Офшорні справи Сергія Курченка

Поділитися
За іронією, зв'язок Курченка з Кацубами документально встановився через італійські костюми. А там і до "вишок Бойка" недалеко…

У ці дні бізнесмен Сергій Курченко, як і колишній президент Віктор Янукович, напевне, з тривогою читає новини з України. І зовсім не через події у Криму. Поки обидва перебувають у Росії, в країні, з якої вони поспіхом утекли, триває детальна публічна інвентаризація їхнього майна та активів. І в цьому процесі відкриваються вражаючі речі. Хоча не всі вони очевидні на перший погляд. Тому почнемо з "найпростіших".

11 березня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що слідчі заарештували в Одесі близько 60 тис. т палива, що належать одній із компаній групи Сергія Курченка "Східноєвропейська паливно-енергетична компанія" (СЄПЕК). "Вилучене паливо передамо на зберігання у Міністерство оборони", - зауважив А.Аваков, розуміючи, яку підтримку серед українців знайде це рішення через кримські події. Раніше очільник МВС уже повідомляв, що міліція викрила схеми Курченка, за якими працювали компанії з групи СЄПЕК, та порушила 11 кримінальних справ. За підрахунками правоохоронців, діяльність фірм харківського бізнесмена, пов'язаних з торгівлею паливом, завдала державі збитків на 7 млрд грн. Про деякі з цих схем свого часу досить докладно розповідало DT.UA.

Розбираються зі схемами юного бізнесмена і в Генеральній прокуратурі: цього тижня кількох журналістів, які досліджували діяльність С.Курченка, було допитано слідчими прокуратури. "Дуже важко з документами. Вони багато знищили", - каже слідчий ГПУ. Як відомо, в офісі групи СЄПЕК знайшли кілька великих пакетів з документами, пропущеними через знищувач паперу.

Уже після втечі С.Курченка з країни ми отримали деякі документи щодо обігу коштів між компаніями СЄПЕК, офшорами у теплих країнах та українськими контрагентами. За підтримки міжнародної мережі розслідувачів OCCRP готуємо цикл матеріалів щодо офшорів Сергія Курченка, на які перераховувалися гроші в обхід податкової та державного бюджету. Ця публікація - перша з цього циклу.

Швидкий зліт

Ім'я Сергія Курченка з'явилося на нафтовому ринку півтора року тому разом із появою серед нафтотрейдерів ТОВ "Газ Україна 2009". Ця раніше нікому невідома фірма з харківською пропискою, як зазначало DT.UA, раптово почала оперувати тисячами тонн пального та скрапленого газу. Згодом стало очевидно, що "Газ Україна 2009" (як і "Газ України 2020" та багато інших компаній) і пов'язані з нею фірми користуються протекцією високопосадовців, отримуючи пільги та преференції. Лише вдумайтеся: за кілька місяців фірми С.Курченка стали фактично керувати імпортом палива та його роздрібною торгівлею в Україні!

Тим часом 28-річний бізнесмен придбав харківський футбольний клуб "Металіст", Одеський НПЗ і "Український Медіа Холдинг". Рік тому група компаній Курченка була об'єднана у Східноєвропейську паливно-енергетичну компанію та почала купувати активи за кордоном. Народний депутат Юрій Сиротюк подав запит до ГПУ та СБУ щодо непрозорості діяльності фірм харківського мільярдера. У березні 2013 р Харківська прокуратура відповіла депутату, що не знайшла зловживань у діяльності низки фірм, перелічених у запиті.

Сьогодні прокуратура налаштована рішучіше. Можливо, тому, що екс-генпрокурор Віктор Пшонка втік з країни. Адже саме з тісним знайомством з його сином, народним депутатом Артемом Пшонкою, пов'язували успіхи Сергія Курченка. Та не лише з ним.

Нафтотрейдер зі школи

У вже згаданому запиті депутата Сиротюка фігурував белізький офшор Zevidon Trading Limited як частина схеми з фірмами Курченка (див. копію документа на сайті DT.UA).

"Цю схему "вдосконалили" - додали фіктивний експорт. Віднині на експорт нібито працюють три компанії з групи "Газ Україна 2009" - ПП "Армада-Плюс", ТОВ "Зовнітрансгаз" та дочірнє підприємство "Петрол" ("Петрол-Форвардінг", МПП). Усі вони, за документами, транспортують бензин (який невідомо звідки береться) автоцистернами до танкерів, що везуть пальне компанії Zevidon Trading Ltd у Беліз", - зазначалося у запиті.

Своєю чергою, ТОВ "Зовнітрансгаз" згадувалося у статті DT.UA як компанія, що облаштовувала ліцензійні митні склади на нафтобазах. Проте чи справді вона зберігала імпортовану нафту на цих складах, інформації не було.

Зараз ми маємо платіжку від сімферопольського ТОВ "Зовнітрансгаз" на адресу белізького офшору Zevidon Trading Limited. Згідно з цим митним документом ТОВ "Зовнітрансгаз" продало 29,9 тис. т дизельного палива російського походження белізькому офшору Zevidon Trading Limited за 2,99 млн долл. Також зазначено, що танкер з паливом мав вийти з Ізмаїла та прямувати у Беліз. Це лише одна з десятків платіжок, якими гроші з українських фірм переказувалися в офшорні юрисдикції.

Загалом, за наявною інформацією, структури Курченка користувалися послугами щонайменше 14 закордонних офшорних фірм з Белізу, Кіпру, Панами…

Можна було б вважати ТОВ "Зовнітрансгаз" реальною фірмою, яка продає паливо Белізу, якби не ще одна деталь. Зареєстрований нафтотрейдер за адресою: м. Сімферополь, вул. Ростовська, 16. У реальному житті за цією адресою розміщується загальноосвітня школа №18. Про танкери з нафтою там нічого не знають.

Костюм для земляка

Zevidon Trading Limited - один з улюблених офшорів Курченка. Окрім звичних схем віртуального експорту нафтопродуктів через цей белізький офшор, провертали й таку делікатну справу, як купівля костюмів для містера Кацуби в італійської фірми Borrelli. Чотири костюми, пошиті спеціально для замовника у Мілані, коштували 60 тис. євро - по 15 тис. кожен (див. копію документа на сайті DT.UA). Згідно з цією платіжкою, 30 тис. євро було внесено як передоплата раніше, белізькій фірмі залишалося перерахувати італійцям решту 30 тис. євро.

Фірма Borrelli на офіційному сайті представлена як марка з неаполітанським корінням, що продає готовий одяг, а також шиє чоловічі костюми та верхній одяг на замовлення.

Цей, здавалося б, побутовий документ проливає світло на справжніх покровителів Курченка. "Містер Кацуба", зазначений в італійському документі, - це один з харківських братів Олександр і Сергій Кацуби.

Молодший Олександр у віці 26 років отримав посаду заступника голови НАК "Нафтогаз України". Це було у грудні 2012-го. До цього посаду заступника у "Нафтогазі" обіймав його брат Сергій. Нагадаємо, саме у 2012 р. зійшла зірка "Газу Україна 2009" та Сергія Курченка. В інтерв'ю "Форбс Україна" Сергій Кацуба категорично спростовував зв'язок з групою "Газ Україна 2009", проте характеризував пана Курченка як дуже працелюбну людину.

За іронією, зв'язок Курченка з Кацубами документально встановився через італійські костюми. А там і до "вишок Бойка" недалеко…

Опрацювання документів, що проливають світло на те, як працювали сотні фірм, афілійованих з С.Курченком, триває. Тож на нас чекають нові відкриття.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі