ОблРозпродаж — "правильні" ігри

Поділитися
ОблРозпродаж —  "правильні" ігри
Держава раптом усвідомила, що 25-відсотковий пакет акцій, який раніше вона залишала собі "на пам'ять", ні на що не впливає, і продавати краще весь пакет. Отже, решту держпакетів акцій енергокомпаній продадуть повністю.

Торішній розпродаж енергокомпаній був річчю передбачуваною. Ще до його початку було досягнуто неформальної домовленості, хто і що купить. Правило дуже просте - держпакет, що продається, одержував власник наявного великого пакета акцій. За цією нехитрою формулою все й продали.

Покупців було всього троє. Левову частку отримав Рінат Ахметов, ну а решта дісталася Костянтину Григоришину та "лужниківським" словакам VS Energy Михайла Воєводіна та Олександра Бабакова. Млява спроба Ігоря Коломойського позначити інтерес до купівлі пакета "Київенерго" ні до чого не призвела.

Єдиний реальний скандал виник тільки під час продажу держпакета акцій "Вінницяобленерго" у лютому торік. До неї явно неплановий інтерес раптом виявило "Львівобленерго", що належить братам Григорію та Ігорю Суркісам. Тоді до порушника конвенції було вжито цілком наочних і дієвих заходів. Спочатку не змогла зібратися конкурсна комісія, причому двох її членів банально не пустили до залу. Потім питанням допуску "несанкціонованого" претендента до торгів раптом зацікавилася прокуратура.

Фонду держмайна терміново нагадали, що потрібні додаткові перевірки, тому що для них "існують передумови". Зокрема, з'ясування "особистості, суті діяльності, фінансового становища" власників львівської компанії. Пам'ятаємо, що коли за "Львівобленерго" роками тривала боротьба між тими самими Суркісами та Григоришиним, жодних подібних запитань не виникало...

Тож на поновлений конкурс львів'ян банально не пустили. Пакет продали Григоришину за 176 млн грн. Хоча "Львівобленерго" заявляло, що готове запропонувати "мінімум на
50 млн грн більше". А їхній представник іронічно запитував, що, можливо, Фонду держмайна "варто було просто відразу назвати правильних інвесторів, щоб ніхто не смикався"?

Утім, увесь запал швидко минув - львівські енергетики, спочатку зробивши кілька гучних заяв, незабаром заспокоїлися. Хоча вони й вимагали скасування результатів конкурсу, але їхні юристи цілком спокійно поставилися до подальшого програшу в судах.

До речі, натяк правильно зрозумів і пан Коломойський, який не став брати участі у конкурсі з продажу акцій "Дніпрообленерго", за який раніше запекло боровся. Та й братам-футболістам тактовно нагадали, що попереду ще доля "Запоріжжяобленерго", де в них блокуючий пакет. Після чого все й затихло.

Та нині має відбутися нова хвиля продажів. І, схоже, уже за новими правилами.

Держава раптом усвідомила, що 25-відсотковий пакет акцій, який раніше вона залишала собі "на пам'ять", ні на що не впливає, і продавати краще весь пакет. Отже, решту держпакетів акцій енергокомпаній продадуть повністю. Йдеться про 70% акцій "Миколаївобленерго" та "Хмельницькобленерго", 50% "Тернопільобленерго", 65% "Харківобленерго", 60,25% "Запоріжжяобленерго" та 71% акцій "Черкасиобленерго".

У ФДМ пообіцяли, що вже у квітні оголосять конкурси. Власне, експерти завжди казали, що притримування блокуючого пакета переслідувало єдину мету - знизити ціну для "правильного" покупця.

"Осяяння" Кабміну циніки пов'язують з інтересом, виявленим до енергокомпаній новими гравцями, в яких немає серйозних пакетів у генеруючих компаніях, зате серйозні позиції на Банковій. Передусім ідеться про генеруючу компанію "Центренерго". Однак можливий і перерозподіл акцій в обленерго.

Власне, він уже розпочався. Так, "Закарпаттяобленерго" з дозволу ФДМ перекупив київський бізнесмен Ігор Тинний (компанія "Акванова"). Цікаво, що його позиціонували і як партнера співвласника "РосУкрЕнерго" Івана Фурсіна.

Отже, ще до торішнього конкурсу він придбав 10% акцій і ввійшов до складу акціонерів. Дуже схоже, що "словаки" від початку купували компанію для нього. Після продажу держпакета він уже ввійшов до складу наглядової ради енергопоставляючої компанії "Закарпаттяобленерго", а зараз закрив угоду. VS Energy не дуже охоче коментує угоду, заявляючи, що на ній у них не було особливого прибутку.

Торік держава розсталася з контрольним пакетом за 17,5 млн дол. Ще близько 5 млн дол. приніс продаж 10,4-відсоткового пакета акцій обленерго, який раніше належав VS Energy. Тепер в Ігоря Тинного та його партнерів понад 60% акцій "Закарпаттяобленерго". А на енергоринку з'явився новий учасник (точніше, група).

Як нескладно здогадатися, ні Фонд держмайна, ні Антимонопольний комітет жодної інформації про угоду не розголошують. Між іншим, пам'ятається, в умовах конкурсу були навіть певні кваліфікаційні пункти.

Тим часом, як сказано вище, VS Energy переможно завершила розтягнуту на десять років історію із купівлею акцій компанії "Київобленерго" (89,1%) і "Рівнеобленерго" (84,6%), що належали американській AES Gorp. Американці купили їх ще у
2001 р. під час ющенківської приватизації шести обленерго. За іронією долі, всі продані тоді обленерго в остаточному підсумку опинилися в одних руках...

Утім, усе могло статися ще раніше. Адже майже відразу після купівлі акцій українських обленерго американці стали шукати покупця. Тоді було два претенденти - Костянтин Григоришин (переговори вів його партнер по Energy Standard Group Майкл Мальцофф), який пропонував 75 млн дол., але дві третини цієї суми планувалося сплатити в розстрочку. Друга група покупців формально представляла люксембурзьку Vacuna International і пропонувала близько 70 млн дол., зате відразу. По факту, за нею відверто проглядалися люди з VS Energy.

Однак угода зірвалася. З ряду причин іти з українського ринку тоді не рекомендував й уряд США. Цікаво, але трьома роками пізніше (уже після Майдану) мову про продаж українських активів чеської корпорації CEZ Group вели самі "словаки-лужниківці". Але теж не сторгувалися.

І от у другому кварталі 2013-го очікується зміна власника. Американці вже озвучили суму угоди - 113 млн дол. і поскаржилися, що їм доведеться "визнати збиток від зниження вартості активів у діапазоні від 20 млн до 26 млн дол.". Із цього також випливає, що трансакційні витрати за угодою оцінюють у суму від 2 млн дол., а то й у 8 млн. Непогано хтось заробив.

Отже, тепер зона VS Energy розшириться. До цього вона контролювала куплені при прем'єрі Ющенку "Кіровоград-", "Житомиробленерго" та "Херсон-" і "Севастопольенерго". На останніх конкурсах вона купила "Чернівціобленерго" ("Закарпаття..." уже не рахуємо). Також в VS Energy великі пакети в "Хмельницькобленерго" та "Миколаївобленерго". І група офіційно заявила, що зацікавлена в їхній купівлі.

Крім того, в "Одесаобленерго" триває багаторічний судовий процес із Костянтином Жеваго щодо долі 35% акцій, який періодично загострюється. Утім, це не заважає їм стійко контролювати цю компанію та вважати, що предмета для торгу просто не існує. У них і так усе гаразд.

А от у Костянтина Григоришина, схоже, додалося головного болю. З одного боку, він нарешті може одержати повний контроль у "Черкасиобленерго" та "Харківобленерго". З іншого - брати Суркіси явно вирішили прозондувати, чи не змінилася ситуація. Компанія "Львівобленерго" зробила офіційну заяву, що має намір взяти участь у приватизаційному конкурсі з продажу 75% акцій "Волиньобленерго".

Актив справді привабливий і добре лягає в структуру групи, в якій там же перебуває й "Прикарпаттяобленерго" (Івано-Франківська область), і фактично контрольоване ними "Тернопільобленерго". Якщо цього разу прокуратура та інші зацікавлені особи не заперечуватимуть, вийде хоча й запізніла, але конкуренція.

До речі, і навколо тернопільської енергокомпанії (що стала символом провалу національного корпоративного держуправління) може статися неабияка бійка.

Знову ж таки Суркісам небайдужа й доля "Запоріжжяобленерго". Щоправда, там вони, швидше за все, зіштовхнуться і з іншими учасниками. Так, представники ахметовського енергохолдингу ДТЕК уже скромно заявляли: "По обленерго поки що така сама історія: багато розмов, але немає конкретики. З'являється конкретика - ми відразу говоримо про свій інтерес". Про інтерес до "Запоріжжяобленерго" неодноразово заявляв Ігор Коломойський (у тому регіоні в нього розташоване енергоємне феросплавне виробництво).

Утім, багато чого залежить від організації конкурсу та його умов, як формальних, так і не дуже. Ті ж двері конкурсних комісій відкриваються далеко не всім.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі