незабезпечений рейтинг, що відображає відповідне положення бюджету. Залишається ризик, пов’язаний із виконанням гарантії, яка потребує одержання низки схвалень від профільних міністерств (у разі виникнення вимог щодо її виконання). Фактично, Fitch розглядає цей ризик як суверенний, пов’язаний із виконанням ухваленого бюджету, і він відображений у пріоритетному незабезпеченому рейтингу «Нафтогазу» «BB-» (який перебуває на тому самому рівні, що і довгострокові РДЕ України).

Після появи в держбюджеті-2008 держгарантій за зобов’язаннями «Нафтогазу» котирування його єврооблігацій зросли до 97,5% від номіналу на ранок четверга, зокрема, у середу їхнє зростання становило 3 відсоткові пункти, що відповідає дохідності близько 10% річних.

У період невизначеності через можливий дефолт та необережні заяви колишнього керівництва НАКу у зв’язку з конфліктом із Державною податковою адміністрацією наприкінці листопада котирування єврооблігацій «Нафтогазу» зменшувалися до 90% від номіналу.

Простіше кажучи, вищесказане означає, що поки НАК «Нафтогаз України» не продаватимуть з молотка на міжнародному ринку. Однак проблеми (насамперед фінансові) «Нафтогаз» тільки розпочав розв’язувати.

Також 9 січня Кабінет міністрів створив міжвідомчу комісію з питань перевірки фінансово-господарської діяльності НАК «Нафтогаз України».

Початок розв’язання проблем «Нафтогазу» збігся з призначенням нового голови її правління Олега Дубини. Колись його вважали улюбленцем Л.Кучми, але час усе розставляє по своїх місцях. І після віце-прем’єр­ства з питань ПЕК Олег Вік­торович устиг (і слід сказати — небезуспішно) очолити ДМЗ, а до цього — «Криворіжсталь»», Алчевський меткомбінат і деякі інші підприємства. Порівняно з іншими менеджерами вищої ланки він вирізнився тим, що після того, як він пішов, жодне підприємство не стало банкрутом — швидше навпаки. Мабуть, його можна назвати в хорошому сенсі цього слова критичним менеджером.

Однак ці якості — тільки одна причина, через яку він обійняв посаду голови правління НАК «Нафтогаз України».

Незалученість Олега Дубини в діючі тіньові енергосхеми, чим навряд чи може похвалитися хтось із його попередників, — друга немаловажна підстава для призначення його головою НАКу.

Кадровий вибір стосовно керівника «Нафтогазу України» зробила Юлія Тимошенко. Можливо, його кандидатуру підказав їй Віталій Гайдук. Однак тоді чому пан Триколич (креатура Гайдука) уже став заступником Олега Дубини?

З іншого боку, Олег Вікторович перед призначенням на нову посаду пройшов співбесіду в кабінетах Віктора Балоги та Віктора Ющенка, які, судячи з усього, бажали бачити на цій посаді пана Рибчича. Олег Дубина уже встиг призначити його на колишнє місце — головою компанії «Укргазвидобування».

Таким чином, можна вважати, що О.Дубина став консенсусним кадровим рішенням. Це значною мірою забезпечило його призначення.

Хоча це може ускладнити йому життя. Тому що в усіх «сестер» різне уявлення про «сережки».

Поки ж О.Дубина цілодобово намагається розібратися у важкій спадщині, залишеній когортою попередніх користувачів ресурсів і майна під вивіскою НАК «Нафтогаз України».

— Олегу Вікторовичу, «ДТ» стало відомо, що ви прийняли компанію від попередника буквально за актом з майже 30 млрд. грн. заборгованості. Що ви маєте намір робити з таким «спадком»? І як ви збираєтеся цими зобов’язаннями розпорядитися?

— Для металургійних підприємств передача компанії в такий спосіб — це не прецедент. Для НАК «Нафтогаз України» — це прецедент. Я прийшов у цю компанію і хочу розуміти, що приймаю. І акт, підготовлений бухгалтерією НАКу, який мені здав пан Бакулін, я прийняв.

Щодо заборгованостей, то є довгострокові зобов’язання НАКу — це 13 млрд. грн.; поточні зобов’язання — близько 15,5 млрд. грн. З них майже 17 млрд. грн. становлять довгострокові кредити. Станом на 1 жовтня 2007 року, звітності за листопад-грудень 2007-го ще немає.

— Що ви плануєте робити з цим «господарством»?

— Ми проаналізуємо, що сталося, вивчимо динаміку заборгованості й потім вирішимо, що з нею робити: хто кому винний, які потоки...

— Чи справді українські підземні сховища газу (ПСГ) віддано в довгострокову оренду?

— Договір підписаний на 25 років із фіксованою ціною для «РосУкрЕнерго», і відповідно до нього Україна фактично «віддала» на цей термін свої підземні сховища газу. Наскільки мені відомо, до липня 2007-го дочірня компанія «РосУкрЕнерго» — ЗАТ «Укргаз-Енерго» користувалася мінімальною ставкою зберігання газу в ПСГ. Після цього Національна комісія регулювання електроенергетики підвищила ціни на зберігання газу в українських «підземках».

— Однак це підвищення було, у принципі, незаконно перенесено компанією «Укргаз-Енерго» на промислових споживачів...

— Ви праві, тому що газ не зберігається в ПСГ «для промислових споживачів». Газ зберігає власник або постачальник газу.

— Нині в судах позови багатьох підприємств, зокрема і «Нафтогазу», із цього приводу. Ви маєте намір продовжити ці процеси?

— Ми діятимемо в межах закону.

Це єдине, що нам удалося «обценьками» витягнути з нового голови НАК «Нафтогаз України». За даними «ДТ», перші результати моніторингу ситуації в НАКу і навколо неї О.Дубина доповість президенту, а не журналістам.

Одночасно з аудитом авгієвих стаєнь голова НАК «Нафтогаз України» займається, і це зрозуміло, формуванням команди. Про декого ми вже згадали вище. Та про одну людину хотіли б сказати докладніше.

Когось, можливо, здивувало призначення виконуючим обов’язки заступника голови правління НАК «Нафтогаз України» Ігоря Діденка. Тому нагадаємо, що він уже працював у нафтогазовому холдингу на керівних посадах у 1999—2000 роках. Та й біографія (або, як прийнято нині казати, резюме) у нього насичене подіями. У 1986 році закінчив Київський національний університет ім. Т.Шевченка за фахом «економічна кібернетика». Після закінчення університету кілька років працював на Київському радіозаводі, згодом — у комерційних структурах, зокрема очолював ТОВ «Хорда ЛТД».

З серпня 1999-го по квітень 2000 року Ігор Діденко обіймав посаду першого заступника голови правління «Нафтогазу України», а з квітня по червень 2000 року виконував обов’язки голови правління цієї компанії.

Потім його запідозрили в співучасті в неприємних діяннях. І вирішувалося, винний він чи все ж таки ні, не в нашому «найсправедливішому суді», а в Німеччині. Саме Федеральний верховний суд цієї країни 27 червня 2006 року прийняв рішення, що «на підставі ухвал, наявність зловживання службовим становищем на шкоду «Градобанку», в якому були обвинувачені підсудні, не передбачається. Таким чином, на даний момент не існує досить обгрунтованої підозри у вчиненні злочину підсудними».

Більш того, як підтвердив адвокат — професор, доктор Ульріх Цигерт, рішенням Верховного земельного суду м.Целле справу проти Ігоря Діденка було закрито, і цим самим рішенням суд зобов’язав державу ФРН виплатити грошову компенсацію за час, проведений в слідчому ізоляторі в ході слідства.

Судячи з усього, ще має бути багато замін у НАК «Нафтогаз України» та Міністерстві палива та енергетики. Що ж, фахівців у країні багато. І знайти їх за бажання не важко ні для уряду, ні для менеджменту. Набагато складніше знайти тих фахівців, хто хоче: 1) працювати на країну; 2) працювати на ЦЮ країну.

До речі, не виключено, що невдовзі може відкритися золота вакансія, кадрове призначення на яку заслуговуватиме на окрему увагу: Мінпаливенерго і НАК «Нафтогаз України» внесли на розгляд уряду пропозицію про створення Національного агентства з управління запасами. Саме в цьому, так би мовити, центральному органі влади, який формально підпорядковується Мінпаливенерго, забезпечуватиметься, відповідно до рішення того самого міністерства і, можливо, Кабінету міністрів, «функціонування запасів нафти, нафтопродуктів та інших вуглеводнів» (тобто того самого газу)...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі