"Одесаобленерго" — кінець історії?

Поділитися
Російська група Бабакова-Воєводіна, схоже, поставила остаточну крапку у боротьбі за одеську енергокомпанію, що тривала 15 років. Тепер у пов'язаних з нею компаній - понад 64% акцій.

На початку серпня основний постачальник електроенергії Одеської області компанія "Одесаобленерго" скромно відзвітувала про проведення додаткової емісії акцій, у результаті якої її статутний фонд покращився більш як утричі... Тим самим російська група Бабакова-Воєводіна, схоже, поставила остаточну крапку у боротьбі за одеську енергокомпанію, що тривала 15 років. Тепер у пов'язаних з нею компаній - понад 64% акцій.

В аутсайдерах опинилися компанії Костянтина Жеваго, ну і, як водиться, рідна держава...

Історія почалася далекого 1998-го, коли в "Одесаобленерго" вирішили залучити інвестора. Благо, що в країні саме стартувала енергоприватизація (яка швидко вилилася в дешевий "злив" енергоактивів на користь усього трьох осіб).

Однак одеській енергокомпанії пророкували іншу долю - Міненерго показово тягло туди не простого інвестора, а стратегічного - французьку компанію Electricite de France. Оскільки чиновники профільного міністерства теж люди і теж хочуть їсти, французам, очевидно, доступно пояснили, що для більшої гарантії угоду має вести місцевий консультант (не чужий Міненерго). Ну й непогано було б створити власний офшорчик, бо раптом на конкурс з продажу 35% акцій ніхто більше не прийде. Так і зробили - на світ з'явився пов'язаний із французами кіпрський офшор Overcon.

Побоювання щодо відсутності інтересу до "перлини біля моря", тобто до "Одесаобленерго" не справдилися. Цією енергокомпанією зацікавився Костянтин Жеваго (група "Фінанси і Кредит"). Він на той час активно боровся з Григорієм Суркісом і Костянтином Григоришиним за скуповування енергетичних об'єктів. Дружні Костянтину Жеваго компанії FS Trading, Vostion Group, FCI безуспішно поборолися з Григорієм Суркісом і Костянтином Григоришиним за перемогу в конкурсах щодо сумської, полтавської і львівської обласних енергокомпаній. Пізніше одна з його компаній - ЗАТ "Веррона Плюс" - купила пакет "Луганськобленерго".

Поява Костянтина Валентиновича викликала сум'яття, але конкурс продовжили... І тут французи припустилися всіх помилок, яких тільки можливо. На першому етапі конкурсу сама Electricite de France "вилетіла", поступившись місцем дружньому офшору Overcon. На другому етапі вже цей офшор не став надто сильно підніматися за ціною пропозиції, зате запропонував велику інвестиційну програму - за п'ять років володіння компанією внести на технічну реконструкцію електромереж 95 млн грн. А потім, у далекому світлому і туманному майбутньому, за 30 років додати в її розвиток ще 360 млн дол.

Представники Міненерго та облдержадміністрації в конкурсній комісії розчулилися і визнали офшорну компанію Overcon переможцем тендера на купівлю пакета акцій енергокомпанії.

Фонд держмайна мляво заперечував, нагадуючи, що конкурс - комерційний, і основним критерієм є запропонована за пакет сума. А в цій категорії лідирувала жеваговська офшорка FS Trading, яка запропонувала найвищу ціну за пакет - 26,9 млн дол. Але загалом Overcon визнали переможцем...

Однак циркова вистава лише починалася - підсумки конкурсу було негайно оскаржено і переможцем визнали FS Trading. Більш того, французи досить довго не могли одержати назад свою заставу і писали скарги в адміністрацію президента України, Кабміну, ФДМ, своїм посольствам.

Для повного відчуття щастя слід додати, що сама застава Overcon на участь у приватизаційному конкурсі лежала у банку "Фінанси та кредит". І французи скаржилися: "Наші гроші перебувають не на рахунку держави, а на рахунку нашого конкурента, комерційного банку "Фінанси та кредит".

Ну а дві жеваговські офшорки-учасниці конкурсу, зареєстровані за однією адресою, енергійно судилися одна з одною доти, доки (за рахунок різкої девальвації гривні) валютний еквівалент вартості пакета не просів майже вдвічі.

Загалом, юристи не нудьгували. Але в той час, коли "Одесаобленерго" разом із "Луганськобленерго" стали звично записувати в "групу Жеваго", обстановка розжарювалася. Спочатку "фініки" (так прозвали групу "Фінанси і кредит" у народі і журналістському середовищі) не спрацювалися з групою місцевих бізнесменів на чолі з виконавчим директором обленерго Юрієм Печерським і з обладміністрацією.

Боротьба за "Одесаобленерго" розпочалася серйозна: було два штурми (один навіть нічний) приміщень обленерго, паралельне існування двох правлінь, численні взаємовиключні рішення судів і т.ін., і т.ін. У результаті представників Жеваго цілком силовим методом усунули від керівництва.

Та найцікавіше було попереду. На сцену вийшов новий учасник, котрий, власне, і зірвав банк. Ним виявився той самий Overcon. Тільки із зовсім іншим "наповненням" - ніякими французами там уже й не пахло. Просто в шкурку забутого вже офшору зайшла "група українських і російських інвесторів". Як невдовзі виявилося, це були москвичі з групи Олександра Бабакова і Євгена Гінера (група VSE, вони ж - "словаки"). Вони саме прикупили в Україні чотири обленерго і зацікавилися компанією "Одесаобленерго". Зміна власників кардинально вплинула на долю Overcon. Якщо у 1998 р. Overcon мало не стусанами вигнали з конкурсу, то тепер ситуація розвернулася на 180 градусів - з новими силами він кинувся в бурхливі води нашої судової системи і тишу кабінетів на Грушевського і Банковій...

Справедливості заради зазначу, що група "Фінанси і Кредит" теж не була хлопчиком для биття, і її юристи прийняли бій. Подальші багаторічні і багатотомні позови продемонстрували дивну гнучкість української Феміди, яка стосами штампувала взаємовиключні рішення. Навіть неупереджені судді Верховного суду України періодично з'ясовували, як глибоко вони помилялися кілька місяців тому...

Все ж таки недаремно зараз серйозні питання з власністю олігархи вирішують не в Україні -
у Лондоні.

Зате наші суди продемонстрували, що за бажання вони можуть дуже багато чого. Наприклад, борг одеської енергокомпанії перед держпідприємством (ДП) "Енергоринок" у сумі 911 млн грн мудрим рішенням одного із судів розстрочили... на
40 років. Жалюгідні спроби держпідприємства "Енергоринок" оскаржити це рішення ні до чого не привели. Після кількох років позовів суд визнав, що все правильно і законно...

На тлі боротьби за контроль над ключовою в регіоні енергокомпанією - "Одесаобленерго" - державі взагалі приділялася роль стороннього спостерігача. Про неї згадали лише тоді, коли в результаті безпрецедентного обледеніння були обірвані електромережі. Тоді акціонери, які самі ані копійки не вклали зі своїх енергодоходів у відновлювальні роботи, заявили, що держфінансування - це просто обов'язок держави як одного з акціонерів. І віддавати ці кошти не потрібно.

Кабмін тоді зозла навіть пообіцяв націоналізувати компанію, але в підсумку все ж таки домовилися про механізм повернення.

Ну а тим часом йшли суди за контроль над "Одесаобленерго"... Останній спалах активності спостерігався наприкінці минулого року, а самі порушені справи живуть і нині.

Ситуацію ускладнювало те, що, хоча у "словацької" VSE уже був оперативний контроль, їхній пакет акцій "Одесаобленерго" не дотягував до контрольного (ще близько 16,4% залишалося у групи "Фінанси і Кредит").

У середині 2000-х виникла ідея розмити пакет, заради чого, власне, і вирішили провести додаткову емісію акцій на 100 млн грн. Хоча спочатку її обґрунтовували масштабною метою - початком будівництва двох парогазових станцій в Одесі та Ізмаїлі загальною потужністю 500 МВт. Те, що вони коштують десь разів у тридцять дорожче, і для них банально немає ресурсів газу, не дуже афішувалося. Заодно планувалося розмити і залишки держпакета в "Одесаобленерго".

До слова, доля останнього була і без того нелегкою. Спочатку у Фонду держмайна були ілюзії, що завдяки бійці він зможе дорого продати держпакет одній зі сторін. Однак групи впливу в Києві незмінно хоронили цю ідею. Пакет періодично анонсувався ФДМ у списку майбутніх продажів, але незабаром знімався. За більш-менш пристойну суму продали тільки 7% акцій. А решта 25% наглухо зависли. Єдине, про що вдалося домовитися під час тривалого утрясання позицій, - держпакет усе ж таки не стали розмивати, і нинішня емісія пройшла з умовою збереження державної частки. Однак тепер реальна вартість держпакета впала...

Якщо раніше у групи VSE було 48,65% акцій "Одесаоблэнерго", то на цей час - 64,3%. Іншими словами, вона тепер може і самостійно провести збори акціонерів. Нині компанія вже не лише під фактичним, а й під юридичним контролем VSE.

Тож VSE можна привітати: з урахуванням того, що вона нещодавно купила "Київобленерго" і "Рівнеобленерго", у них вийшов непоганий енергорік. І хоча група "Фінанси і Кредит" ще може спробувати відіграти справу в судах, шансів у неї дедалі менше і менше. Тим більше що саме проведення емісії стало можливим завдяки домовленості у верхах. Тож з боротьбою за "Одесаобленерго", мабуть, усе. Або майже все.

Довідка DT.UA

Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" діє на території Одеської області (площа області - 33,6 тис. кв. км).

Усього компанія відпускає електроенергію 2,4 млн чоловік (більш як 5% населення України).

Дохід компанії за перше півріччя 2013 р. становив 1,67 млрд грн (зростання на 4,9% порівняно з першим півріччям 2012 р.).

Прибуток становив 66,5 млн грн (на 66% менше, ніж за аналогічний період 2012 р. - 195,563 млн грн; і це при невеликій зміні обсягу доходу!).

При цьому "Одесаобленерго" закупило 3,33 млрд кВт∙год на 1,33 млрд грн, продавши споживачам електроенергії 2,95 млрд кВт∙год на 2 млрд грн.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі