Кожен правий і НЕ крадій

Поділитися
Кожен правий і НЕ крадій © ugv.com.ua
"Укргазвидобування" не "дочка" державі, швидше, "внучка" або навіть "внучата племінниця". Чому нібито держкомпанія опинилася в такій ролі, а також про її сьогодення та майбутнє, судові процеси, ініційовані найбільшою видобувною компанією та проти неї, DT.UA розпитувало голову правління ПАТ "Укргазвидобування" Олега ПРОХОРЕНКА.

Усім газовикам і менеджерам від газу присвячується

Не дивуюся, що в Україні є два Дні працівників газової галузі. Тиждень тому - раніше спільний з російським, і цю дату пам'ятають у всіх країнах, "пов'язаних однією трубою". 11 вересня - наш, український. Хоч як крути вентиль, але поки що найнадійніша газотранспортна система, мабуть, у всій Європі, - українська.

Однак газопровід - брухт, якщо його не підтримувати в робочому стані та не забезпечувати в ньому тиск газу мінімум у 75 атмосфер. Сьогодні його наповнення залежить від "Нафтогазу України", який імпортує газ, і передусім від газовидобувної компанії ПАТ "Укргазвидобування". Вона не "дочка" державі, швидше, "внучка" або навіть "внучата племінниця". Чому нібито держкомпанія опинилася в такій ролі, а також про її сьогодення та майбутнє, судові процеси, ініційовані найбільшою видобувною компанією та проти неї, DT.UA розпитувало голову правління ПАТ "Укргазвидобування" Олега ПРОХОРЕНКА.

Розірвати!

- Олегу Васильовичу, восени 2015-го ви оголосили практично "хрестовий похід" проти восьми компаній - учасників спільної діяльності з ПАТ "Укргазвидобування". Чого ви в такий спосіб домагаєтеся? Може, уже є інші претенденти на ті самі СД-шні свердловини?

- Я хочу домогтися повернення активів компанії та ефективного їхнього використання. Зрозуміло, законним способом, якщо іншого шляху немає, то через суд.

- Хіба активи "Укргазвидобування" були передані в СД незаконним способом? Чи свердловини, родовища та ліцензії на них опинялися в розпорядженні "випадкових" людей? Ви напевно провели власне розслідування та знаєте, хто, кому, коли, й вірогідно здогадуєтеся, чому, поступився далеко не найбільш неефективними, а частіше ласими ділянками, свердловинами та навіть родовищами. Адже є документи з підписами конкретних осіб.

- Звичайно, ми вивчили історію цього питання. Є і документи, і підписи конкретних осіб. Але, дивлячись на стан справ із договорами СД, ми можемо тільки здогадуватися, чому ці люди від імені "Укргазвидобування" погодилися на такі умови СД і саме з такими партнерами.

- Серед таких партнерів "Укргазвидобування" по СД є прізвища Фірташ, Бойко, Злочевський, Пінчук або їхніх бізнес-партнерів?

Той самий Онищенко? До кого ви позиваєтеся в суді?

- З позовами в суд про розірвання договорів СД ми звернулися проти конкретних компаній (див. табл. 1). Названих вами прізвищ серед офіційних власників цих компаній-відповідачів немає. На сьогодні по позовах до чотирьох компаній судові рішення прийнято на нашу користь.

- І три з них пов'язують із втікачем Онищенком, який фактично публічно зізнався, що йому належать три компанії, з якими "Укргазвидобування" розриває в судовому порядку договори СД, - ТОВ "Карпатинадраінвест", ТОВ "Надра Геоцентр" і ТОВ Фірма "ХАС". Ці компанії заявили про намір опротестувати рішення судів про розірвання договорів СД із "Укргазвидобуванням". У вас достатньо аргументів, щоб відстоювати свою правоту аж до рішення суду останньої інстанції?

- Цілком достатньо. І ми поважаємо право відповідачів боротися, так би мовити, до кінця. Це їхнє законне право. Якщо в них знайдуться вагомі аргументи.

- Ви не розглядаєте як "вагомі аргументи", наприклад, самовідводи суддів у цих процесах, що автоматично затягувало розгляд позовів по суті?

- Були такі випадки... Але це питання не до нас, це, швидше, до питання про судову реформу.

- Не знайшлося жодного хоча б мало-мальськи відповідального й добросовісного учасника СД?

- На жаль, жодного. Тому "Укргазвидобування" і звернулася з позовами в суд. Наші основні аргументи, якщо коротко, практично в усіх судових спорах - невиконання учасниками договорів СД узятих на себе зобов'язань.

- У досудовому порядку не намагалися врегулювати спори? Вдалося?

- Намагалися. На жаль, не вдалося.

- І чого ви домоглися на сьогодні? Де активи й, тим паче, де їхнє ефективне використання? На якому етапі судового розгляду подані "Укргазвидобуванням" позови проти восьми компаній - учасників СД?

- По чотирьох позовах про розірвання договорів СД є рішення судів на нашу користь.

- Проте відповідачі продовжують такі рішення заперечувати. Скажіть, чому позови "Укргазвидобування" до учасників СД класифікуються як нематеріальні? Хіба "Укргазвидобування" не має, як ви переконуєте, через недобросовісність партнерів СД, збитків, у найкращому разі - недоотриманого прибутку?

- Для нас головне нині - розірвати ці невигідні для "Укргазвидобування" договори спільної діяльності.

- Щоб укласти нові? З ким?

- Ні, щоб реалізувати програму збільшення видобутку газу в Україні з нинішніх 14 млрд кубометрів до 20 млрд до 2020 р. (див. рис.).

Суди бувають різні...

- Суди з учасниками СД - тільки частина претензійної діяльності "Укргазвидобування". Чи можна хоча б відносно точно дізнатися про кількість судових процесів (засідань), у яких бере участь компанія за коректно порівнянні періоди, наприклад 2015-й і 2016 р.? Що це за процеси, класифікація позовів - чи завжди це матеріальні вимоги або частіше, так би мовити, репутаційні позови, які все одно виливаються в результаті в конкретну суму?

- З урахуванням усіх судових процесів, у яких зайнятий апарат ПАТ "Укргазвидобування" та його 11 філій, точну цифру назвати складно, це тисячі процесів і засідань. Наприклад, за один день тільки апарат УГВ бере участь мінімум у чотирьох судових засіданнях. Коректно інформацію про судові засідання за участю "Укргазвидобування" подано в табл. 2.

- Однак є позови до "Укргазвидобування" і по спорах тендерних. Наприклад справа №910/11089/16 (ГРП), де позивачем є ТОВ "УПСК Діамент".

- Є й такі спори. І йдеться про те, що в такий спосіб намагаються заблокувати саму процедуру вибору учасників ГРП.

- Як саме?

- На нашу думку, у цьому разі суд виніс неправомірну постанову, яка фактично блокує роботу з ГРП. Подивіться на предмет спору - чого вимагає позивач.

1. Зобов'язання ПАТ "Укргазвидобування" скасувати процедуру відкритих торгів зі зменшенням ціни (редукціон) №16П-039 від 12.05.2016 р.

2. Визнати недійсним і скасувати рішення комітету з конкурсних торгів відповідача про затвердження документації процедури відкритих торгів зі зменшенням ціни (редукціон), шифр закупівлі 16П-039.

3. Зобов'язання ПАТ "Укргазвидобування" провести процедуру закупівлі робіт по предмету закупівлі "Роботи з інтенсифікації видобутку на родовищах ПАТ "Укргазвидобування". Гідророзрив пласта (виконання робіт з ГРП на родовищах ПАТ "Укргазвидобування")" відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі".

Ухвалою Господарського суду про забезпечення позову від 15.06.2016 р. у справі №910/11089/16 заяву ТОВ "УПСК Діамент" про вжиття заходів до забезпечення позову задоволено, заборонено ПАТ "Укргазвидобування", у тому числі комітету з конкурсних торгів, його членам і посадовим особам, вчиняти будь-які дії, спрямовані на проведення (продовження проведення) процедури відкритих торгів зі зменшенням ціни (редукціон) № 16П-039 від 12.05.2016 р., предметом закупівлі якої є "Роботи з інтенсифікації видобутку на родовищах ПАТ "Укргазвидобування". Гідророзрив пласта (виконання робіт з ГРП на родовищах ПАТ "Укргазвидобування")", вид предмета закупівлі: лот № 1-50 операції ГРП; лот № 2-50 операцій ГРП, згідно з оголошенням про проведення процедури відкритих торгів №16П-039 від 12.05.2016 р., розміщеного на офіційному сайті ПАТ "Укргазвидобування" (//ugv.com.ua/) в тому числі, проте не виключно, проводити розкриття кваліфікаційних пропозицій учасників торгів, приймати та розглядати пропозиції конкурсних торгів, приймати та підписувати протокол розкриття пропозицій учасників торгів, приймати рішення про допуск до другого етапу закупівлі або про відмову в допуску, розкривати конверти з ціновими пропозиціями учасників, приймати та підписувати протокол розкриття цінових пропозицій учасників, складати, приймати та підписувати рішення про визначення переможця, публікувати повідомлення про переможця процедури закупівлі.

ПАТ "Укргазвидобування" було подано апеляційну скаргу на ухвалу Господарського суду про забезпечення позову від 15.06.2016 р. у справі №910/11089/16. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 19.07.2016 р. апеляційну скаргу ПАТ "Укргазвидобування" залишено без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін. ПАТ "Укргазвидобування" подано касаційну скаргу.

ПАТ "Укргазвидобування" вважає, що позов і заяву про забезпечення позову було подано виключно з метою блокування процедури закупівлі.

- На чому ґрунтується ваше твердження?

- По-перше, ПАТ "Укргазвидобування" не підпадає під дію законів України "Про публічні закупівлі", "Про здійснення державних закупівель". І ТОВ "УПСК Діамент" відомі вищезазначені обставини.

- Навіть якщо відомі... Ви в такий спосіб хочете сказати, що це позов заради позову?

- Тільки те, що представник ТОВ "УПСК Діамент", підписавши декларацію, погодився з тим, що процедура закупівлі не підпадає під дію законів України "Про публічні закупівлі", "Про здійснення державних закупівель". Це по-перше.

По-друге, "УПСК Діамент" було допущено до проведення процедури закупівлі, його пропозиція не відхилялася, отже, будь-яких порушень прав ТОВ "УПСК Діамент" (що є підставою для подання ним позову) не здійснювалося.

По-третє, позовні вимоги ТОВ "УПСК Діамент" не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, а способи захисту, обрані позивачем, не передбачені нормами чинного законодавства України, не передбачають захисту прав позивача, а спрямовані лише на блокування процедури закупівлі.

Судове засідання з розгляду справи по суті в Господарському суді м. Києва (суддя Головіна К.І. ) призначене на 12.09.2016 р. о 14.20.

Суди бувають різні - Стокгольмські арбітражні…

Щодо Стокгольмського арбітражу, то слід розрізняти, що існують два різні спори:

а) інвестиційний спір, що виник у зв'язку із запровадженням дискримінаційної, на думку "Місен...", ставки ренти у розмірі 70% для природного газу, видобутого під час виконання договорів про спільну діяльність із державою Україна. Повідомлення про виникнення спору було надіслане компанією "Місен Енерджи АБ" (материнська компанія ТОВ "Карпатигаз") у жовтні 2015 р. згідно із Угодою між урядом України та королівством Швеція про взаємне заохочення та просування інвестицій. Про це повідомлено на офіційному сайті компанії.

Обов'язковий термін у шість місяців, передбачений для досудового вирішення спору, закінчився у квітні 2016 р., однак нині сторони продовжують процес досудового врегулювання спору.

б) спір з "Укргазвидобуванням" у рамках договору про спільну діяльність. 21 липня 2016 р. на сайті "Місен Енерджи АБ" було опубліковано офіційний прес-реліз, в якому йдеться про те, що дочірні компанії "Місен Ентерпрайзіс АБ" і ТОВ "Карпатигаз" отримали 18 липня 2016 р. прохання про арбітражний розгляд від ПАТ "Укргазвидобування" щодо розірвання ДСД №3 від 10.06.2002 р. Арбітраж проводитиме Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма, що передбачено договором про спільну діяльність. Згідно з офіційною статистикою Торгової палати Стокгольма за 2015 р., у середньому розгляд спорів займає 6–12 місяців з моменту ініціації арбітражу.

Що не дозволено керівникам компаній, певною мірою дозволяється прес-службам. На запитання DT.UA про позов "Укргазвидобування" (це восьмий позов) до компанії "Карпатигаз" відповідь надійшла в телеграфному стилі: "Спір про розірвання договору про спільну діяльність з ТОВ "Карпатигаз" та Компанією "Місен Ентерпрайзіс АБ" передано на розгляд Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма, оскільки це передбачено самим договором про спільну діяльність. Щодо права, яке застосовується при розгляді справи, то це матеріальне право України".

Потім прес-служба "Укргазвидобування" заявила: "ТОВ "Карпатигаз" не забезпечує стабільну роботу Хрестищенської ДКС та не виконує інвестиційну програму, зокрема зупиняються компресори, що відповідають за перекачку газу, який видобуває "Укргазвидобування". Також нарощені з їхнього боку борги перед компанією SOLAR Turbines International Company (виробник компресорного обладнання з США) не дозволяють проводити вчасний поточний ремонт та обслуговування компресорів. Таким чином, схоже, що "Карпатигаз" як оператор СД саботує роботу з видобутку газу і намагається тиснути на УГВ.

Після проведення досудових переговорів і консультації з ТОВ "Карпатигаз" і компанією "Місен Ентерпрайзіс АБ" (Misen Enterprises AB), які відбувалися згідно з вимогами договору і не привели до врегулювання спору, "Укргазвидобування" змушена була ініціювати арбітражний розгляд справи щодо розірвання договору про спільну діяльність №3 від 10.06.2002 р. між ТОВ "Карпатигаз" і Misen Enterprises AB, а також стягнення збитків і звернулася до Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма (Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce).

Як стверджує "Карпатигаз", обладнання вийшло з ладу з невідомих причин. За дуже цікавим збігом обставин, "несподіваний" вихід із ладу відбувся саме після розірвання в суді договору СД. У разі незмінного підходу з боку оператора, який здійснює управління обладнанням, існує ризик недоотримання населенням близько 30% газу, що перекачує Хрестищенська ДКС".

Голова правління ПАТ "Укргазвидобування" Олег Прохоренко зазначив: "Ми доклали максимум зусиль, щоб знайти консенсус і мирним шляхом вирішити всі проблемні питання. На жаль, нам довелося звернутися до суду. УГВ не має права ризикувати. Ми основна газовидобувна компанія в Україні, і саме на нас покладено обов'язок максимально забезпечити населення українським газом".

Довідка DT.UA про позовну діяльність ПАТ "Укргазвидобування"

Загальна кількість судових засідань за 2015 р. - 8 місяців
2016 р. -
1922.

Загальна кількість судових засідань за 2015 р. - 8 місяців
2016 р., в яких ПАТ "Укргазвидобування" брало участь як позивач, -
859.

Загальна кількість судових засідань за 2015 р. - 8 місяців
2016 р., в яких ПАТ "Укргазвидобування" брало участь як відповідач, -
1063.

Загальна кількість судових засідань за 2015 р. - 1078.

Загальна кількість судових засідань за 8 місяців 2016 р. - 844.

Як свідчить вищенаведена статистика, кількість судовихзасідань у 2016 р. збільшилася порівняно з 2015 р.

Протягом 2015 р. апаратом управління ПАТ "Укргазвидобування" подано 32 позови, до апарату управління товариства - 48 позовів.

За 8 місяців 2016 р. апаратом управління товариства подано
41 позов, до апарату управління товариства - 40 позовів.

Тобто апаратом управління ПАТ "Укргазвидобування" в
2016 р. збільшена позовна діяльність порівняно з 2015 р.

Крім того, на розгляді в судах перебувають справи, порушені в 2012–2014 рр. (зокрема у Вищому адміністративному суді України), значну кількість яких становлять справи з органами Державної фіскальної служби.

Інформацію про кількість засідань і позовів наведено лише по апарату управління ПАТ "Укргазвидобування" без урахування 11 філій ПАТ "Укргазвидобування".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі