З квітня Міністерство палива і енергетики остаточно заборонило шахтам, що перебувають у його управлінні, розплачуватися за надані їм послуги вугіллям, тобто горезвісним бартером, який багато років процвітав у цій галузі. (Тут він сягав 90%.) Втім, бартер свого часу охопив усю українську економіку і для багатьох послужив початком особистого добробуту.
Універсальним засобом для перекачування фінансів із державної в особисту кишеню стало посередництво. До речі, сьогодні, за даними Мінпаливенерго, посередники продають близько 25% видобутого в Україні вугілля. Вторинний, читай — тіньовий, ринок вугілля завдавав непоправної шкоди галузі, що потребувала, як ніяка інша, інвестицій.
Що ж забезпечило стабільність? Передусім наведення порядку в розрахунках за вугілля, газ та електроенергію. Як повідомляє Міністерство палива і енергетики, у березні всі проплати на оптовому ринку електроенергії проводилися через банки і становили 89,5% від спожитого обсягу (міністр Сергій Єрмілов упевнений, що під завершення року, як і обіцяно ЄБРР, ця цифра сягне 95% — чудовий показник навіть для розвинених країн). Для порівняння, торік у березні грошові проплати становили всього 77,3%. Ще переконливішими видаються сумарні показники: березень 2002 року — 971 мільйон гривень, березень 2003-го — 1 мільярд 499 мільйонів!
Якими ж повинні бути антикризові заходи? Міністерство вважає, що необхідна структурна перебудова галузі, проведення реорганізації, яка дозволила б шахтам нормально функціонувати в умовах ринку.
Не всім керівникам шахт і холдингових компаній подобається ця реорганізація: буде поламано десятки «тіньових» схем, завдяки яким «кувалися» чималі особисті статки. Приміром, наказ про створення держпідприємств «Волиньвугілля» і «Олександріявугілля» було видано ще 12 грудня минулого року, але за три місяці не зареєстровано статутів нових підприємств, не затверджено передатного балансу, а щодо п’яти підприємств і самої холдингової компанії «Олександріявугілля» розпочато процедуру банкрутства. Є претензії у міністра і до «Селідоввугілля», «Луганськвугілля», «Добропіллявугілля».
Однак позитивні результати розпочатої реорганізації — наявні. Держпідприємство «Львіввугілля» у березні збільшило видобуток вугілля, порівняно з лютим, на 12%. Уперше за багато років виплачено поточну зарплату в повному обсязі.
Паливно-енергетична галузь — основа безпеки кожної держави. Але багато років Україні вона створювала проблеми. Сьогодні є ефективна програма, є команда, є перші результати. Не погубити б їх на догоду чиїмось особистим економічним інтересам.