До останнього часу чиновники та експерти намагалися подати нашу країну винятково як енергозалежну, здатну формувати свою економічну геополітику тільки з позицій транзитера енергоносіїв. Ситуація змінилася після того, як перед Україною відкрилася перспектива заміщення частини імпорту енергоносіїв ресурсами вуглеводнів на перспективних ділянках шельфу Чорного моря. Проте до конкретних кроків справа так досі і не дійшла. При цьому мало хто приділяв і приділяє увагу успіхам вітчизняного нафтовидобування, яке нехай і частково, але вже досить тривалий час реально сприяє заміщенню імпорту.
Ще зовсім недавно приватні структури докладали максимум зусиль для того, щоб якомога тісніше наблизитися до влади і на постійній основі одержувати бажані преференції. Проте останні політичні перетворення, які відбулися в Україні, принесли із собою нові віяння: сьогодні розраховувати на «своїх» людей при владі не доводиться. Більш того, сьогодні український бізнес навчився працювати на ринку не стільки завдяки допомозі влади, скільки всупереч її втручанню чи навіть не завжди дружнім діям. Прикладом такої успішної роботи є найбільша нафтовидобувна українська компанія ВАТ «Укрнафта», в якій державі належить 50% плюс одна акція.
Стабільність — ознака професіоналізму
Результати виробничої діяльності ВАТ «Укрнафта» у першому півріччі 2008 року свідчать самі за себе. Трудовий колектив вітчизняної нафтової компанії видобув понад 1,536 млн. тонн нафти з конденсатом, що на 21,5 тис. тонн (1,4%) більше від запланованого. Видобуток газу за цей період перевищив 1,561 млрд. кубометрів, що на 27,6 млн. кубометрів (1,8%) більше від запланованого. Не слід забувати, що компанія займається не тільки видобутком вуглеводнів, а й їхньою переробкою, збільшуючи свій внесок у ВВП держави. У першому півріччі структурні підрозділи «Укрнафти» виробили 93 тис. тонн зрідженого газу, що на 13,8 тис. тонн (17,4%) перевищує запланований обсяг. За цей самий період також вироблено 126,4 тис. тонн легкої фракції, що на 7,2 тис. тонн (6%) більше від запланованого. Тим часом менеджмент компанії робить усе, щоб робота трудового колективу не залишилася непоміченою вітчизняним ринком нафтопродуктів і давала акціонерам, зокрема, і державі, доходи.
Величезні зусилля спрямовані на здійснення успішної збутової політики підприємства. Про це свідчать обсяги реалізації компанією нафти з газовим конденсатом і продуктів газопереробки. Так, за підсумками перших шести місяців поточного року, «Укрнафта» реалізувала 1371,7 тис. тонн нафти з газовим конденсатом, 127,1 тис. тонн фракції легкої і 88,6 тис. тонн зрідженого газу. Більш того, відповідно до концепції вертикально інтегрованої структури та економічно обгрунтованої доцільності важливою складовою діяльності компанії є посилення конкурентних позицій на вітчизняному ринку нафтопродуктів. З цією метою компанія добре представлена на вітчизняному роздрібному паливному ринку, адже власна мережа АЗС «Укрнафти» уже становить 563 автозаправних станції, які працюють майже в усіх регіонах України.
Водночас в «Укрнафті» неодноразово звертали увагу на несприятливу ситуацію, що склалася з затримкою видачі ліцензій і виділенням земельних ділянок для буріння та облаштування нових свердловин. За словами заступника голови правління — технічного директора ВАТ «Укрнафта» Михайла Гнипа, підприємство з 2003 року не одержало жодної нової ліцензії на геологічне вивчення надр, хоча матеріали щодо 16 перспективних площ загальною ресурсною базою понад 60 млн. тонн умовного палива надавалися геологічній службі Мінприроди.
У зв’язку з цим, а також з урахуванням зростання видобутку вуглеводнів виникає логічне запитання: а чи не вичерпаються запаси родовищ? У прес-службі компанії запевняють, що це питання постійно перебуває на контролі в керівництва «Укрнафти», яке уважно стежить за тим, щоб приріст видобутку вуглеводнів перекривався нарощуванням розвіданих експлуатаційних запасів. Над цим питанням працюють відповідні науково-технічні й технологічні підрозділи компанії з видобутку та інтенсифікації видобутку вуглеводнів, з гідродинамічного моделювання родовищ, з геології та розробки родовищ, а також науково-дослідний і проектний інститут.
Як пояснюють в «Укрнафті», для компанії не є самоціллю бурити надра тільки для того, щоб просто збільшувати обсяги буріння. Для підприємства важливо, щоб проходка розвідувального буріння мала відповідний результат. Яскравим підтвердженням цього є статистика. Так, за перше півріччя поточного року прохідники «Укрнафти» пробурили 53,6 тис. метрів, у результаті в експлуатацію введено 24 нові свердловини (15 нафтових і 9 газових). Компанія збирається дотримуватися такого позитивного курсу до кінця року.
Мільківський гігант українського масштабу
Не варто забувати, що велика частина розвіданих нафтогазоносних родовищ нашої країни, пік промислового видобутку на яких припав на 60—80 роки ХХ століття, значною мірою виснажені й перебувають у завершальній стадії розробки. Ситуацію погіршують і «прогалини» у земельному законодавстві України, зокрема, відсутність закону про продаж нерозпайованої землі, що попросту не дає змоги нафтовидобувним компаніям у повному обсязі приступити до розвідки нових родовищ та їхньої розробки. На жаль, така проблема вже давно гостро постала перед усіма компаніями галузі, і значною мірою саме вона впливає на показники видобутку вуглеводнів по всій країні.
Тим часом «Укрнафта» вкотре довела, що саме вона є флагманом вітчизняного нафтовидобутку, вдосконалюючи технологічні процеси в галузі. Компанія, спираючись на досвід розвинених країн, знайшла спосіб відновити стару свердловину, при цьому збільшивши її обсяги видобутку. Так, фахівці підприємства активно почали вивчати та впроваджувати нові технологічні підходи до буріння свердловин. Результати не змусили на себе довго чекати. Зусилля нафтовиків не були марними. Нещодавно «Укрнафта» ввела в експлуатацію найпродуктивнішу свердловину в країні — №700 на Мільківському родовищі (Чернігівська область).
Як розповів «ДТ» начальник нафтогазодобувного управління «Чернігівнафтогаз» ВАТ «Укрнафта» Віталій Прозур, свердловина є унікальною, вона має найбільшу в країні довжину горизонтальної ділянки — 713,74 метра, зокрема, і в продуктовому пласті — 245 метрів. Проте на особливу увагу заслуговує застосована на родовищі технологія горизонтального буріння. «При розробці програми були залучені найсучасніші технічні засоби по технологіях проходки самої свердловини, розробці свердловин, підготовки розчину, конструкції свердловини, орієнтації в просторі», — наголосив В.Прозур. Він зазначив, що до робіт було залучено відому в усьому світі іноземну компанію «Шлюмберже».
Виробничі показники просто вражають, середньодобовий дебіт нафти при фонтанному способі експлуатації становить 170—250 тонн, газу — 140—250 тис. кубометрів залежно від режиму експлуатації. Нині свердловина працює і досліджується для визначення оптимального режиму роботи, після чого буде остаточно введена в експлуатацію. При цьому її орієнтована вартість становитиме всього близько 16 млн. грн.
Віталій Петрович зазначив, що компанія найближчим часом має намір продовжити цю практику. За його словами, саме за горизонтальним бурінням і бурінням бічних стовбурів майбутнє вітчизняної галузі.
Таким чином, можна дійти висновку, що зміцнення виробничої бази дає можливість компанії встановлювати чіткі орієнтири розвитку і з упевненістю дивитися в майбутнє. Безсумнівно, це позначиться на інвестиційній привабливості «Укрнафти» вже найближчим часом.